Obsidyen Taşı Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Faydaları

Obsidyen Taşı Nedir? Ne İşe Yarar? Özellikleri ve Faydaları

Obsidyen, diğer adıyla volkan camı; şık ve asil görünümü ile özellikle takı ve süs eşyası yapımında kullanılan, tamamen doğal yollarla oluşan volkanik bir cam türü olma özelliği taşıyor.

Eski çağlarda insanlar tarafından ok ucu yapımında da kullanılan obsidyen; ülkemizde Ağrı Dağı, Sarıkamış, Karacadağ, Diyarbakır gibi pek çok ilimizde ve bölgemizde varlığını sürdürüyor.

Yanardağların aniden soğuması sonrasında ortaya çıkan bu eşsiz güzellikteki taş; aynı zamanda şifalı bir taş olarak da sağlığımıza mucizevi katkılarda bulunuyor.

Taş Çağı’nda ayna yapımında kullanılan, pek çok medeniyet tarafından toz haline getirilerek, yara, kesik ve çiziklerin üzerine konulan obsidyen taşından günümüzde daha çok süs ve takı yapımında yararlanılıyor.

Sanatçılar tarafından sanat eseri yapımında da faydalanılan bu taş, aynı zamanda vücudumuzdaki negatif elektriği ve enerjiyi alarak, bizi stresten arındırıyor. Ruh halini iyileştirici bir etkisi de bulunan obsidyen taşı; mükemmel bir ağrı kesici olarak, romatizmal hastalıkları tedavi edici bir özellik sergiliyor.

Bu yazımda kısaca obsidyen taşı nedir? Obsidyen taşı özellikleri ve faydaları nelerdir? sorularını yanıtlamaya çalışacağım.

Yazımın faydalı ve aydınlatıcı olması dileğimle…

Obsidyen Taşı Nedir?

Cam gibi parlayan, asil görünümü ile herkesi kendine hayran bırakan obsidyen taşı; günümüzde kırmızı, yeşil, mavi, altın sarısı renkleri ile de ülkemizin pek çok bölgesinde yer alıyor.

Öyle ki Rize çevresinde kırmızı, Nemrut çevresinde ise yeşil renkli obsidyen taşlarına rastlayabiliyoruz.

Çakraları açan obsidyen taşı, ülkemizin yanı sıra Ermenistan, Yunanistan, İtalya gibi ülkelerde de doğal bir şekilde volkanik dağ çevrelerinde bulunuyor.

Avrupa ülkelerinde popüler olmasına rağmen ülkemizde yeni yeni keşfedilmeye başlayan obsidyen taşları bileklik, kolye, tespihlerde ve ev süslerinde kullanılıyor.

Obsidyen Taşı Özellikleri 

Kova, Akrep ve Oğlak burçlarının uğurlu taşı olan, çakraları açıcı etki gösteren yani stres, yoğun iş yükü, ailesel ve maddi sorunlar yüzünden iyice kapanan çakraları açarak, bizi manevi anlamda feraha çıkaran obsidyen taşı; strese, gerginliğe, umutsuzluğa, her türlü negatif düşünceye, mutsuzluğa oldukça iyi geliyor.

Yani hayata daha farklı bir pencereden bakabilmemize, çevremizdeki olayları daha iyi algılayabilmemize olanak tanıyor.

Aztekler tarafından Tanrısal Taş olarak isimlendirilen obsidyen taşı; kas ve eklem ağrılarını da hafifletiyor.

Yalnızca Azteklerce değil diğer medeniyetler tarafından da doğaüstü anlamlar yüklenen bu taş; eski çağlarda kahinler tarafından da kullanılıyordu. Hatta bu taşın kişinin rüya görmesine yardımcı olduğuna, rüyalar aracılığıyla kişiye gelecekten haber verdiğine,  sahibinin duygu ve düşüncelerini okuduğuna inanılıyordu.

Kahinler tarafından geleceği görmek amacıyla kehanet taşı olarak da kullanılan obsidyen taşının sahibinin kalp gözünü açtığına, onu koruduğuna dair yaygın bir inanış mevcuttu.

Obsidyen Taşı Çeşitleri

Obsidyen taşı, çıkarıldığı yani yaygın olduğu bölgeye ve renklerine göre farklı sınıflandırmalara tabi tutulabiliyor.

Genellikle Meksika’nın Apache Tears bölgesinde çıkan ve siyah renkli olan çeşidine Kara Kadife; kahverengi-kırmızı renkli ve siyah lekelere sahip çeşidine Mahogany, zemini siyah ya da koyu yeşil olup, üzerinde kar taneleri gibi beyaz lekeler olan çeşidine ise kar tanesi obsidyen ismi veriliyor.

Sarı, yeşil, mavi, kırmızı gibi en güzel renklerin bir arada yer aldığı obsidyen ise ‘gökkuşağı obsidyen’ olarak adlandırılıyor.

Obsidyen Taşı Nerelerde Çıkarılır?

Ülkemizde Rize, Nemrut Dağı, Pasinler Çevresi, Sarıkamış, Hasan Dağı, Karacadağ, Diyarbakır çevresi, Iğdır gibi daha çok Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da çıkarılan obsidyen taşı; İtalya, Eolie adaları, Yunanistan, Milos adası, Macaristan, Slovakya gibi Avrupa ülkelerinde de çıkarılıyor.

Ermenistan’da ve Meksika’da da bulunan obsidyen taşı; Asya ve Avrupa ülkelerinde ‘Saflık Taşı’ olarak da isimlendiriliyor.

Neredeyse her kültürde değer gören, hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı olumlu yönde etkileyen obsidyen taşı, sınırlı bölgelerde çıkarılsa da bu taştan elde edilen süs eşyaları ve takılar; dünyanın pek çok noktasında yoğun bir ilgi görüyor.

Obsidyen Taşı Faydaları

Bu Tanrısal taşın faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabilmemiz mümkün:

 • Vücudumuzdaki negatif yani olumsuz enerjiyi alarak, vücudumuzu ve kaslarımızı rahatlatıyor. Kasları gevşetici ve genişletici bir etki gösterdiğinden masaj esnasında spa taşı olarak da kullanılıyor.
 • Terapi taşı olarak kullanılan obsidyen taşı; strese ve gerginliğe son derece iyi geliyor. Yalnızca kadınlarda değil erkeklerde de işe yarayan obsidyen taşının kişinin mizah gücünü geliştirdiğine ve ona espri yeteneği bahşettiğine inanılıyor.
 • Heyecanı alan yani anksiyeteye iyi gelen obsidyen taşı, kişiyi negatif düşüncelerden ve geçmişin olumsuz etkilerinden arındırdığı için kişinin geleceğe daha pozitif duygularla bakabilmesine yardımcı oluyor.
 • Karaciğeri temizleyen obsidyen taşı, böylelikle alkolün olumsuz etkilerini yatıştırıyor. Karaciğerinizi temizlemek adına obsidyen taşını karaciğerinizin üzerinde 10-20 dakika bekletmeli, hiçbir şekilde 20 dakikayı aşmamalısınız.
 • Kas ve eklem ağrılarını da hafifleten obsidyen taşı; özellikle diz ve dirseklerdeki ağrıları alıyor. Vücudunuzun ağrıyan bölgelerine bu taşla ya da taşın tozlarıyla bir süre masaj yaptığınızda ağrılarınızdan önemli oranda kurtulabilmeniz mümkün!
 • Kişinin daha mantıklı kararlar alabilmesini sağladığına, mantık gücünü yükselttiğine inanılıyor.
 • Erkekler tarafından kullanıldığında erkeklere güven duygusu aşıladığı düşünülüyor.
 • Çakraları açıcı etkisi ile bilinen obsidyen taşı, aynı zamanda kişinin çevresini, dünyayı, yaşama amacını daha net bir şekilde algılayabilmesini mümkün bir hale getiriyor. Yani kişinin algılayabilme kapasitesini de olumlu bir şekilde arttırıyor. Sahibinin çevresindeki olayları daha net bir şekilde anlayabilmesine, diğer insanların duygu ve düşüncelerini okuyabilmesine aracılık ediyor.

Obsidyen Taşı Nasıl Kullanılır?

Şifalı özellikleri ile ön plana çıkan, kişinin kendisini daha yakından tanımasını sağlayarak, kendini ve yeteneklerini keşfedebilmesine yardımcı olan bu muhteşem taştan elde edilen kolye, yüzük, bilezik, tespih modellerini çok ama çok seveceğinizi düşünüyorum.

İnternette bu harika taştan yapılan takı modellerine göz atmanızı öneriyorum.

Stresle mücadele aşamasında masaj taşı olarak kullanabileceğiniz, kas ve eklem ağrılarınızı dindirmek amacıyla yararlanabileceğiniz obsidyen taşı modellerini de internet üzerinden satın alabilirsiniz.

Peki, obsidyen taşını vücudunuza masaj yaparak, rahatlamak için nasıl kullanmanız gerekiyor?

 • Taşı 10-15 dakika ayaklarınızın altında bekletin. Ya da ayaklarınızla yuvarlayın. Ancak ayaklarınızla yuvarlayacağınız taşın keskin olmadığından emin olmalısınız.
 • Taşı boyun üstünde kullanmanız pek de önerilmiyor. Yani bu taşla hazırlanmış bir küpe kullanmanızın zararlı olabileceğinin altı çiziliyor. Şayet bu taşla tasarlanmış bir kolye kullanacaksanız; kolyedeki taş detayının mutlaka kalp hizasında veya bu hizanın altında olmasına özen göstermelisiniz.
 • Karaciğerinizi temizlemek için obsidyen taşını yaklaşık 20 dakika karaciğer bölgenizin üzerinde bekletebilirsiniz. Ancak asla 20 dakikayı aşmamalısınız!
 • Diz, bacak, ayak, kalça ağrılarınızdan kurtulmak için bu taşı 20 dakika ağrıyan bölgede bekletebilirsiniz.
 • Bu taşı satın aldıktan sonra ve kullanmaya başlamadan önce mutlaka 24 saat deniz tuzunda bekletmeli, deniz tuzuyla ovup, temizlemelisiniz.

Obsidyen Taşı Fiyatı

Bu güzel taşla tasarlanmış takıları gibi oldukça ekonomik fiyatlara satın alabilirsiniz.

Dekoratif süs olarak kullanabileceğiniz obsidyen taşını ise 110-120 TL gibi uygun fiyata temin edebilirsiniz.

Piyasada daha ucuza satılan obsidyen taşları da bulunuyor. Lakin uygun fiyatlı olanların gerçek taştan imal edilmemiş olabileceğini hatırlatmakta fayda var.

Bu yazımda kısaca obsidyen taşı nasıl kullanılır? Ne işe yarar? sorularını yanıtlamaya çalıştım.

Sizler de kas ve eklem ağrılarından, stresten şikayetçiyseniz bu taşı hemen satın alabilir hatta depresyon tedavisinde bile bu şifalı taştan yararlanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.