Uyuz Hastalığı Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir

  Uyuz Hastalığı Nedir? Tedavisi ve Belirtileri Nelerdir

  Uyuz, bir parazittir. Boyutları 0,3mm civarındadır. Bu hastalığın ortaya çıkması için vücudun bu parazit ile temas etmesi gerekmektedir. Bu parazit solunum ile hayatta kaldığı için vücudun derinliklerine doğru ilerleyemez. Bunun yerine vücudun dış kısmında kendini alan yaratarak vücutta ilerlemeye çalışır. Bu hastalık daha çok insanların birbirleri ile yaşadığı temaslarda, cinsel birliktelik ve aynı kıyafetlerin giyilmesi ile bulaşabilir. Uyuz hastalığı bulaşmadan önce kıyafetlerde insan bedeninden uzakta 48 saat boyunca rahatça yaşayabilir.

  Uyuz hastalığı halk arasında ” gidişik” olarak adlandırılır. Genel olarak elerde,ayaklarda,parmak aralarında, karın bölgesinde,koltuk altlarında bulunur. Uyuz temiz ortamda rahatlıkla üreyebilir. Her yaş grubunda görülen uyuz kış aylarında ve sonbaharda daha çok görülür. Uyuz hastalığı 2 evreden oluşmaktadır 15 yıllık salgın dönem ve 15 yıllık sakin dönemden oluşur.

  Uyuz Hastalığının belirtileri nelerdir?

  Uyuz insan vücuduna bulaştıktan sonra etkisini göstermesi 1 ay gibi bir süreyi bulabilir. Bu sürenin yavaş yavaş dolması ile özellikle geceleri sıcak ortamlarda kaşıntı ilk kendini gösterme şeklidir. Kaşıntı giderek şiddetleneceği için bu bölgelerde ortaya çıkacak olan iltihap ve kabuklanmalar hastalığın evrelerini tamamladığını ve tam olarak kendisini gösterdiğiniz kanıtıdır. Bu hastalık vücudumuzda yüzde 90 ihtimalle ayak ve el parmak aralarında görülmektedir. Görülme şekliyse içi su dolu torbacıklar şeklinde olacaktır. Diğer bölgelerse kolların eklemlerinin bulunduğu iç kısımlar, penis bölgesi, kadınların genital organları ve son olarak da koltuk altları hastalığın ilerlemesine imkân tanıyan bölgelerin başında gelmektedir. Yetişkin insanlar da bu bölgelerde uyuz hastalığı görülse de çocuklarda yüz ve kafa bölgesinde ortaya çıkabilir.

  Uyuz hastalığına sebep olan bu böcek deri içi giremez ama deri yüzeyinde kanallar açarak ilerlemesine devam eder.Vücuda girdikten sonra 15 gün içinde belirtileri görülmeye başlar. Açtığı tünellere yumurtalarını bırakır,hayatı boyunca derinin yüzetinde yaşar. Hastalığın ilerleme döneminde şiddetli kaşında ve yaralar oluşmaya başlar.

  uyuz nedir,uyuz belirtileri

  Uyuz Hastalığının Belirtileri nelerdir?

  Bu hastalığın en büyük belirtisi geceleri başlayan şiddetli kaşıntıdır. Ellerde, parmak arasında ve göbek deliğinde kaşıntı dahada şiddetli olabilir. Uyuz olan kişide kaşıntı çok şiddetli olduğundan geceleri uykusundan uyanır. Uyuz deri üzerinde kıvrımlı tüneller açarak ilerler bu kanallar siyah kirlerle kaplanır. Hastalığın diğer en belirgin özelliği ise deri pullu ve kabuklu bir görüntü alır. Uyuz hastalığının ilk evresinde deride döküntü ve kırmızı kabarcıklar görülür.

  Uyuz Hastalığının Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Bu hastalığın tedavi süreci çok uzun değildir. Basit yöntemler ile hastalıktan kolayca kurtulabilme şansına sahibiz. Bu hastalığın ilacı lindan içeriğe sahip ilaçlardır. Bu ilaç 3 gün üst üste vücuda sürülmelidir. Ardından etkisini iyice gösterdikten son 4. Gün ise vücut gerekli şekilde iyice temizlenene kadar yıkanmalıdır. Bu tedavi yöntemi uyuz hastalığı için yetişkinlerde rahatça kullanılabilir. Ancak çocuklarda ortaya çıkan bu hastalığın tedavisi için aynı ilaçlar kullanılsa da tedavi süreci doktor gözetiminde yapılması tavsiye edilmektedir. Uyuz olan bir kişinin uyuzu bulaştırma ihtimali olduğundan butün aile bireyleri gerekli önlemleri alıp tedavi olmalıdır.

  Hastalık tamamen ortaya çıktığı anlaşıldıktan sonra o dikkat etemeniz ve yapmanız gerekenler

  • Uyuz olmuş kişinin bütün eşyaları ayrılır ve bu eşyalar başkası tarafından kullanılmaz.
  • Bütün kıyafetler kaynar su ile yıkanır ve ütülenir
  • Uyuz olmuş kişi ile yakın temasa girmeyin elini sıkmak bile tehlikelidir.
  • Yıkanamayacak eşyalr mutlaka ilaçlanmalıdır.
  • Her banyodan sonra kıyafetler mutlaka değiştirilmelidir.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.