Vajina Kokusu Nasıl Geçer? Doğal Öneriler

Vajina Kokusu Nasıl Geçer? Doğal Öneriler

Kadınların en çok sıkıntı çektiği konulardan bir tanesi olan vajina kokusu, her kadının hayatında en az bir veya iki kere yaşadığı sağlık sorunları arasında yerini alıyor. Vajinadaki koku, cinselle yolla bulaşan hastalıklardan, bakteri gelişiminden, mantar ve enfeksiyonlardan dolayı oluşabilecek bir rahatsızlıktır.

Eğer vajina kokusu  mantar ve enfeksiyondan dolayı oluşuyorsa, vajina bölgesinde kızarıklık ve kaşıntı gibi belirtiler gerçekleşebilir.

Her kadının konuşmaktan ve doktora gitmekten çekindiği bir konu olan vajina kokusunu doğal yöntemler deneyerek giderebileceğinizi biliyor musunuz? İşte vajina kokusunu gidermenin doğal yöntemleri.

Vajina Kokusunu Doğal Yöntemlerle Giderme

 • Bol Su İçin

Vajinadaki kokuyla başa çıkmanın en basit yöntemi bol su içmekten geçer. Hayat kaynağımız olan su, vücudumuzun sağlığı açısından önemlidir. Suyun bir çok hastalığın önüne geçtiği bilinmektedir. Günlük ortalama 10 bardak kadar su tüketilmedir. Her sağlıkçı bunu söylemektedir. Su içmek vücudumuzdaki toksinlerden ve zararlı bakterilerden kurtulmamızı sağlar. Vajinada koku oluşumu engellediği gibi, vücudumuzdaki fazla şekerden de kurtulmamıza yardımcı olur. Vajina kokusundan korunmak için şekerli ve kafeinli içeceklerden kaçınılmalıdır.

 • Yoğurt

Vajinada oluşan koku gidermenin en basit yöntemlerinden birisi de yoğurt tüketimidir. Yoğurt, vücudumuzun gelişimi konusunda en önemli besin kaynaklarının başında geldiği gibi, vajina pH değerini dengelenmesine yardımcı olur. Vajinanın pH değeri dengelendikten sonra vajina kokusunun ortadan kalktığını hissedebilirsiniz. Her diyette kullanılan yoğurt, vajina kokusunu da ortadan kaldıran en önemli besinler arasında yerini alır. O yüzden kadınların diyetleri sırasında daha fazla yoğurt tüketmeleri gerekmektedir.

 • Çemen Otu

Çemen otu kadınlar için oldukça faydalı bir bitkidir. Çemen otu tüketen kadınların hormonlarında dengelenme ve düzenli adet görmeleri gözlemlenmiştir. Ayrıca vajinada oluşan kötü kokuyu azaltmaya da yardımcı olur.

Vajina kokusuna yardımcı olmak için kadınların çemen otunu doğal haliyle tüketmeleri gerekmektedir. 1 bardak suyun içine 1 çay kaşığı kadar çemen tohumunu koyarak bekletin. Yatmadan önce ve ertesi günü uyandığınızda aç karnına olacak şekilde iki öğün olarak için. Fakat çemen otunu ilk defa kullananlarda ishal ve deri tahrişine sebep olabilir. O yüzden ilk önce deneyip yan etkileri var mı diye bakılmalıdır. Daha sonra düzenli bir şekilde alınmalıdır.

 • Beyaz Sirke

Vajina kokusunu gidermenin diğer bir yöntemi ise beyaz sirke ile vajina bölgesinin durulanmasıdır. Beyaz sirke, kötü kokuya sebep olan bakterileri ortadan kaldırma etkisine sahiptir. Banyo esnasında küveti ılık suyla doldurup yarım fincan kadar beyaz sirke ekleyin ve vajinanızı 15-20 dakika kadar bu bölgede tutun. Eğer soğuk su kullanılarak yapılırsa ılık suya nazaran daha az sonuç elde edilebilir. Ilık suyla beyaz sirkeyi haftada birkaç kere uygulayabilirsiniz.

 • Elma Sirkesi

Elma sirkesi anti-bakteriyel olduğu için vajinadaki kokuyu gidermeye yardımcı olur. Beyaz sirke ile yapılan uygulamanın aynısını elma sirkesi için de uygulayabiliriz.

 • Sarımsak

İlk duyduğunuzda hemen aklımıza gelen kötü kokusu oluyor. Aslında sarımsak kendi başına antibiyotik etkisi olan bir sebzedir ve herkesin düzenli bir şekilde tüketmesi gerekir. Yani kısaca kendi başına bir eczanedir. Bir bardak sıcak su ile 1 veya 2 diş çiğ sarımsak tüketilerek vajina kokusunun önüne geçebilirsiniz. Eğer bu şekilde yapamıyorsanız merak etmeyin başka yöntemleri de var. Çiğ yiyemiyorum diyorsanız yemeklerinize ve yaptığınız salatalara ekleyebilirsiniz.

 • Kabartma Tozu

Kabartma tozunun içindekiler vücudumuzdaki pH seviyesini dengelemeye yardımcı olur. pH değeri dengelendikten sonra otomatik olarak vajina kokusu ortadan  kalkmaya başlar. Kabartma tozuyla yapılan tedavi oldukça basittir.

1 bardak ılık suyun içerisine 1 çorba kaşığı kabartma tozunu ekleyip iyice karıştırın. Daha sonra bunu için. Günde bir defa bu uygulamayı yapabilirsiniz.

Banyoda ılık suyun içerisine yarım fincan kabartma tozunu ekleyip vajina bölgesini burada 15-20 dakika kadar bekletin. Daha sonra kuru bir havlu ile iyicene kurulayın. Hem mantar oluşumunu hem de vajina kokusu ile mücadele etmiş olursunuz.

 • Çay Ağacı Yağı

Çay ağacı nedir diye düşünenler için aklındaki sorulara cevap verelim. Çay ağacı yağının içerisinde çok etkili antifungal ve antiseptik özellikler vardır.

Çay ağacı yağını su ile iyice incelttikten sonra vajina bölgesine sürün.

 • C Vitamini

C vitamini içeren gıdalar vajina bölgesinde oluşan hastalıkları ve vajinadan gelen kokuyu engellemeye yardımcı olur. Bağışıklık sistemini güçlendirir ve vücuttaki kötü toksinlerin atılmasını sağlar. C vitamini içeren meyvelerin bol bol tüketilmesi gerekir. Portakal, greyfurt, mandalina, üzüm, ananas gibi meyveleri kadınların sık tüketmesi gerekmektedir.Bu tür meyveler idrar yollarında oluşan rahatsızlıkları da ortadan kaldırmaya yarar.

Vajina kokusunu ortadan kaldırmak isterken aceleci olmamak gereklidir. Eğer bu uygulamalar vücudunuzda herhangi bir yan etkiye sebep oluyorsa kesinlikle uygulamaktan vazgeçin ve doktorunuza başvurun. Sağlıklı günler dileriz.

Vajinada Koku Neden Olur?

Vajina neden kokar sorusu bayanların sıkça cevap aradığı soruların başında gelir. Burada ilk bilmemiz gereken kurak sağlıklı ve temiz bir vajina asla kokmaz. Hijyen ve temizliğine dikkat etmeyen, düzeli şekilde banyo yapmayan, bu bölgedeki kılları temizleyen, kilolardan dolayı aşırı terleyen, sentetik iç çamaşırı giyen, adet dönemlerinde temizlik şartlarına önem göstermeyen bayanlarda vajinada koku oluşması kaçınılmazdır. Güzellik ve bakım sadece görünen yerlere değil görünmeyen yerlere yapılmalıdır, Vajina kokusunu geçirmek için hijyen temizliğine dikkat edildiğinde sorun ortadan kalkacaktır.

Vajina Kokusunun Sebepleri

Vajina kokusu nasıl geçer yada vajina kokusu nasıl önlenir bayanların sıklıkla araştırdığı soruların başında gelmektedir. Sizlere vajina kokusuna iyi gelen bitkiler ve vajina kokusunu geçiren yöntemleri bahsetmeye çalıştık. Vajina kokusu oluşmasına sebep olan diğer sorunlar ise;

 • Bakteriyel enfeksiyonlar vajinal kokuya sebep olur
 • Mantar oluşumu vajinal kokuya sebep olmaktadır.
 • Cinsel bulaşan hastalıklar
 • Bazı kadınlarda adet dönemde genelde genital bölgede koku olur.

Hijyen ve genital bölgeye temizliğine dikkat eden birinde yukarıda saydığımız sorunlardan dolayı koku olabilir. Bu durumda yapılacak ilk işlem genital bölgede koku nasıl geçer yöntemleri işe yaramayacağından, bir uzman hekime danışarak sorunun belirlenmesi ve gerekli tedavi yönteminin uygulanması gerekmektedir. Ayrıca vajina kokusunu geçiren ilaç ve vajina kokusuna iyi gelen krem doktorunuz tarafında size verilerek mantar ve bakteri oluşumu ortadan kaldırılır.

Sizlere bu yazımızda vajina kokusu nasıl geçer yöntemlerinden bahsetmeye çalıştık, sizlerde konu hakkında aklınıza takılan soruları sorabilir yada yorum yaparak diğer kişilere konu hakkında yardımcı olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım Bedava İnternet