Avil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Avil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Avil Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır? En etkili kaşıntı gideri kremlerden biri olarak kabul edilen Avil Krem; kaşıntıya yol açan etmenlerle savaşıp, ciltteki kızarıklığı alıyor.

Alerjik deri reaksiyonlarının tedavisi amacıyla reçete edilen Avil merhem; alerjiye neden olan kimyasalların etkilerini büyük ölçüde azaltıp, cildinize sağlık ve güzellik katıyor.

Kronik kurdeşen, nörodermatit, güneş yanığı, böcek ısırması tedavisi söz konusu olduğunda doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen Avil krem; bileşenlerinde yer alan maddeler sayesinde pek çok cilt sorununu etkili bir şekilde tedavi ediyor.

Bu yazımızda kısaca Avil merhem nedir? Avil merhem nasıl kullanılır? sorularını yanıtlamaya, bu kremin kullanımı esnasında mutlaka dikkat etmeniz gereken bazı noktalara değinmeye çalışacağız.

İşte, Avil merheme dair bilmeniz gereken o önemli detaylar:

Avil Krem Nedir?

Derideki kaşıntı ve kızarıklık semptomlarını hafifletmek ve tamamen ortadan kaldırmak adına reçete edilen bu krem; etkin madde olarak feniramin içeriyor.

Kaşıntıyı önleyen Avil kremin yardımcı maddeleri arasında ise beyaz petrolatum, deiyonize su, macrogol 35, macrogol 2000, macrogol 400 ve essence lilac yer alıyor.

Karton kutuda 25 gramlık alüminyum tüplerde imal edilen ürünün 36 aylık bir raf ömrü bulunuyor.

Kremin yalnızca bir gramında 12,5 mg feniramin hidrojen maleat bulunuyor.

Avil Krem Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

Mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanılması gereken Avil Krem; mucizevi bir şekilde kaşıntıyı kesip, kızarıklığı alıyor.

Bu kremin hangi cilt sorunlarının tedavisi amacıyla reçete edildiğini, ne işe yaradığını yani faydalarını ise aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Ürtikerin neden olduğu kaşıntı, tahriş ve kızarıklığı geçiriyor.
 • Böcek sokması, arı sokması ve ısırıkların en önemli belirtilerinden olan kaşıntı ve kızarıklığı tedavi ediyor.
 • Birinci derece hafif yanıkları ve güneş yanıklarını tedavi edip, cildinizi koyu kahverengi lekelerden arındırıyor.
 • Başta nörodermatit olmak üzere pek çok egzama çeşidini iyileştirip, tedavi ediyor.

Avil Krem Nasıl Kullanılır?

Avil merhemi muhakkak doktorunuza göründükten sonra doktorunuzun reçetede belirttiği sıklıkta ve zaman dilimi boyunca kullanmaya özen göstermelisiniz.

Kremin kullanımı esnasında doz aşımına kaçmaktan ya da unuttuğunuz dozları dengelemek adına çift doz almaktan kaçınmalısınız.

Doktorunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde kremi daha önce bol suyla yıkayıp, temizlediğiniz cildinize parmak uçlarınızla hafifçe ince bir tabaka halinde uygulamalısınız.

Kremi günde birkaç sefer doktorunuzun belirttiği süre boyunca cildinize sürmelisiniz.

Avil Krem Kullanımı Esnasında Nelere Dikkat Etmeli?

Herhangi bir olası yan etki ile karşılaşmamak adına kremi kullanırken bazı noktaları göz önünde bulundurmanız gerekiyor.

Krem kullanımı esnasında dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Bu kremin etkin maddesi olan feniramine ya da kremin diğer yardımcı maddelerine karşı herhangi bir hassasiyetiniz söz konusuysa alerjik bir tepkime ile karşılaşmamak adına bu kremi kullanmamalısınız.
 • Kremi cildinize sürdükten sonra cildinizi asla sargı bezi ya da bandajla sarmamalısınız. Aynı zamanda cildinizin rahat olması adına bol ve rahat kıyafetler giymeye özen göstermelisiniz.
 • Avil merhemi bebeklerde bebek bezi bölgesindeki kızarıklık, kaşıntı, ürtiker ya da egzama tedavisi amacıyla kullanıyorsanız, sıkı ve dar bezler kullanmaktan kaçınmalısınız.
 • 4 hafta-1 yaş aralığındaki bebeklerde Avil merhem kullanımı esnasında doz aşımına kaçmanız, ciddi yan etkilere neden olabilir. Bu yüzden kullanım esnasında titiz davranmalısınız.
 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; bu kremi kullanıp kullanamayacağınıza dair öncelikli olarak doktorunuza danışmalısınız.
 • Kremi yüz bölgesine uygulamanız gereken bir cilt sorunu mevcutsa kremin gözlerinizle temasından sakınmalısınız. Temas halinde gözlerinizi derhal bol suyla yıkayıp, kremden arındırmayı unutmamalısınız.
 • Genital bölgede bu kremi kullanırken dikkatli olmalısınız. Kremin mineral yağ içerdiğini, bu yağın prezervatifte tahriş ve delinmeye yol açabileceğini aklınızdan çıkarmamalısınız.
 • Kremin deride oldukça geniş yüzeylere uygulanması, sedasyon yani uyuşma etkisi gösterebileceğinden çok geniş alanlara bu kremi sürmekten kaçınmalısınız.
 • Bu krem, sedasyon yani uyuşmaya neden olabileceğinden araç kullanırken bu kremi kullanmaktan kaçınmalısınız. Aksi halde trafik kazası riski ile yüzleşmek zorunda kalabilirsiniz.

Avil Kreme Dair Merak Edilenler:

İnternette ve arama motorlarında bu kreme dair en çok aranan soruları ve bu soruların yanıtlarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

Avil Krem Fiyat 

Merhem kıvamındaki bu krem, eczanelerde ortalama 9 TL fiyata satılıyor. Ürünü reçetenizle birlikte eczaneden almak istediğinizde ürün, SGK tarafından karşılandığından sizden herhangi bir ödeme talep edilmiyor.

Avil Merhem Sivilceye İyi Gelir mi?

Bu merhem; sivilce tedavisi amacıyla reçete edilmiyor. Sivilce probleminiz varsa doktorunuza danışıp, doğru tedavi sürecini başlatmalısınız.

Avil Merhem Mantara İyi Gelir mi?

Avil merhem; sadece spesifik yani belirli cilt sorunlarının tedavisinde reçete ediliyor. Ürtiker, egzama, kaşıntı ve kızarıklık tedavisinde birebir olan bu krem, mantarı tedavi etmiyor.

Mantar tedavisi amacıyla doktorunuza görünmeniz gerekiyor.

Avil Merhem Uçuğa İyi Gelir mi?

Kremin prospektüsünde uçuğa iyi geldiğine dair bir bilgi bulunmuyor. Bu krem, doktorlar tarafından uçuk tedavisinde de reçete edilmiyor.

Avil Merhem Yüze Sürülür mü?

Yüzde ürtiker, egzama belirtisi söz konusu olduğunda bu merhem, yalnızca yüzdeki sorunlu bölge ile sınırlı olacak şekilde yüze sürülebiliyor. Kremi göz ve göz çevresi ile temas ettirmemeniz gerekiyor.

Avil Merhem Bebeklerde Kullanılır mı?

Bebek ve çocuklarda da tedavi amacıyla bu krem reçete ediliyor. Lakin kullanım esnasında asla doz aşımına kaçmamanız; bebeğinizin sağlığı noktasında önem arz ediyor.

Avil Merhem Gebelik Kategorisi

Gebelik kategorisi C olan merhemin çocuk doğurma ihtimali bulunan, hamile olduğunu düşünen kişiler tarafından da kullanılmaması gerekiyor.

Avil Merhem Kullananlar

Bu kremi kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda kullanıcıların ürünü ürtiker, egzama, kızarıklık, arı, sivrisinek, böcek sokması gibi pek çok alerjik sorunda kullandığını görüyoruz.

Kullanıcılar; genelde kremden övgü ile bahsediyor. Kremi kullandıktan kısa bir süre sonra cilt sorunlarının iyileşmeye başladığını, daha sonra tamamen düzeldiğini söylüyor.

Hafif yanık ve güneş yanıkları da kremin diğer kullanım alanları arasında bulunuyor.

Olumlu kullanıcı yorumlarına rağmen kremi mutlaka doktorunuza danışıp kullanmayı, herkesin cilt tipinin ve hassasiyetinin farklı olabileceğini unutmamanızı öneriyoruz.

Avil Krem Yan Etkileri:

Topikal anti-histaminikler yani alerji önleyici kremler listesinde bulunan Avil krem kullanımı; bazı durumlarda ciddi yan etkilere neden olabilir. Özellikle doz aşımına kaçan, çift doz alan ya da kremin etkin maddesine alerjisi bulunan kişilerde gözlemlenen bu yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

 • Taşikardi
 • Yorgunluk
 • Sürekli uyku hali
 • Halüsinasyon görme
 • Adale kasılması
 • Vücut sıcaklığının yükselmesi
 • Derin koma
 • Nefes almada zorlanma
 • Felç
 • Rijitide
 • Yüz, dil, dudak ve boğazın nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi

Bu kremin son derece ciddi, hatta ölümcül sonuçlar bile doğurabilecek yan etkileri arasında bulunuyor.

Bu yan etkiler; acilen tıbbi müdahale görmenizi hatta hastaneye yatırılmanızı bile gerektirebiliyor.

Bu yüzden de bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız halinde acilen size en yakın hastaneye görünmeniz gerekiyor.

Hafif yan etkiler:

 • Deride tahriş
 • Deride batma
 • Deride yanma
 • Deride kızarıklık

Başka bir yan etki ile karşılaşmanız durumunda krem kullanımı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

Avil Merhem Genital Bölgeye Sürülür Mü

Avil merhem vajinaya sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu merhem genital bölgeye sürülmesine karşın kesinlikle adet döneminde kullanılmaması gerekmektedir.

Avil Krem Hamilelikte Kullanılır Mı

Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kesinlikle avil merhem doktor önerisi olmadan ve reçete edilmeden asla kullanmaları önerilmez.

Avil Krem Kortizonlu Mu

Avil merhem kortizonlu içeren bir merhem değilidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.