Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Yok Edilir?

Göz Çevresi Kırışıklıkları Nasıl Yok Edilir?

Kadınların aynanın karşısına geçtiğinde ilk baktığı yerlerden biri olan göz çevresi kontrolünde rahatsızlık veren göz çevresi kırışıklıkları estetik olarakta iyi bir görüntü sağlamaz. Göz çevresi kırışıklıklarında hassasiyetini iyi bilen kozmetik firmalara bunun için göz çevresi kremleri, yağları ve bakım ürünleri çıkarmıştır.

Bayanların göz çevresi kırışıklıklarını yok etmek için doğal yöntemleride denediğini hatta göz altı kırışıklıkları içi doğal maskeler, göz çevresi kırışıklıkları için doğal yağlar, göz  çevresi kırışıkları için doğal kremler gibi pek çok ürünü bu sorunundan kurtulmak adına aktif olarak denediği bilinmektedir.

Göz Altı Kırışıkları Neden Olur

Göz altı kırışıklıkları yada göz çevresi kırışıklıkları zamana bağlı olarak oluşan kırışıklıklar’dır. Göz çevresinde bulunan kaslar yaptığımız mimikler, gözlerin açılıp kapanması ile istek dışında oluşan kırışıklıklar’dır ve ilerleyen yaş belirtisi olarakta bilinir. Gençlik yıllarında porselen gibi gergin olan cilt zamanla cilt bakımının ihmal edilmesi etkenlerininde beraberinde getirdiği sonuçla kırışıklıklar göz çevresine yerleşir. Bu kırışıklıklar estetik olarak rahatsız edici bir durum yaratabilir.

Bilimsel olarak bu tip kırışıklıkların oluşmasının sebebi ise göz çevresinde bulunan kasların üzerindeki deri zamanla hareketlerini kasların doğrultusunda yapma eğilimine girmesi sonucu oluşur. Göz çevresindeki deri artık göz çevresindeki kaslar ile beraber hareket etmeye başlar. Bunun sonucunda ise kırışıklıklar oluşmaya başlar.

Bu kırışıklığın derinleşmesi sonucunda göz çevresinde daha belirgin bir hal almasına neden olur. Kişinin yaşı ile doğru orantılı şekilde ilerleyen göz çevresi kırışıklıkları artık biyolojik olarak da cilt yapısını etkisiz hale getirir ve cilt kendini yenileyemez bunun sonucunda ise, iyi bakılmamış cilt artık tamamiyle kırışır ve tedavi edilemez noktaya gelebilir.

Göz çevresinde kırışıklıkları ve göz altında oluşan kırışıklıkların oluşumundaki diğer nedenler ise

 • Cilt Bakımının yapılmaması
 • Cilde gereken önemin verilmemesi
 • Güneşin altında uzun süre kalmak
 • Koruyucu krem kullanmamak
 • Güneş gözlüğü kullanmamak
 • Aileden gelen genetik sebepler
 • Alkol ve sigara tüketimi
 • Kuru cilt yapısı

Yukarıda saydığımız bu nedenler göz altı yada çevresindeki kırışıklıkların oluşmasındaki en büyük nedenlerin başında gelir. Göz altı kırışıklıklarının oluşmasını engellemek için ilk yapacağız kurul yukarıdaki maddelerden uzak durmak ve cilt bakımı için yapılması gerekenleri uygulamaktır. Yapılan bir araştırmaya göre ileriki yaşlarda kırışıklıklarla en çok karşılaşan kişilerin genellikle cilt tipi kuru olanlardır. Kuru cilt yapısına sahip bireylerin mutlaka nemlendirici krem kullanmaları ve yüzlerini daima nemli tutmaya çalışmalıdırlar.

Göz altı kırışıklıkları bulanan kişiler yada bunu engellemek isteyen kişiler göz çevresi kırışıklıkları için doğal bakım çeşitleri, göz çevresi kırışıklıkları için doğal maskeler,  göz altı morlukları için doğal yöntemler nelerdir şeklinde yapacakları araştırmalarda pek çok siteden ve blog’dan faydalı bilgiler elde ederek gerekli tedbirleri alabilirler.

Konuyla alakalı bir çok ünlü, cilt bakım uzmanı ve alternatif tıpla ile uğraşan kişilerden göz çevresi kırışıkları için doğal yöntemler araştırarak uygulamaktadır. Bu alanda isim yapmış Suna Dumankaya göz çevresi kırışıklıkları için doğal maskeler yapmış ve bunu pek çok kişi uygulayarak olumlu sonuç almıştır.

Göz çevresi kırışıklıklarından kurtulmak büyük paralar harcamaya gerek yoktur. Evde doğal maskeler ve kürler ile bu sorunuzdan kurtulmanız mümkündür. Sizlere vereceğimiz tarifleri gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Göz altı kırışıklıkları için tarifler maskeler pek çok kişi tarafından denenmiş ve kabul görmüş yöntemleridir. Unutmayın cilt bakımının yada kırışıklıkların tedavisi içinde en iyi yöntem evde doğal olanıdır.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Etkili Çözüm Önerileri

Göz altında yada göz çevresinde bulunan kırışıklıkları yok etmek daha parlak, daha gergin, bakımlı ve canlı bir cilde sahip olmak uygulayabileceğiniz etkili, kolay, basit tarifler şu şekildedir;

Havuçlu Göz Maskesi:

Havuç içerisinde bulunan A vitamini sayesinde ciltte yeni hücrelerin üretilmesini sağlarken cildi onararak kırışıklıkların oluşmasını engellemektedir. Her yaşta tüketilmesi gerektiği sıklıkla söylenen havuç ayrıca antioksidan etkisi sayesinde cildin erken yaşlanmasına sebep olan  “oksidatif stres” adı verilen stres biçiminde’de uzak durmamızı sağlamaktadır.

Havuç maskesi nasıl yapılır?

Havuç maskesi yapmak için 2 adet orta boy havuç dış kısımları soyulduktan sonra, katı meyve sıkacağında suyu sıkılarak havuç suyu elde edilir. Hazırladığımız bu karışıma bir çay kaşığı kadar badem yağı eklenir. Bu karışım dinlenmesi için 2 saat kadar buzdolabında bekletilir ve artık kullanıma hazırdır. Buzdolabından çıkardıktan sonra temiz olan göz çevresine eller yardımı ile hafiften bastırılarak 30 dakika kadar bekletilir. Göz altına göz çevresine sürmelisiniz daha sonra ise soğuk su ile yıkamanız yeterlidir. Kalan malzemeyi buzdolabına koyup saklayabilirsiniz. Bu havuç maskesini iki günde bir uygulamanız yeterlidir.

Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Lahana Maskesi 

Lahana içeriğinde bulunana  C vitamini sayesinde erken yaşlanmaya sebep olan kırışıklıkları durdurur ve oluşumunu engeller. Ayrıca kullanıldığı göz çevresinde kan dolaşımını hızlandırarak bu alana daha fazla oksijen gitmesini sağlar, bu sayede bu bölgelerdeki hücreler daha hızlı şekilde kendini yenileyerek kırışıklıkları durdurur.

Lahana Maskesi Nasıl Yapılır?

Etkili bir kırışıklık önleyici olan lahana maskesi yapmak için orta büyüklükteki 3 adet lahana yaprağını iyice yıkadıktan sonra meyve sıkacağında suyunu çıkarıyoruz. Hazırladığımız lahana suyunun içerisine bir yemek kaşığı kadar bal ilave ediyoruz ve iyice karıştırıyoruz. Elde ettiğimiz maskesi Göz çevresine ve yüzünüze uygulayabilirsiniz, ortalama 20 dakika kadar bekledikten sonra soğuk su ile durulamanız yeterlidir. Haftada 3 defa uygulamanız tavsiye edilir.

Muzlu Göz Maskesi

İçesinde bulunan A ve C vitaminleri sayesinde yaşlanmayı durduran etki gösteren, cildi yenilen muz maskesi yapmak için bir adet büyük boy muzu iyice ezerek püre haline getiriyoruz, daha sonra hazırladığımız pürenin üzerine 2-3 çay kaşığı gül suyu döküp karıştırmaya devam ediyoruz. Hazırladığımız karışımı ellerimiz yardımı ile göz çevresine uyguluyoruz ve ortalama yarım saat bekledikten sonra ıslak mendil ile temizleyip işlemi sonlandırmak için soğuk su ile yıkıyoruz.

Çikolatalı Göz Maskesi Nasıl Yapılır?

Mutluluk veren çikolata ile kırışıklarını yok edebilirsiniz. Bir çay kaşığı kadar şeftali yağın ile  bir çay kaşığı kakao tozu ve 2 damla kadar E vitaminini bir kabın içerisinde iyice karıştırıyoruz. Karışıma başlamadan önce makyaj pamuğunu ıslatıp göz altında bir süre bekletiyoruz, nemli makyaj pamuğunu göz altından alıp hep hazırladığımız karışımı fırça yardımı ile göz altı ve göz çevresine yayıyoruz ortalama 30 dakika bekledikten sonra soğuk su ile yıkamanız yeterlidir.

Göz Çevresi İçin Yumurta Akı Maskesi

Protein bakımından zengin olan yumurta akı ayrıca cilde de iyi gelmektedir. Yumurta akı cildi besler ve cildi gerer bu sayede kırışıklıkları yok edebilirsiniz. Yukarı anlaştığımız havuç maskesine alternatif kırışık önleyici maskedir. Bu maskeyi yapmak için;

 • 1 adet yumurta akı
 • 1 yemek kaşığı ince rendelenmiş havuç ( Kabukları soyulmalı)
 • 1 çay kaşığı badem yağı yada aloe vera

Yukarıda saydığımız malzemelerin hepsi bir kabın içerisinde karıştırıyoruz. Temiz olan yüzümüze ve göz çevresine bu maskeyi uygulayıp yarım saat kadar bekliyoruz. İşlemi bitirmek için yüzünüzü bol soğuk su ile yıkamanız yeterlidir. Daha ilk kullanımda etkisini göreceğiniz etkili bir kırışık önleyici maskedir. Haftada 2 defa yapmanız yeterli.

Kırışıklık Önlemek ve Geciktirmek İçin Öneriler

Göz çevresindeki cilt daha ince olduğundan daha kolay tahriş olabilir bu sebepten dolayı herhangi bir cilt maskesini göz çevresine uygulamamalısınız örneğin limonla yapılan maskeler göz çevresinde direk tahrişe sebep olur. Yukarıda verdiğim maskeleri göz çevresi ve göz altı kırışıklıkları için rahatlıkla kullanabilirsiniz. Ayrıa kırşıklıkları önlemek ve durdurmak için yapılması gereken diğer öneriler ise;

 • Yüksek faktörlü güneş kremi kullanmak
 • Uykusuz kalmamak uyku düzeninize dikkat edin.
 • Kısık gözlerle televizyon yada bilgisayar başında fazla durmayın
 • Sebze ve Meyve Tüketimi arttırmalısınız.
 • Bol bol su için
 • Cildinizi tanıyın cildi tahriş eden ürünlerden uzak durun
 • Kuru cilt demek kırışıklık demektir cildinizi düzenli şekilde nemlendirin.

Bu maddeleri uygularsanız kırışıklığın önüne geçebilirsiniz unutmayın kırışıklığın en büyük sebeplerinden biride cilt bakımı yapmamak ve cilde gereken özeni vermemekten dolayı olur. Cildinizle dost olun ve ona özen gösterin herkese sağlıklı kırışıksız günler…Yukarıdaki maskeleri uygulayanlar lütfen konu altında olumlu yada olumsuz yorumlarını yazabilir.

 

YORUMLAR

 1. Rabiye dedi ki:

  Değerli bilgilerinizden dolayı teşekkür ederim 🌺