Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri ve Doğal Öneriler

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri ve Doğal Öneriler

Siyah Noktalar İçin Maske Tarifleri ve Doğal Öneriler; Siyah noktalar için maske; Yüze bakıldığında birçok siyah noktanın bulunması yüzde kirli ve bakımsız bir görünüme neden olur. Fondötenle yüzeysel olarak kapatılmaya çalışıldığında ise yüzeye yakın siyah noktalar görülmeye ve gözeneklerin belirginliği devam eder. Genelde siyah noktalar en çok yağlı cilt tipine sahip kişilerde görülür.

Gözeneklerde biriken yağlar cilt temizliği düzenli yapılmadığından zamanla daha belirgin olarak görülür. Siyah noktalar en çok burun çevresinde ve alın bölgesinde görülür. Eğer cildinizde siyah noktalar varsa kesinlikle siyah noktalardan kurtulmak için düzenli olarak cilt temizliği yapmalı ve siyah noktalar için maske tarifleri uygulamalısınız.

Siyah noktalardan kurtulmak için siyah nokta bantları, siyah noktaları geçiren ürünler kullanabileceğiniz gibi siyah nokta maskesi ev yapımı olanlarını tercih edebilirsiniz. Evde siyah maske yapımı çok kolay ve pratik olmasının yanında çok etkili yöntemlerdir. Siyah nokta giderici maske ve evde siyah nokta temizleme yöntemlerinden bahsetmeden önce sizlere siyah nokta neden oluşur bunun hakkında bilgi verip ardından siyah nokta için maske tariflerini vereceğim.

Siyah Noktalar Neden Çıkar

Siyah noktaların oluşmasındaki nedeni; çeşitli faktörlerden dolayı cildin yağ dengesi değişmesidir. Cildin fazlasıyla yağ üretmesidir. Fazla yağ üretimini tetikleyen nedenler arasında; hormon değişikliği, çeşitli ilaçlar, stres, yenilen çok yağlı yemekler, cilt türünüze uygun olmayan ağır gelen makyaj ve cilt malzemeleri oldukça etkilidir. Bu yağlanma sebebiyle cildin nefes alabilmesi ve fazla yağı alt katmandan dışarı atabilmesi için gözenekler açık hale gelir.

düzenli olarak temizlenmemesi veya peeling yapılmaması sebebiyle cildin yüzeyinde bulunan ölü deriler bu açık gözeneklerden içeri girer. Açık olan gözeneklere girebilen diğer maddeler ise; yüzden arındırılmayan fondöten veya makyaj malzemeleri ve havadan gelen kirdir. Bunlar cildin ürettiği yağ ile birleşince, bu gözeneklerde tıkanıklık meydana gelir. Kendi kendine reaksiyona giren yağ ve gözeneklerin tıkanmasına neden olan maddeler siyah nokta halinde bir tıpa olur.

Siyah noktaların oluşması yağlı ciltlerde kaçınılmazdır. Bu yüzden önce cilde yağ dengesi kurdurmak gereklidir. Mısır yemek, ciltteki gözenekliliği azaltan az bilinen bir yöntemdir. Konserve olmayan taze koçan üzerindeki mısır yemek tercih edilmelidir. Bir süre sonra cildinizin pürüzsüz ve gözeneksiz olduğunu fark edeceksiniz.

Siyah nokta maskeleri uygulamadan önce mutlaka cildinizi günlük kirden arındırmış olmanız gerekmektedir. Mümkünse duştan sonra ya da buhar banyosu yaptıktan sonra maske yapmak ise gözenekleri açarak maske malzemelerinin cilde tam nüfuz etmesini sağlar.

Siyah Noktaları Giderici Maske

Siyah noktalar için maske tarifleri vererek sizlere kesin çözüm önerisi sunmaya çalışacağım. Siyah nokta maskeleri arasında sizlere önerdiğim maskeler en çok kullanılan ve etkili sonuç veren maskelerdir.

Siyah Noktalar Siyah Maske

Siyah maske: Pasta yapımı ve hamur işlerinde kullanılan bitkisel jelâtin ve gıda aynı zamanda ilaç sektöründe kullanılan aktif karbon ile yapılan siyah maske içinde kimyasal içermeyen, cildi derinlemesine temizleyen bir yöntemdir. Bu malzemeleri aktar veya internetten kolaylık temin edebilirsiniz. Maskenin yapımı için; Cezveye yarım çay bardağı su, 3 yemek kaşığı bitkisel jelâtin konularak kısık ateşte ocakta ısıtılır. Ocaktan alınca üzerine toz halindeki aktif karbon 2 tepeleme çay kaşığı konulur.

Karıştırdıktan sonra, elimizin üzerinde cildinizi yakmayacak derecede olunca ılıkken cilde uygulanır. T bölgenize sürmek için kullanıp atılan eldivenden yardım almanız sürme kolaylığı sağlayacaktır. İnce tabaka şeklinde uygulama yapılırsa, maskeyi çekerek çıkartırken can acıtabiliyor. Kalın bir tabaka olursa, maske yumuşak kaldığından siyah noktalar ciltte alınmadan kalıyor. Sürdüğünüz maskenin yanaklara ve kaşa gelmemesine dikkat edin.

Yüzdeki küçük şeftali tüylerini alarak kıllara ağda etkisi yapar. Sorunlu bölgede 10-15 dakika tutulduktan sonra elle çekilip çıkarılır. Hassas ciltlere önerilmez. Kendi yüz yıkama jelinizle cildinizi temizleyip, tonikleyip, nemlendiricinizi sürebilirsiniz.

Aktif karbonla yapılan diğer bir siyah maske ise, yeşil kil ve sıcak sudan oluşur. Yarım çorba kaşığı aktif karbona 1 çorba kaşığı yeşil kil ve üzerine 1 çorba kaşığı sıcak su eklenir. İyice karıştırıldıktan sonra fırça yarımıyla sürülür. Yüzde kuruduktan, sonra soyarak çıkarılır. Arkasından soğuk su yıkanır. Haftada 1-2 kez uygulanır.

Siyah maskeyi yapmak için aynı oranda karıştıracağınız aktif karbon ve toksik olmayan beyaz tutkal iyice karıştırılır. Fırçayla tüm yüze uygulanır. 10 dakika beklettikten sonra ciltten soyulur.

Siyah Nokta Maskesi Ev Yapımı

Siyah nokta maskesi ev yapımı olanları etkili sonuç veren siyah nokta maskeleri olarak bilinmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için evde siyah nokta maskesi tarifleri ise;

Siyah Noktalar İçin Türk Kahvesi 

Hindistancevizi yağı – Türk kahvesi: Yarım bardak hindistancevizi yağını ben mari usulü erittikten sonra yarım bardak Türk kahvesini ekleyip karıştırıyoruz. Hindistancevizi yağının tekrar katılaşmaması için, maske soğumadan cilde dairesel hareketler yardımıyla uygulanır. 5 dakika ciltte bekletildikten sonra soğuk su ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz. Haftada 1 yapılabilir. Kalan karışımı buz kalıplarında dondurup saklayabilirsiniz.

Siyah Noktalar İçin Yumurta Akı Maskesi

Yumurta akı maskesi: 1 yumurtanın akını çatal yardımıyla çırpıp bir fırça yardımıyla cildinize sürün. Maksimum 30, minimum 15 dakika cildinizde bekletin. Bir peçeteyi minik parçalar haline getirip siyah noktaların yoğun olarak bulunduğu noktaların üzerine, Özellikle burun üstü, çeneye ve alnınıza yapıştırın. Daha sonra bir fırçayla yapıştırılan peçetelerin üzerine bir kat daha yumurta akı sürülüp yüzünüzde katılaşmasını bekliyorsunuz. Bu da en az 15 dakikadır.

Eğer siyah noktalarınız yüzeye yakınsa peçeteyi cildinizden çekerek uzaklaştırınca, altında siyah noktaların geldiğini göreceksiniz. Eğer siyah noktalarınız derinde ise, temizlenmiş cildinizi buhara tutarak gözeneklerinizin iyice açılmasını sağlayın. Yumurta akının daha derine inmesine yardımcı olur. Yumurta akı ciltteki tüm yağı almaktadır. Normal ve kuru ciltlerin nemini sağlamak için yumurtanın sarısını bu maskenden sonra cildine sürerek derinlemesine nemlendirme işini de tamamlayabilirsiniz. Yağlı ciltlerde ise fazla yağı alacağından nemlendirmeye gerek yoktur.

Siyah Noktalar İçin Kil Maskesi

Beyaz kil maskesi: 2 tatlı kaşığı beyaz kile azar azar gülsuyu eklenir. Krema kıvamını alınca 10 damla çay ağacı yağı eklenir. Tüm cilde uygulandıktan sonra 15 dakika bekletilir. Ciltten soyarak çıkarılır. Arkasından soğuk ile durulanıp, günlük bakım yapılır.

Beyaz kille yapılan diğer bir maske ise, aloe vera ve sevdiğiniz herhangi bir uçucu yağ ile yapılır.(lavanta, gül veya limon yağı olabilir). 2 tatlı kaşığı kile, 1 tatlı kaşığı aloe vera jeli, 1 tatlı kaşığı saf su ve birkaç damla herhangi bir yağ eklenir. İyice karıştırılır. Fırça yardımı ile sürülüp 10dakika bekletilir. Sıcak su ile durulanır. Ayda 2 kez yapılmalıdır.

Evde Siyah Nokta Temizleme

Siyah noktaları temizlemek için sizlere kolay tarifler ve kürler vererek konumuza devam etmek istiyorum. Siyah noktalar için doğal yöntemler sizlerin çok işine yarayacaktır.

Siyah nokta temizleyen beyaz tutkal

Beyaz tutkal: Beyaz tutkalı ne ince ne de kalın bir katman olarak T bölgesine sürüyorsunuz. Kuruyunca şeffaflaşan tutkalı çekip çıkarıyorsunuz. Ardından temizlenmiş gözeneklerin sıkılaşması için üzerine hemen tonikle silmelisiniz.

Siyah noktalar için kolay maske

Tarçın- yulaf unu: 1 tatlı kaşığı toz tarçın ve 1 tatlı kaşığı yulaf unu üzerine az sıcak su eklenerek yoğun macun kıvanma getirilir. Cildinize dairesel hareketler yardımıyla 1 dakika boyunca masaj yapılarak uygulanır. Tarçın az bir yanma hissi yapsa da, cildinizi yıkayınca bu etki yok olacaktır. Bunu ayda 2 kezden fazla uygulamayın.

Siyah noktaları geçiren vazelin

Vazelin: Duş aldıktan sonra iyice açılan gözeneklere ve siyah noktanın olduğu yerlere vazelin sürüyoruz. Üzerini streç film ile kaplıyoruz. Ütü veya sıcak su ile ısıtılmış havluyu, streç filmin üzerine koyarak, soğuyana kadar bastırarak uyguluyoruz. Kâğıt mendil yardımıyla vazelini temizlerken siyah noktaların çıktığını fark edeceksiniz. Vazelin siyah noktaların kimyasını bozmaktadır. Ayda 1-2 kez uygulanır.

Siyah Noktaları geçirmek için diş macunu

Diş macunu: Bir çimdik tuz ile 1 tatlı kaşığı naneli diş macunu parmağınızla karıştırıp, homojen karışım hale getirin. T bölgenize sürerek, 4-5 dakika beklettikten sonra, soğuk su ile yıkanır. Tonik sürülerek temizlenen gözeneklerin sıkılaşması sağlanır. Nemlendirici ile bakım tamamlanır.

Siyah noktaları geçiren karışım

Şeker – zeytinyağı- vanilya: Bir fincanın dörtte biri kadar beyaz toz şekeri, aynı miktarda esmerle şekerle karıştırın. Yarım fincan zeytinyağını ekleyin. Üzerine 1 çorba kaşığı bal ve yarım çay kaşığı vanilya özü koyup, homojen hal alıncaya kadar karıştırmaya devam edin. Siyah noktaların üzerine uyguladıktan sonra 5 dakika bekletin. Daha sonra soğuk su ile durulayın. Bu maskeyi haftada 1 kez yapın. Artan karışımı oda sıcaklığında saklayıp tekrar kullanabilirsiniz.

Siyah noktalara karşı limon 

Limon suyu – bebek pudrası: 1 çay kaşığı limon suyuna, 4 çay kaşığı bebek pudrası eklenir. T bölgenize sürüp, kuruyuncaya kadar bekleyin. Soyarak yüzünüzden çıkarın. Soğuk su ile durulayın.

Limon: 2 adet küçük limonu yıkadıktan sonra sütlük tenceresine koyup, limonları kabuklarınla kaynatıyorsunuz. Kaynamaya başlayınca altını kısıp 10 dakika demlendiriyoruz. Limonları tencereden alıp, susuz bir şekilde blenderdan geçiriyoruz. Herhangi bir kaba koyup buzdolabında soğutuyoruz. Buzdolabında katı krem haline geldiğinden, peçetenin üzerine yayarak sorunlu bölgenin üzerine kapatıyoruz. 1 saat ciltte donduktan sonra, yavaşça çekip yüzünüzden uzaklaştırıyorsunuz.

siyah noktalar için maske önerileri

Siyah Nokta Maskesi Ev Yapımı

Siyah nokta maskesi ev yapımı olduğunda hem cildinize zarar vermeyecek hemde doğal yöntem olduğundan cilde zarar vermez. Siyah nokta için maske tariflerinin haricinde siyah noktaları geçiren diğer yöntemler ise;

Siyah nokta giderici sabun

Siyah nokta giderici sabun yapımı: 1 çorba kaşığı pirinç unu, 1 yemek kaşığı öğütülmüş nohut, 1 yemek kaşığı öğütülmüş yulaf ezmesi, 1 yemek kaşığı süt tozu, 1 şişe maden suyu bir kaba konularak iyice karıştırılır. Önce buhar banyosu yaptığınız cilde, bu sabunla dairesel hareketlerle hafif bastırarak birkaç dakika masaj yapıyoruz.

Siyah Noktalar için Karbonat Maskesi

Karbonat – elma sirkesi: Eşit miktarda ölçüp bir kaba koyduğunuz karbonat ve elma sirkesini macun kıvamına getirin. Parmaklarınızla siyah nokta olan yerlere uygulayın. 20 dakika kurumasını bekledikten sonra ılık su ile yıkayarak temizleyin. Hemen arkasından nemlendirici sürmeyi unutmayın.

Karbonat- bal – tuz: birer yemek kaşığı karbonat ve bal, 2 yemek kaşığı tuzu iyice karıştırın. Siyah noktaların üzerine uygulayıp, 5 dakika bekleyin. Ilık su ile cildinizi durulayın.

Siyah noktalara karşı etkili çözüm

Salisilik asit: Salisilik asit kullanımı siyah noktaları ve fazla yağı gidermekte en etkili yöntemdir. Çünkü salisilik sorunun kaynağına yani yağ tabakasına etki ederek fazla yağı kurutup, gözeneklerin ufalmasını sağlar. Bu maddeyi içeren ürünler kullanmak, ya da direkt olarak yüzünüze uygulayıp, 3-4 dakika bekledikten sonra yıkamak çok faydalıdır.

Hidrojen peroksit: hidrojen peroksit aynı salisilik asit gibi siyah noktaların kimyasını bozmaktadır. Tek yapmanız gereken, temiz cildinize, bir pamuk yardımıyla hidrojen peroksiti uygulamaktır. Kullanmadan önce eşit miktarda su ve hidrojen peroksiti karıştırmak gereklidir.

Suna Dumankaya Siyah Nokta Maskesi

Güzellik ve cilt bakım uzmanı Suna Dumankaya siyah nokta maskesi tariflerinide vermek istiyorum. Evde basit şekilde yaparak siyah noktalardan kurtulmanız mümkün.

Bal ve süt ile siyah noktaları geçirme

Bal – süt: Aynı miktarda bir kaba koyacağınız bal ve sütü ben mari usulü ısıtıyoruz. Parmağınızla deyip, karışım yanmayacağınız bir sıcaklığa gelince, parmak ucuyla T bölgenize sürüp, üzerine ikiye ayırdığınız yuvarlak makyaj pamuğunun tüylü taraflını, karışımı sürdüğünüz yerin üzerine koyun. 15-20 dakika kurumasını bekleyin. Bekleme süresi bitince pamukları çıkarıp, soğuk su ile cildinizi durulayın.

Siyah noktalara bal ve tarçın maskesi

Bal – tarçın: Birer çorba kaşığı bal ve toz tarçını birbirine karıştırıp, siyah noktalarınızın yoğun olduğu bölgeye sürün. Üzerini pamukla kaplayın. 3 dakika beklettikten sonra pamukları kaldırın. Yüzünüzü soğuk su ile yıkayın.

Siyah Noktalar İçin Doğal Yöntemler

Sizlere siyah noktalar için maske önerileri ve etkili yöntemler vermeye çalıştım. Siyah nokta maskeleri ev yapımı olduğundan her biri doğal ve sağlıklıdır. Siyah noktaların cilt gözeneklerinin temizlenmediğinden ve kirden dolayı oluştu bilinmektedir. Siyah noktalardan kurtulmak için kesinlikle düzenli olarak cilt temizliği yapılmalıdır. En kolay ve en etkili yöntem yüzü düzenli yıkamaktır. Ayrıca siyah nokta maskeleri uygulamanın yanında cilt temizleyici losyon kullanmak çok önemlidir. Cildiniz çok yağlı ise cildi fazla yağdan arındırmak için gün içerisinde ıslak mendil ile yüzünüzü belli aralıkla silin.

Siyah nokta maskelerini uygulamadan önce yüze buhar banyosu yapmak siyah noktaların daha rahat ve kolay çıkmasını sağlayacaktır. Ev yapımı siyah nokta maskesini en uygun olarak yapılacağı zaman genelde cildin çok temiz olduğu duş sonrası olmaktadır. Ciltteki siyah noktalar yumuşadığından çıkması daha kolay olur.

Sizlere siyah noktalar için maske tarifleri hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlerde denediğiniz maskeyi yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca siyah noktalar için doğal yöntemler ve ev yapımı siyah nokta maskeleri hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Begonya Bedava İnternet Yardım Başvurusu Belediye Yardımları Bedava İnternet