Ruj Sürme Teknikleri

Ruj Sürme Teknikleri

Ruj Sürme Teknikleri Dudaklar ve gözler makyajda en önem verilen yerlerdir. Çoğu zaman sadece doğru renk ve dudağa göre sürülmüş bir ruj ile bakımlı görünüm sağlanabilir. Başka hiçbir makyaj ürününe gerek kalmaz. Şüphesiz ki güzel dudaklar dişiliği ve güzelliği öne çıkaran unsurlardan biri sayılabilir. Kıyafete, yaşa, ten rengine göre ruj kullanmak büyük önem taşır. Dudaklarınızdan memnun değilseniz istediğinizi görünüme kavuşmak için estetik ameliyatlara ya da süresi dolduğunda eski görünümünüze döneceğiniz dolgu tekniklerine ihtiyacınız yoktur. Sadece dudak bakımınızı doğru yapmak ve rujunuzla uyum halindeki dudak kaleminiz en büyük yardımcınız olacaktır. Bunun için bazı kolay bakım ipuçlarını ve tekniklerini de bilmeniz gerekir. Sizler bu yazımızda ruj nasıl sürülür, ruj sürme teknikleri nelerdir sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Ruj Nasıl Sürülür

Güzel görünen dudaklar için, dudakları nemlendirmek çok önemlidir. pul pul olmuş dudak derisi üzerine sürülen ruj, kötü bir görüntüye neden olur. Bu yüzden ruj sürmeden önce bu pürüzleri almak için ise bir selobant yardımcı olur. Yapıştırıp nazikçe çekmeniz kuru tabakayı alır. Üzerine nemlendiricinizi sürerek ruju uygulamanız pürüzsüz dudaklara sahip olmanızı sağlar. Dudaklara peeling yapmak için diğer bir yöntem ise şeker ve suyu az miktarda karıştırarak dudaklara diş fırçası yardımıyla nazikçe 30 saniye kadar uygulamaktır.

Her ten rengine yakışan ayrı ayrı ruj tonları vardır. Tabii bunları sürerken dudak şekline de dikkat etmek gereklidir. Beyaz tenlilere lavanta, gülkurusu gibi renkler yakışır. Esmerler ise daha koyu olan vişne tonlarını kullanmalıdır. Pembe ve açık pembe tonları her daim genç görünmenizi sağlayacaktır.

Kalıcı Ruj Nasıl Elde Edilir

Kalıcı bir ruj elde etmek istiyorsanız ruju sürdükten sonra dudağınızın üzerine ince tabaka bir peçete koyup, peçetenin üzerinden fırça yardımıyla pudra sürmeniz yeterli olacaktır. Rujunuzu pudranın üzerine tekrar sürerek gün boyu çıkmayacak şekilde sabitleyebilirsiniz.. Ayrıca yüzünüze sürdüğünüz fondöteni dudağınıza ruj sürmeden önce uygulamanız kalıcı bir ruj için zemin hazırlayacaktır.

Dudak kaleminin ucu küt olmamalıdır. Yani her kullanımdan sonra sivriltmeniz gereklidir. Bu sayede boya etrafa saçılmaz ve gereğinden geniş bir alana çerçeveyi taşırmayarak sürebilirsiniz.

Rujunuz ister stick isterse palet halinde olsun, düzgün dağılım yapmak ve ince yerleri de boyayabilmek aynı zamanda taşırmamak için fırça kullanmak hem basit hem de zamandan tasarruf etmenizi sağlayacak bir yöntemdir.

Dudak kalemi ile bütün dudağınızın içinizi dolduracak şekilde boyamanız hem rujunuzu olduğundan bir ton koyu hem de uzun süre etkili olmasını sağlayacaktır.

Dudak şekline göre ruj sürmek çok önemlidir. Yapılan yanlış ruj sürme teknikleri yüzünden kendinize ve yüzünüze ait olmayan dudaklar ile karşı karşıya kalırsınız. Dudak yapınızı tanıdıktan sonra şekil vermeniz için çeşitli yöntemleri bilmeniz gerekir. Bu sayede istediğiniz görünüme kolayca kavuşabilirsiniz. En temel dudak çeşitlerine göre yapılacaklar ise:

  •  Kalınlıkları birbirinden farklı olan alt ve üst dudaklara eşit görünüm vermeye çalışarak, simetriyi dengelemek gerekir. Bunu en kolay rujunuzun rengine uygun bir dudak kalemi yardımıyla yapabilirsiniz. İnce olan dudağınızın sınırını dış taraftan çerçeve yapacak şekilde belirleyin. Sonra her iki dudağa rujunuzu sürebilirsiniz. Kullanılacak en uygun renk ise şeftali tonlarıdır.
  •  İnce dudaklarda ise belirli oranda yani yüzünüze yakışacak şekilde kalınlaştırmak gerekir. Bunun için dudak kaleminden faydalanabilirsiniz. Doğal renkler kullanmak ise ince dudakları kalınlaştırınca yapay göstermemek için bilinmesi gereken bilgidir. Çepeçevre kullanılan dudak kaleminin içini ruj fırçası yardımıyla doldurmanız yeterlidir. Alt ve üst dudağın tam ortasına parlatıcı sürmek sayesinde dudaklara boyut verilerek, kalın algılanmasını sağlayabilirsiniz. Dudağın bahsedilen kalp bölgesine rujdan daha açık renk kalem sürmek ise dudağı dolgun gösterir. İnce dudaklarda koyu renkler ve kırmızı kullanılmaktan kaçınılmalıdır.
  •  Dolgun dudaklar ise hiçbir makyaj hilesi gerektirmez. Süreceğiniz parlatıcı bile yeterli olur. Pembeler ve nude renkler özellikle dolgun dudaklara çok yakışır. Ruju dudağın ortasında sürüp kenarlara doğru dağıtarak her tarafta eşit olduğundan emin olun. Dolgun dudaklardan kalemi dudakların iç tarafında kullanmak ise biraz daha küçük görünmesini sağlayabilir. Ombreli yani gölgeli yapılan ruj sürme ise dolgun dudakları bir hayli güzel gösterir. Genelde alanı küçültmek için yapılan gölge; kullanılan rujdan daha açık bir rengin çepeçevre sürülmesi ile oluşur. Göz alıcı farklı dudaklara sahip olmak için ise ruju sürdükten sonra bir aydınlatıcı ya da parlatıcı ile dudağın orta bölümünü daha açık bir hale getirmek yeterlidir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.