Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalara Kesin Çözüm

Siyah Noktalar Nasıl Geçer? Siyah Noktalara Kesin Çözüm Herkesin hayali olan pürüzsüz cilt için en sıkıntı yaratan sorunlardan biri, cildimizde oluşan siyah noktalar genellikle yüzümüzde çıkmatadır. Özellikle burun çevresinde oluşan siyah noktalar 7’den 70’e herkeste görünebilir.

Siyah noktalar genelde yağlı cilt tipine sahip olanlarda daha çok görünür. Bu siyah noktalar, cildimizin hava almasını sağlayan gözeneklerin dış ortamda bulunan gözle göremediğimiz kirler sayesinde ve yüzümüzde kalan makyaj kalıntıları sayesinde oluşmaktadır. Cilt bakımının yapılmaması, cildin temizlenmemesi siyah nokta oluşması için önemli rol oynar.

Sizlere bu yazımızda siyah noktalar neden oluşur? siyah noktalara kesin çözüm, siyah noktalar nasıl temizlenir, siyah noktalar için maske, evde siyah noktalara çözüm, evde siyah nokta temizleme hakkında bilgileri sizinle paylaşacağız.

Siyah Noktalar Neden Oluşur?

Siyah nokta (komedon) nedir? sorusunun yanıtı; genellikle halk arasında siyah nokta (komedon), en fazla rastlanan cilt sorunlarının başında gelmektedir.

Siyah noktalar, cilt altındaki yağ ve kirin birleşmesinden dolayı oluşur. Temizlenmesi mutlaka şarttır. Eğer cildimizi siyah noktalardan arındırmazsak, sivilce çıkmasına sebep olabilir.

Siyah noktaların en önemli neden, vücudun çok fazla yağ üretiminden kaynaklanır. Ergenlik dönemine denk gelmesi de normal bir durumdur. Çünkü ergenlik döneminde hormonlar değişimlerinin gerçekleşmesinden ve yağ üretimi bezlerinin büyümesinden dolayı yağ üretimi artar. Fazla üretilen yağların vücuttan gözenekler sayesinde atılması gerekmektedir. Ancak çok fazla üretildiği için gözeneklerin tıkanarak ve dış ortamda bulunan kirlerle birleşmesinden dolayı siyah nokta oluşumu gerçekleşir. Eğer ki, bu gözeneklerden fazla üretilen yağ kütlesi dışarı atılamazsa sivilce çıkmasına sebep olur.

Derimizde olan floro bakterisi, yağdan tıkanmış olan kanal içerisinde enfeksiyona sebep olur. Böylece büyük, kırmızı şeklinde iltihaplı sivilceler oluşur.

Bu da genellikle ergenlik döneminde olan kişilerde çok sık rastlanır. En çok rastlanan siyah nokta bölgesi burun bölgesidir. Bazı kozmetik ürünlerde, adet kanaması olanlarda 2 gün veya 1 hafta öncesinde, aşırı terlendiğinde, bazı kişilerin de güneş ışığında fazla kalmasından dolayı siyah nokta oluşabilir. Burunda siyah nokta neden olur?

Genellikle siyah nokta burun bölgesinde görülmektedir. Burun üstündeki siyah noktalar hem görüntü açısından hem de estetik açıdan çok kötü bir görüntüye sebep olmaktadır. Burun üstündeki siyah noktalar, gözle net bir şekilde görüldüğü için kötü bir görüntüye sebep olur. Karşınızda bulunan kişiye de kirli bir burnunuz varmış gibi gösterir.

Burun bölgesindeki siyah noktaları genellikle hiçbir temizleyici ürün kullanmadan sıkarak geçiştirmeye çalışsak da, aslında bu çok yanlış bir uygulamadır. Çünkü burun vücudun en hassas bölgesidir.

Burun üstündeki siyah noktalar yağlı cilde sahip kişilerde çok fazla görülür. Hormonal dengesizlik ve cildin hava almamasından dolayı gözenekler tıkanarak siyah nokta oluşumuna sebep olur.

Peki siyah noktalara kesin çözüm yöntemleri nelerdir?

Siyah Noktalara Kesin Çözüm Yöntemleri

Aslında siyah noktalara kesin çözüm yöntemlerini bu yazımızın altında anlatacağız. Bu anlatacağımız yöntemler hem yüzdeki hem de burundaki siyah noktalar için geçerlidir.

Siyah noktalara doğal ve kesin çözüm yöntemleri aşağıdaki gibi uygulanabilir;

 • Limon suyu: Limon suyu cildimizde bulunan lekelerin rengini açmak için kullanılan bir yöntemdir. Siyah noktaları gidermek için limonu ikiye kestikten sonra direk olarak siyah noktaların üzerine sürebilirsiniz. 10 dakikalık bir süre bekleyin. Daha sonra yüzünüz soğuk suyla yıkayıp temizleyin.
 • Çemen otu: Siyah noktaları gidermenin en güçlü formüllerinden biri de çemen otudur. Çemen otunun yapraklarını iyice ezin. Ezilen çemen otu yapraklarını su ile karıştırın. Macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Elde edilen macun kıvamındaki karışımı yüzünüze sürün. 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra karışımı uyguladığınız bölgeyi soğuk su ile yıkayıp temizleyin. Bu uygulamayı yatmadan önce her gece deneyebilirsiniz.
 • Soğan ve sarımsak: Soğan ve sarımsak diyince çoğu kişinin ilk önce aklına kokusu gelir. Ancak siyah noktalara iyi gelen en doğal ve bulunması en basit sebzedir. Ayrıca soğan ve sarımsak cildinizde bulunan lekelerin yok olmasına çok iyi geldiği de bilinir. 1 adet soğanı ikiye bölün ve 3-4 diş kadar sarımsak ile birlikte suyunu alın. 10 dakikalık bir süre bekledikten sonra cildinizi soğuk suyla yıkayın.
 • Kil: Kil, içerisinde  bulunan çok zengin mineraller sayesinde asırlardır ciltte oluşan hastalıklara iyi geldiği belirtilmiştir. Kil maskesi, gözeneklerde bulunan kirleri arındırır, kilin içinde bulunan minerallerin cildimize aktarılmasını sağlar. Kil maskesini uyguladıktan sonra cildiniz kesinlikle kuruyacaktır. Kil maskesinden sonra kesinlikle cildinizi durulayın. Daha sonra nemlendirici kullanmanızda fayda olacaktır. Kil maskesini kullanırken sirke veya gül suyu da karıştırabilirsiniz.
 • Karbonat: Karbonat genellikle sivilcelerin giderilmesinde kullanıldığı bilinmektedir. Ancak karbonat siyah noktaların giderilmesinde de önemli rol oynamaktadır. Bunun nedeni de karbonatın küçük granüllü yapısından kaynaklanmasıdır. Bu yüzden de karbonat doğal bir peeling işlemi görmektedir. Ayrıca ucuz bir yöntemdir. 2 yemek kaşığı kadar karnobanatı maden suyu ile karıştırın. Macun şekline gelene kadar bu işleme devam edin. Cildinizde bulunan siyah noktalara macun kıvamına gelen karışımı sürün. Karışımı sürerken masaj yapar gibi sürmenizde fayda vardır. Kurumasını bekleyin ve kuruduğundan emin olduktan sonra ılık suyla temizleyin.
 • Buhar banyosı: Buhar banyosu siyah noktaları gidermez. Ancak Buhar doğal olarak gözeneklerde biriken kirleri yumuşatır ve siyah noktaların görüntüsünü azaltır. Suyu kaynatıp herhangi bir kasenin içine koyun ve buharın etkili olması için başınıza büyük bir havlu alın. Havlu buharın dağılmasını önlemek için kullanılır. Suyu boşalttığınız kaseye kesinlikle 25-30 cm’den daha fazla yaklaşmayın ve kesinlikle çok dikkatli olun. Buharın etkisi geçene kadar bu uygulamayı yapabilirsiniz. Daha sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın ve temizliğini yapıp nemlendirici sürmeyi unutmayın. Bu uygulamayı haftada 1 defa tekrarlayabilirsiniz.
 • Tutkal: İlk başta okuduğunuz zaman biraz garip gelecektir. Ancak tutkalla siyah noktalardan kurtulmak da mümkündür. Peki tutkal cilde zarar verir mi? Evet tutkal cildinize zarar verebilir. Öncelikle Siyah noktaların bulunduğu bölgeleri ılık suyla yıkayın ve durulayın. Kuru olması tutkalın uygulanması konusunda daha iyi olacaktır. Tutkalı siyah noktaların bulunduğu bölge ince bir katman olacak şekilde sürün. Elinizle yayın ki ince katman oluşsun. Daha sonra tutkalın kurumasını bekleyin. Tutkal kuruduktan sonra dikkatli bir şekilde yavaş yavaş çıkartın. Tutkal uygulamasını yaptıktan sonra cildiniz temizlemeyi unutmayın.

Bu uygulamaları yaptıktan sonra siyah noktaların nasıl temizleneceği konusunda bilgilerimiz paylaşacağız.

Siyah Noktalar Nasıl Temizlenir ?

Siyah noktalar nasıl temizleneceğinden önce, cilt temizliğini çok ciddiye almanız gerekir. Cildinizin temizliği aslında hayati bir uygulamadır. Gün içerisinde makyaj olsun, doğal faktörler olsun ve aklınıza gelebilecek bir çok konu ile yüz yüze gelebiliyorsunuz. Gün boyu dışarıdan aldığınız kirleri ve yüzünüzde bulunan makyaj gözeneklerini kapatmaktadır. Bu gözenekleri açmak ve siyah noktaları temizlemek de genellikle yüz temizleyiciler ile gideriliyor.

Piyasalarda bulunan cilt temizleyicilerin hepsinde kimyasal karışımlar bulunmaktadır. Doğal karışım bulmak da kolaydır. Ancak doğal temizleyiciler oldukça pahalıdır.

Size en uygun ve cebinize zarar vermeyecek yüz temizleme yöntemi olan köpük karışımından bahsedeceğiz.

Bu köpük yöntemi aşırı yağlı ciltlerde bulunan ve oluşan akneler ve tıkanmış gözenekleri açmak için en uygun yöntemlerden biridir. Öncelikle aşağıdaki karışımı elde ediniz;

 • 1/4 bardak castile sabun dediğimiz çeşitli yağlarla karıştırılan sıvı sabun gerekmektedir.
 • 1 fincan kadar saflaştırılmış su
 • Ucunda sıkma olacak bir şie
 • İsteğe bağlı olarak da 5-6 damla kadar uçucu yağ

Tüm malzemeleri karıştırın. Daha sonra uzun süre çalkalayın. Köpük temizleyiciniz hazır hale gelecektir. Daha sonra bu köpüğü dairesel hareketlerle siyah noktaların bulunduğu bölgeye uygulayın.

NOT: Castile sabunu yapmanız için; 75 gr beyaz sabunu rendeleyin, 1/2 litre kadar suyu kaynatın. Daha sonra rendelediğiniz sabunu kavanoza koyun. Kaynattığınız suyu rendelediğiniz sabunun üstüne ekleyin. Kavanozu kapatın. Çalkalamaya başlayın. Sabunu 1 gün boyunca bırakın. Ancak arasıra kavanozu çalkalamaya devam edin. 1 gün sonra kavanozun içinde bulunan karışım jel gibi olacaktır. Karışımın içerisine 100 damla kadar esans yağı ve gliserin ekleyin. Daha sonra bunu blender ile karıştırın.

Siyah Noktalar İçin Maske

Evde siyah noktaları temizlemek artık çok kolay yöntemler arasında yerini alırken, bunların yanında bazı kozmetik markalarının siyah noktalar için kremleri de piyasada yerini almaktadır. İster evde siyah noktalar için maskenizi yaparsınız, isterseniz de siyah noktalar için kremleri satın alırsınız.

Siyah nokta maskesini erkekler de yapabilir. Bunda utanılacak veya çekinecek bir durum olmamalıdır. Evde siyah noktalar için maske yapımından biraz bahsedelim.

Evde Siyah Nokta Maskesi Yapımı

 1. Evinizde bulunan boş bir kaba 3 yemek kaşığı kadar yoğurdu koyun. İçerisine yarım limonun suyunu sıkın. Yoğurt ile birlikte bir güzel karıştırdıktan sonra siyah nokta bulunan bölgelere sürün. 10-15 dakika maske kalıp kurusun. Daha sonra bölgeyi yıkayın.
 2. 1 yemek kaşığı karbonatın içerisine biraz su ekleyin. Hamur haline gelene kadar karıştırın. Siyah noktaların bulunduğu bölgeye masaj yapar gibi peeling uygulayın. Kuruduktan bir süre sonra yüzünüzü yıkayın.
 3. Yumurtanın beyazını yarım limonun suyu ile karıştırarak yaklaşık 1 dakika kadar ısıtın. Siyah noktaların olduğu bölgeye sürüp 10 dakika kadar bekleyin. Daha sonra yüzünüzü temizleyin.
 4. Yağlı ciltler için kil maskesi uygulayın. 2 yemek kaşığı kadar kil ile suyu karıştırıp sadece siyah noktaların bulunduğu bölgeye değil yüzünüze sürün. Karışımın kuruması için 10 dakika kadar bekleyin. Cildinizin iyice gerildiğini hissedeceksiniz. Daha sonra kesinlikle bol su ile yıkayıp durulayın. Bu maskeden sonra uyguladığınız bölgeye mutlaka nemlendirici sürün.
 5. Yarım tatlı kaşığı sütün içerisine 1 tatlı kaşığı kadar bal ekleyin. Kısık ateşte yaklaşık 1 dakika kadar kaynatın. Siyah noktaların olduğu bölgeye sürün ve makyajınızı temizlediğiniz pamuklardan varsa yapıştırın. 15 dakika kadar bekleyin. Pamuğu aldıktan sonra bol su ile temizleyin.

Sizlere bu yazımızda siyah noktalar nasıl geçer, siyah noktalar için maske ve siyah noktalardan kurtulma yöntemlerinden bahsetmeye çalıştım. Siyah nokta temizleme yöntemleri sayesinde kısa sürede siyah noktalardan kurtulmanız mümkün. Siyah noktalar nasıl temizlenir doğal yolla merak ettiklerini yazmaya çalıştım.

Siyah noktalardan 2 dakikada kurtulmak pek mümkün olmamasına karşın siyah noktalara kesim çözüm önerileri arasında yer alan siyah noktalar için maske tarifleri siyah noktaları yok etmektedir. Genelde yağlı cilt tiplerinin sorunu olan siyah noktaları yok etmek için sizlere verdiğimiz maskeleri deneyebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.