Fucicort Krem Nedir? Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Fucicort Krem Nedir? Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır?

Fucicort Krem Nedir? Neye İyi Gelir? Nasıl Kullanılır? Fucicort krem ansızın oluşan sivilcelerin tedavisinde kullanılan çok etkili bir kremdir. Fucicort krem dermatogların sıkılıkla reçete ettiği bir kremdir. Sadece sivilceler yok etmekle kalmayan fucicort krem deri hastalıkları başta olmak üzere, iltihaplı sivilce, güneş yanıkları, cilt lekeleri, kaşıntılı deri hastalıkları ve egzama tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Daha bir çok kullanım alanı bulunan fucicort krem nedir, fucort krem neye yarar, fucicort krem nasıl kullanılır hakkında sizlere bu yazımızda ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Fucicort Krem Nedir

Fucicort krem sivilce, egzama, cilt lekeleri, deri yüzeyinde kaşıntı ve deri hastalıklarında kullanılan bir kremdir. Reçete ile satılan fucicort krem kesinlikle doktor tavsiyesi le kullanılması gereken bir kremdir. 30 gramlık tüplerde satılmaktadır. Her 1 gram FUCİCORT kremde etken madde olarak 20 mg fusidik asit ve 1 mg betametazon valerat bulunur.

FUCİCORT, bir antibiyotik (fusidik asit) ve güçlü bir kortikosteroid (betametazon valerat) içeren kombine bir preparattır. Fusidik asit bakterilerin üremesini önlerken, betametazon ise antiinflamatuar etkiye sahip olup, kaşıntıyı azaltır. Fucicort etken maddelerinde fusidik asit cilt yüzeyinde oluşan bakterilen yok olmasını sağlamada çok etkilidir. Diğer etken madde ise egzama ve kaşıntı azaltma etkili çözüm sunmaktadır.

Fucicort Krem Ne İşe Yarar

Fucicort krem kullanım alanı fazla olan deri yüzeyindeki sorunları yok eden bir kremdir. Pek çok cilt sorununda etkili sonuç veren bu krem genelde doktorların ilk tercihi olduğu bilinmektedir. Çok etkili olması sebebi ile sıklıkla tavsiye edilen bu kremi asla bilinçsiz olarak kullanmayınız. Fucicort krem kullanım alanları ise;

Fucicort krem ne için kullanılır

 • Sivilce ve iltihaplı sivilce
 • Deri yüzeyinde kızarıklık
 • Cilt enfeksiyonlarında
 • Bebeklerde pişik
 • Ergenlik sivilcelerinde
 • Unna hastalığında (  Yağlı egzama genelde kaşıntı ile beraber görülür)
 • Atopik egzama ( Alerjik egzama olarak bilinir devamlı tekrarlama durumu vardır)
 • Kontakt dermatit ( Çevresel etkile yada güneşe bağlı oluşan deri sorunları)
 • Nörodermatit ( Kaşıntıya bağlı oluşan egzama)
 • Sedef hastalığı
 • İltihaplı yaralar
 • Kaşıntıya bağlı oluşan  deri kalınlanşması
 • Cilt yüzeyinde görülen pullanma
 • Siyah nokta
 • Dudak çattlaklarına
 • Tahrişe bağlı olarak oluşan kızarıklık ve acının hafifletilmesinde

Fucıcort  Krem Nasıl Kullanılır

Fucicort krem mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen gösterin. Fucicort krem sürüldüğünde ellere uygulanmayacaksa ellerinizi mutlaka kremi sürdükten sonra iyice yıkayınız. Genelde tedavisi süresi boyunca günde 2 yada 3 defa sürülür. Fucicort krem uygulama şekli ise;

 • Sorunlu bölgeye belirtilen dozda günde 2 yada 3 defa sürülür.
 • Sorunlu bölgeye ince tabaka halinde sürülür ve dairesel hareketlerle ovalanır.
 • Fucicort kremi sürdükten sonra ve üzerini örtmeyin hava almasını engellemeyin
 • Krem antibiyotik etki sağladığından her gün aynı saatte kullanmaya özen gösterin.

Kesinlikle tedavi süresi boyunca belirtilen dozu aşmayın ayrıca tedaviyi doktorunuza bilgi vermeden asla kesmeyin. Kremi en fazla 4 ay boyunca kullanılması gerekmektedir. Asla 4 aydan fazla süre kullanılmamalıdır.

Fucicort Krem Yan Etkileri

Fucicort krem ciddi yan etkileri olan bir kremdir. Genelde yan etkileri ve zararları içeriğinde bulunan etken maddelere ve doz aşımına bağlı olarak görülmektedir. Şimdi yazacağım yan etkilerden birini yaşarsanız kremi kullanmayı hemen bırakmalı ve doktorunuza bilgi vermelisiniz. Fuciort krem yan etkileri ise;

 • Ellerin, ayakların, bileklerin, yüzün, dudakların, ağzın veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmesi
 • Çocuklarda büyümenin yavaşlaması ve kilo alımının normalden az olması
 • Aşırı duyarlılık, kurdeşen tarzı döküntü
 • Kontakt dermatit
 • Ciltte kızarıklık, kuruma
 • Özellikle uzun süreli kullanımda ciltte incelme ve bazı damarlarda genişleme, çatlama.
 • Kortikosteroide bağlı ciltte beyaz çatlaklar
 • Steroid aknesi
 • Döküntü, ilaç kesildiğinde ekzemanın tetiklenmesi, ciltte iritasyon, kaşıntı, yanma veya batma hissi
 • Ağız çevresinde cilt inflamasyonu
 • Ciltte toplu iğne başı büyüklüğünde kanama
 • Ciltte yeni inflamasyon oluşumu ya da inflamasyonun yayılması
 • Ciltte renk kaybı (depigmentasyon)
 • Burun, yanaklar ve alında kızarıklığın eşlik ettiği inflmasyon benzeri cilt hastalığı (rosacea)
 • İstenmeyen kıllanma. sürülen bölgede tüylenme
 • Baş ağrısı ve gözlerde ağrı

Tedavi sonlandırmak için kremi bir den bırakmamalısınız doz ve kullanım sıklığı düşürülerek bırakılmalıdır. Birden kremi kullanmayı bırakmak bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

Fucicort Krem Yüze Sürülür Mü

Fucicort krem yüzü sürülmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Eğer yüzünüzde sivilce yada egzama varsa kremi yüzünüzdeki sorunlu bölgeye sürmeniz yeterlidir. Mantarlara, bakterilere veya virüslere bağlı cilt hastalıkları (örneğin uçuk, zona veya suçiçeği) olan bölgeye kesinlikle sürülmemelidir.Göz çevresine burun ve dudakların çevresine sürülmemelidir.

Fucicort Krem Bebeklerde Kullanılır Mı

Fucicort krem bebeklerde kullanımı kesinlikle doktorunuzun tavsiyesi ile olmalıdır. Fucicort krem kortizonlu bir krem olduğundan bebeklerde ve çocuklarda gelişiminin gerilemesi, kolu kaybına neden olduğu bilinmektedir. Eğer bebeklerdeki pişik için kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle kulaktan dolma bilgilerle bu kremi doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Bebeklerde pişik kremi seçerken kortizonlu olmamasına dikkat etmelisiniz.

Fucicort Hakkında Bütün Sorular

Sizlere fucicort hakkında en çok merak edilen soruları ve cevaplarını yazmak istiyorum. Aklınıza takılan ve cevap bulamadığınız soru olursa yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Fucicort krem kortizonlu mu

Fucicort krem kortizonlu bir kremdir. Kortizonlu kremleri uzun süre kullanmak sakıncalıdır. Eğer doktorunuz size bu kremi reçete etti ise kesinlikle tedavi süresinden asla geçirmeyin. Uzun süre kullanımı ve geniş yüzeylerde kullanımı sakıncalıdır.

Hamilelikte Fucicort kullanılır mı

Ciddi yan etkileri olan bu kremi hamilelerin kullanması kesinlikle tavsiye edilmez.

Fucicort krem vajinaya sürülürmü

Vajinal kaşıntı ve diğer sorunlar için kremi kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız. Vajiinal kaşıntının sebebi bilmek çok önemlidir. Eğer kaşıntı egzamaya bağlı ise bu kremi kullanabilirken başka sebepten kaşıntı varsa krem işe yaramayacaktır.

Emzirme döneminde Fucicort kullanılır mı

Anne sütüne karıştığı ve ciddi yn etkileri olduğu için emziren annelerin kullanması sakıncalıdır.

Fucicort krem yanık için kullanılırmı

Yanık için genelde doktorunuz daha etkili başka bir krem önerebilir. Fucicort krem açık yaralara ve yanıklara sürülmemelidir.

Fucicort krem sivilce için kullanımı

Ergenlik sivilcesi, iltihaplı sivilceye neden olan bakteri yok ettiği için sivilce tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Bir önceki yazımızda Sivilceye iyi gelen kremler adlı makalemizi inceleyebilirsiniz.

Fucicort pişik için kullanılır mı

Pişik için kullanılmasına karşın bebeklerdeki pişik için asla kullanılmaz. Tahriş olmuş ve kızarmış deri yüzeyine ince tabaka sürerek kullanabilirsiniz.

Fucicort Krem makatta kullanır mı

Anal fissür diğer adı ile makatta çatlak tedavisi için fucicort krem kullanmak kesinlikle doktorunuz tavsiye ile kullanılmalıdır.

Fucicort krem kullanan var mı

Genelde fucicort krem reçete edildiğinde sıklıkla fucicort krem kullananlar ve fucicort krem kullanan var mı araştırma yapılarak kullananların deneyimi merak edilir. Krem kişiye özel reçete edilir ve başka birinde vereceği sonuç belki sizde vermeyebilir. Genelde fucicort krem kullananlar kremin çok etkili olduğunu ve kesin sonuç verdiğini söylemişlerdir.

Fucicort krem kulakta nasıl kullanılır

Eğer kulak arkasında yada çevresinde egzama, kızarıklık ve tahriş varsa ince tabaka halinde sürülmesi gerekmektedir.

Fucicort dudağa sürülür mü

Genelde tavsiye edilmemesine karşın bazen doktorunuz bunu size dudaklarına sürmeniz için reçete edebilir. Eğer dudaklarınızda uçuk ve yara varsa kesinlikle sürülmemelidir.

Fucicort Krem Kullananlar

Doktorların sık sık bu kremi yazmasından dolayı kullanıcı sayısı bir hayli fazla olan fucicort krem kullananlar genelde kremin çok etkili olmasına karşın sıklıkla yan etkilerini gördüklerini söyledikleri bilinmektedir. Pek çok cilt sorununda kullanılan bu krem bazı kişiler tavsiye üzerine reçetesiz almak istedikleri yapılan yorumlarda sıklıkla görülmektedir. Eğer bu kremi kullanmayı düşünüyorsanız kesinlikle doktorunuza bundan bahsetmelisiniz. Çünkü kremin yan etkilerini sıklıkla yaşayan pek çok kişi bulunmaktadır.

Fucicort Krem Fiyatı

Reçete le satılan bu kremi bütün eczanelerden almanız mümkün. Bilinçsiz olarak asla krem yada ilaç alımını tavsiye etmiyoruz.

FUCICORT 30 gr krem { Abdi İbrahim İlaç Pazarlama } Fiyatı
Etken MaddeFusidik Asit + Betametazon20.75 TL
Reçete DurumuReçeteli Satılır20.75 TL
İthal / İmalİthal [ Ref.Ülke :Irlanda ]20.43 TL
Ruhsat Sahibi FirmaAbdi İbrahim İlaç Sanayi ve Ticaret A.Ş.
ATC KoduD07CC01

Umarım yazımızı beğenirsiniz. Sitemizde yazılanlar kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Yazıları güvenilir kaynaklardan derleyerek yazmama karşın asla yazılanların kesin garantisi yoktur. Krem hakkında halen çeşitli testler ve çalışmalar yapıldığı bilinmektedir. Güncel ve en doğru bilgiye Fucicort krem prospektüs kağıdını okuyarak ulaşabilirsiniz.

YORUMLAR

 1. Şahadet dedi ki:

  İyi akşamlar
  Fucicort kremi kulak içindeki şişlik ve kızarıklıktada da kullanılıyor mu eger kullanılıyorsa nasıl kullanılır?
  Cevabınız için önceden teşekkürler