Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Özel bir tür olan rosa caninadan elde edilen kuşburnu çekirdeği yağının faydaları, mucizeleri de beraberinde getiriyor. Özellikle cilt için etkili olan bu bitkisel yağ, esansiyel yağ asitleri ile A, C ve E vitaminleri bakımından da oldukça zengindir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nedir?

Kuşburnu çekirdeği yağı, kuşburnu bitkisinin çekirdeklerinden elde edilen önemli bir yağdır. Kuşburnu çekirdeği yağı, bitkinin çekirdeklerinin çok sert olmasından dolayı  oldukça zor elde edilen bir yağdır. Bu yağ fenolik antioksidan bileşikleri ve çok önemli esansiyel yağ asitlerini içerisinde barındırdığı için yüzyıllardır birçok kesimce kullanılmıştır. Kuşburnu çekirdeği yağının iyileştirici özellikleri kimyasal yapısından kaynaklanmaktadır.

Belirttiğimiz gibi, esansiyel yağ asitleri bakımından, daha spesifik olarak oleik, palmitik, linoleik ve gama linolenik asit (GLA) bakımından zengin olan bu yağ, aynı zamanda esansiyel bir yağ asidi (EFA) olarak da bilinen çoklu doymamış yağ asitlerini (F vitamini) içerir. Bununla beraber bu yağ asitleri deriden emildiğinde, hücresel membran ve doku rejenerasyonunda rol oynayan prostaglandinlere (PGE) dönüşür. Ayrıca  kuşburnu çekirdeği yağının cilt için bu kadar mükemmel bir seçim olmasının bir diğer önemli nedeni de C vitamini bakımından en zengin bitki kaynaklarından biri olmasıdır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çekirdeği yağı insan sağlığının yanında cilt güzelliği içinde mucizevi faydalar sunar. Şimdi kuşburnu çekirdeği yağının faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Eklem Ağrılarını Giderir

Şaşırtıcı bir şekilde, kuşburnu çekirdeği yağı eklem ağrıları için biçilmiş bir kaftandır ve yüzyıllardır bu amaçla kullanılmıştır. Bu yağı, eklemlere günde birkaç defa uygulamak, barındırdığı esansiyel yağ asitleri iltihaplanmaya karşı savaşmaya yardımcı olduğu için anında rahatlama sağlayacaktır. Aynı zamanda bu yağ, yüksek oranda antienflamatuar özellikler taşır ve arttir gibi iltihaplı sorunlara da birebirdir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Bağışıklık Sistemini Geliştirir

Kuşburnu çekirdeği yağı, enfeksiyonları tedavi etmeye ve bağışıklık sistemini güçlendirmeye yardımcı olan en iyi C vitamini kaynaklarından biridir. Bu yağda yüksek oranda antioksidanların olmasının yanı sıra, barındırdığı C vitamini de kemik ve kasların yapısında önemli bir unsur olan vücuttaki kollajen üretiminden sorumludur. C vitamini ayrıca kırmızı kan hücreleri üreten demirin uygun şekilde emilimine yardımcı olur.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Depresyonu Ve Kaygıyı Azaltır

Bu yağ harika bir aroma ve kokuya sahiptir. Bu yağın vücuttaki sistolik kan basıncını, kan oksijen satürasyonunu ve solunum hızını otonomik olarak azaltır. Kaygı ve depresyonu giderir. Ruh sağlığını geliştirir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Cilde Faydaları Nelerdir?

Kuşburnu çekirdeği yağı genel sağlıkta olduğu gibi cilt sağlığında da inanılmaz bir şekilde faydalar sunar. Şimdi de kuşburnu çekirdeği yağının cilde faydalarına bakalım;

Kuşburnu Çekirdeği Yağı, Kırışıklıkları Giderir Ve Cilt Sıkılaştırır

Kuşburnu çekirdeği yağı, antioksidan özelliği nedeniyle yaşlanma karşıtı faydalara sahiptir. İnce çizgileri ve kırışıklıkları gidermek için gereken mükemmel besin maddeleri olan A vitamini ve C vitamini bakımından oldukça yüksektir. Sağlıklı bir cilt hücresi üretimini teşvik eder. Retinoik asit (A vitamini) ve C vitamini, hücre üretimi ve büyümesi için son derece önemlidir. Ayrıca bu yağ, cildinizin derin katmanlarında cildi sıkı ve sağlıklı tutan doku geliştirmekten sorumlu hücreler olan fibroblastları da uyarır.

Nasıl kullanılır: 1 damla kuşburnu çekirdeği yağını 1 damla sardunya yağı ile karıştırın ve cilde günde 2 defa bu karışımı uygulayın. Vücuttaki sorunlu olan herhangi bir bölgeye uygulayabilirsiniz. Yağ miktarı buna göre kontrol edilebilir. Karışımı daha sonra kullanmak üzere koyu renkli bir cam şişede saklayabilirsiniz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Cildi Nemlendirir Ve Aydınlatır

Kuşburnu çekirdeği yağı yüksek oranda esansiyel yağ asitleri içerir ve mükemmel bir doğal cilt nemlendirme aracıdır. Bu yağ, cildin derinliklerine inecek kadar küçük moleküllere sahiptir ve cildin nem seviyesini yükselten A vitamini nedeniyle kısa sürede cilde nüfuz eder. Bununla beraber bu yağ, kuru, hassas cildi sakinleştiren ve nemlendiren, antienflamatuar bir antioksidan olan doğal bir E vitamini kaynağıdır.

Nasıl kullanılır: 1 damla kuşburnu çekirdeği yağı ile 2 damla gül yağını karıştırın. Kuşburnu çekirdeği yağı kuru bir yağ olarak sınıflandırıldığından ciltte hızla emilir. Gerekli miktarda yağı nazik masaj hareketleri kullanarak doğrudan yüze uygulayabilir veya çok sayıda cilt bakım tarifinde kullanabilirsiniz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Ciltteki İzleri İyileştirir

Kuşburnu çekirdeği yağındaki esansiyel yağ asitleri, ciltteki izlerin görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur. Ayrıca, ciltteki yeni hücrelerin büyümesine yardımcı olarak cilt yenilenmesini destekler. Kuşburnu çekirdeği yağı, yara izlerinin görünümünü de azaltır. Ayrıca bu yağ, zarar görmüş cildin onarılmasına ve yenilenmesine yardımcı olan doğal bir omega 3, 6 ve 9 yağ asidi kaynağıdır.

Nasıl kullanılır: 2 damla kuşburnu çekirdeği yağı ile 2 damla frankincense yağını karıştırın ve günde 2 defa bu karışımı yüzünüze uygulayın. Cilt üzerinde herhangi bir alana da uygulayabilirsiniz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Yaşlılık ve Koyu Lekeleri Giderir

Bu yağ, cildin yaşlanmasından ve yaşlılık veya koyu lekeler gibi serbest radikallerin verdiği hasarları önleyen beta-karoten gibi güçlü antioksidanların doğal bir kaynağıdır. Yüksek trans-retinoik asit seviyeleri doğrudan cildin epidermisine iletilir ve bu da cildin doğal olarak iyileşme sürecini artırmak için A vitaminine dönüşür. Yağdaki temel yağ asitleri ile birlikte içerdiği A vitamini, cilt tonunu, dokusunu ve pigmentasyonunu iyileştirmeye yardımcı olur. Çok fazla güneş ışığına maruz kalması kollajeni azaltsa da, bu yağdaki vitaminler bu hasarı da önlemeye yardımcı olacaktır. Yağ derinlemesine nüfuz eder, kızarıklık ve tahrişi giderir.

Nasıl kullanılır: 5 damla kuşburnu çekirdeği yağı ile 3 damla lavanta yağını karıştırın ve bu karışımı günde 3 defa yüzünüze uygulayın. Bu karışım cildi, derinlemesine nemlendirir ve rahatlatır. Sivilcelerden ve kızarıklıktan kurtulmanıza yardımcı olan ve yaşlılık veya koyu lekeleri gideren antibakteriyel ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Ayrıca koyu halkalardan ve göz torbalarından kurtulmanıza da yardımcı olur. Karışımı bir cam şişede saklayabilirsiniz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Cildi Eksfoliye Eder Ve Sivilcelere İyi Gelir

Kuşburnu çekirdeği yağı cildiniz için süperstar olabilir. Cilde derinden nüfuz ederek gözenekleri tıkar. Bu yağda, ölü hücreleri eksfoliye eden, cilt gözeneklerini derinlemesine temizleyen C ve A vitaminleri yüksektir.

Nasıl kullanılır: 1 damla kuşburnu çekirdeği yağını 2 damla çay ağacı yağıyla karıştırın ve gün içerisinde yüzünüze uygulayın. Bu karışım, sivilce oluşumuna neden olan mikropları öldüren bakteri, antiviral ve antifungal özelliklere sahiptir. Bazı araştırmalar bu karışımın, sivilce için reçete edilen medikal kremler kadar güçlü olduğunu göstermiştir. Kirleri cilt gözeneklerinden alır ve ağrılı sivilceyi yatıştırır. Ayrıca bu karışım cildi ve tıkalı cilt gözeneklerini temizler.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı, Egzamayı Tedavi Eder

Egzama ve gül hastalığının temel semptomları kızarıklık ve kuru cilttir. Kuşburnu çekirdeği yağı kızarıklık ve tahriş görünümünü yatıştırmak için cildi derinlemesine nemlendirir. Bu yağdaki, antioksidan içeriği ayrıca yüzdeki kalıcı kızarıklıklar, şişlikler ve görünür kan damarlarıyla mücadelede yardımcı olabilir.

Nasıl kullanılır: 3 damla kuşburnu çekirdeği yağını bir pamuğa damlatarak doğrudan hasarlı bölgelere uygulayabilirsiniz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Hasarlı Dokuları Onarır

Kuşburnu çekirdeği yağı, A, C ve E Vitamini bakımından zengin olduğu için özellikle yaşlanmanın etkilerini geciktirmeye ve hücre yenilenmesine yardımcı olur. E vitamini yoğun bir şekilde cildi nemlendirilir ve daha da önemlisi hasarlı dokuları tamir eder. Serbest radikal hasarını bloke ederek, kollajen üretimini artırır.

Nasıl kullanılır: 10 damla kuşburnu çekirdeği yağı, 2 çorba kaşığı aloe vera jeli ve 5 damla buhur yağını karıştırın. Yüzünüzü temizledikten sonra bu karışımı uygulayabilirsiniz.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Saça Faydası Nelerdir?

Bu yağ, harika esansiyel yağ asitlerin ana kaynağı olduğu için, zarar görmüş ve hasarlı saç köklerini ve kafa derisi dokularını hızlı bir şekilde onarır. Bu durum saçların daha sağlıklı ve parlak görünmesini sağlar. Bu yağın antibakteriyel özellikleri nedeniyle kafa derisinde tonik olarak kullanılabilir. Ayrıca saçların hızlı uzamasına da yardımcı olacaktır.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Nasıl Kullanılır

Kullanımı oldukça kolay olan kuşburnu çekirdeği yağı cilde sürüldüğünde hızlıca emilen yağlardan biridir. Aktarlardan alacağınız bu doğal yağı direk cildinize sürebileceğiniz gibi kullandığınız kremlerin içerisine ekleyerek kullanmanız mümkün.

Temiz cilde masaj yapar şekilde sürebileceğiniz yağı kullanmak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biride kuşburnu çekirdeği yağı yüze sürülür mü sorusudur. Evet bu yağı yüzünüze sürebileceğiniz gibi eli ayak ve göğüs bölgesine kullanabilirsiniz.

Kırışıkları önleyen cildi canladıran kuşburnu çekirdeği yağı cilde nasıl uygulanır hakkında bilgi vermek gerekirse temiz cildi direk masaj yaparak sürebilirsiniz. Tüm cilt tiplerine uygundur.

Kuşburnu çekirdeği yağı göz altı morlukları için kullanılır mı sorusu bu yağı göz altına ve göz çevresine sürmek isteyenler tarafından çok sık sorulmaktadır. İnce ve nazik yapıda olan göz altına ve göz çevresine nazik hareketler ile masaj yaparak uygulamanız yeterlidir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağının Zararları

Diğer yağlarda olduğu gibi kuşburnu çekirdeği yağının yan etkileri ve bazı zararları vardır. Genelde alerjiye yatkın cilt tiplerinde ve hassas cilde sahip olanlarda çok sık görülür. Kesinlikle test etmeden asla cildinize sürmeyin. Nadir olarak ciltte tahriş, yanma ve kaşıntıya neden olabilir.

Kuşburnu Çekirdeği Yağı Kullananlar

Kuşburnu çekirdeği yağı kullananlar cildi canladıran ve yaşlanma karşıtı etkisi olduğunu söylemişlerdir. Bu yağı kullananların yaptıkları diğer yorumları yorum kısmından okuyabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.