Tretin Krem

tretin krem, tretin krem nedir
Paylaş
 

Tretin krem cilt yüzeyinde oluşan sorunların tedavisinde kullanılan bir kremdir. Cilt lekeleri başta olmak üzeri, sivilce, siyah nokta, iltihap, sedef hastalığı sorunlarında kullanılmaktadır. Cilt soyucu etkisi bulunan tretin özellikle yüzde bulunana lekelerin ve renk tonu farklılıklarının giderilmesinde çok etkilidir. Tretin sürüldüğünde cildi besleyerek ölü hücrelerin hızlı şekilde atılmasını sağlar. İçeriğinde bulunan vitaminler sayesinde cildi hızlı şekilde onaran ve canlandıran bir kremdir. Sizlere bu yazımızda tretin krem nedir, tretin krem ne işe yarar, tretin krem nasıl kullanılır, tretin yan etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

Tretin Krem Nedir

Tretin etkin maddesi olan retinoik asit (tretinonin), deriye uygulandığında derinin en üst tabakası olan epidermise ait hücrelerin yenilenmesini uyarır, aşırı keratin oluşumunu baskılar ve derinin kendisini onarma mekanizmalarını uyarır. Cilt tarafından kolaylıkla kabul edilen özel bir krem bazı içinde formüle edilmiş olan Tretin merhem, bu özelliklerinden ötürü ciltteki kan dolaşımını düzenler, gözeneklerin sıkışmasını sağlayarak cilt dokusunu güçlendirir. Ayrıca derideki kolajen üretimini uyarır ve cildin en üst tabakasını sıkıştırıp inceltir.

Tretin etken maddesi retinoik asit (tretinoin) içermektedir. Tretin reçete ile eczanelerde satılmaktadır. Tretin 30 gramlık tüplerde beyaz renktedir. Bir çok deri hastalıkları ve sivilcede kullanılır. Sadece sorunlu olan bölgeye sürülür. Çok etkili ve faydalı bir krem olmasından dolayı pek çok kişi tarafından tercih edilen tretin krem faydaları hakkında bilgi vermek istiyorum.

tretin krem, tredin krem ne işe yarar

Tretin Krem Faydaları

Tretin krem cildi faydası ve yaranı olan etkili bir krem olmasındaki en büyük etken içeriğinde bulunan Tretinoin  maddesidir. Ayrıca içeriğinde bulunan A ve E vitaminleri cilde besleyerek daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. Cildi sıkılaştıran, daha gergin olmasını sağlayan tretin krem faydaları ise;

 • Cilt üzerindeki ölü deriyi yok eder
 • Cildi soyucu etkisi vardır. Cildi soyarak cilt lekelerini giderir.
 • Cilt yüzeyinde bulunan sivilce ve siyah noktaları yok eder
 • Hücreleri yeniler
 • Cildi sıkılaştırır. Gözenekleri sıkılaştırır
 • Derideki kolojen üretimini uyarır
 • Derideki kan dolaşımını hızlandırı
 • Derinin kalınlaşmasını önler

Tretin Krem Nasıl Kullanılır

Tertin merhem doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanılması gerekmektedir. Asla tüm yüze ve geniş deri yüzeyine uygulamayınız. TRETIN günde bir kez gece deriye uygulanır. Uygulama ile ciltte geçici bir sıcaklık ve batma hissi olabilir. Gerekirse, tedaviye ara verilerek veya uygulama sıklığı azaltılarak, hastanın dayanabileceği doz ayarlanabilir. Tedavinin ilk haftalarında yangılı lezyonlarda artış olabilir. Bunun nedeni, ilacın lezyonlar
üzerindeki etkisidir ve ilacın kesilmesini gerektirmez. Tedavi sonuçları 2-3 hafta sonra ortaya çıkmaktadır, fakat tam fayda sağlanması için 6 haftadan fazla süre gerekebilir. Lezyonlar düzelmeye başladıktan sonra ilaç, daha seyrek olarak kullanılabilir.  Tertin kullanım şekli ise;

 • Sürülecek bölge iyice temizlenmesi gerekmektedir
 • İnce tabaka halinde sürülür
 • Deri tarafından emilmesi için ince hareketler ovalanır
 • Eğer cildi soymak için kullanacaksanız ince tabaka halinde sürün ve en az 1 saat güneş ışığına çıkmayın.

12 yaşından küçük çocukların kullanımına uygun değildir. Doktorunuza danışmadan çocuklarda ve bebeklerde kullanılmaz.

Tretin Krem Yan Etkileri

Tretin yan etkileri olan bir kremdir. Buyan etkiler genelde içeriğinde bulunan maddeler karşı alerjisi olanlarda ve doz aşımı durumlarında görülür. Eğer yan etkiler görülürse kremi kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Çok yaygın

 • Kaşıntı
 • Döküntü
 • Cilt irritasyonu
 • Batma hissi

Yaygın

 • Ciltte renk değişikliği
 • Ciltte irritasyon
 • Işığa duyarlılık
 • Yaygın olmayan
 • Cilt kuruluğu
 • Kızarıklık
 • Soyulma

Seyrek

 • Deride alerjiye bağlı kaşıntı, kızarıklık ve içi sıvı dolu kabarcıkların oluşumu
 • Yaygın kızarıklık ile birlikte kaşıntılı döküntü
 • Nefes almada güçlük, yüz, dil ve dudaklarda şişme dahil aşırı duyarlılık reaksiyonları

Tredin kremi cilt soyma işlemi için kullanılacaksa kesinlik sonbahar yada kış ayları tercih edilmelidir. Ciddi oranda cildi soyduğu için cilt savunmasız kalacağından yaz döneminde güneş ışınları cilde zarar verebilir. Cildi soyan lekeleri yok eden tretin krem ayrıca yeni hücreleri besleyerek cilt lekelerini yok eder.

Tretin Krem İçeriği 

Tetin krem etken maddesi hakkında bilgi vermek gerekirse  1 g TRETIN, 0.5 mg Retinoik Asit (Tretinoin) içerir.

tretin krem, tretin krem nedir

Tretin Krem Kullananlar

Tretin krem kullananlar yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili ve cilde faydalı olduğunu söylemişlerdir. Tretin krem kullanalar cildi nemlendirdiği ve beslediği için genelde sivilce ve siyah nokta tedavisi için bu kremi tercih etmektedir. Cilt soyucu tertin krem etkili şekilde cildi soyduğu için tercih edenlerde yorumlarda çok etkili olduğunu söylemişlerdir. Tretin kremi doktor tavsiye alınması gerektiği ve dikkatli kullanılması hususunda yapılan yorumlara genelde yan etkili sıklıkla görüldüğü söylenmiştir. Tretin merhem kullananlar düzenli kullanıldığında cildi sıkılaştırdığı, beslediği ve canlandırdığını yorumlarda sıklıkla söylemişlerdir.

Tretin Krem Hakkında Bütün Sorular

Sizlere tretin krem hakkında aklınıza takılan bütün sorulara cevap vermeye çalışacağım. Doktorların en çok yazdığı kremlerden biri olan tretin krem hakkında sizlerde aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

Tretin krem gözeneklere iyi gelir mi

Tretin kremin gözenekleri sıkılaştırdığı ve temizlediği bilinmektedir. İnce tabaka halinde yüzünüze sürün ve temizleyin gözeneklerin sıkıştığını göreceksiniz.

Tretin krem ne işe yarar

Terin krem cilt soyma, sivilce, siyah noktaları yok etmek için kullanılır. Ayrıca cildi besleyici ve nemledirici etkisi vardır.

Tretin mi Acnelyse mi

Tretin krem cildi soymak ve cildi yenilemek için Acnelya krem den daha etkilidir. Ama iki kremde sivilceeleri yok etmede aynı etkiyi gösterir. Hangi kremi kullanacağınıza doktorunuz karar vermelidir.

Tretin krem neden üretilmiyor

Tretin krem bir dönem bulunmuyordu. Ama şimdi rahatlıkla bütün eczanelerden reçete ile alabilirsiniz.

Tretin krem tüylenme yapar mı

Cildi alt tabakasını beslediği gibi kıl köklerinide beslediğinden uzun dönem kullanılması tüylenmeye sebep olur.

Tretin krem nereden bulabilirim

retin krem sadece eczanelerde bulunan bir kremdir.

Tretin krem sipariş ver

Sağlık bakanlığı yönetmeliğine göre reçete ile satılan ilaç yada kremler sadece eczanelerde satıldığından İnternet üzerinden sipariş verme durumunuz yoktur.

Tretin krem piyasada var mı

Bir dönem piyasada bulunmayan bu krem şu an piyasada bulunmaktadır.

Tretin krem eşdeğeri

Teridin krem eşdeğer yada muadili bulunmasına karşın cilt soyucu etkisinden dolayı tercih edilmektedir. Eğer sivilce için kullanacaksanız eş değer ilaca doktorunuz karar vermelidir.

Tretin krem gözeneklere iyi gelir mi

Teritin kremin bir diğer etkiside gözenekleri sıkıştırması ve temizlemesidir. Tretin krem gözeneklere iyi gelen bir kremdir.

Teridin krem saç çıkarma

Teritin krem tüylenmeye neden olduğundan saç çıkar mı sorusu sıklıkla sorulmasına karşın sizlere vereceği cevap tüylenme yapan bu krem çok az miktarda tüylenme yapar ve saç çıkartmak için kullanılmaz.

Tredin cildi soyar mı

Tretin kremin bir diğer etkisi ise yüze sürüldüğünde cilt soyucu etkisinin olmasıdır. Cilt soyucu kremler arasında en etkili krem diyebiliriz.

Tredin krem hamilelik

Kesinlikle hamilelik döneminde kullanılmaması gereken bir kremdir. Aynı şekilde emzirme dönemindede kullanılmaz.

Tretin krem reçetesiz alınır mı

Tretin krem reçete ile satıldığından mutlaka reçete ile alınması gerekmektedir. Reçetesiz almak mümkün olsada bilinçsiz ilaç ve krem kullanmak ciddi sorunlara neden olabilir.

Tretin kremi devlet karşılıyor mu

Teritin krem reçeteli bir ilaç olduğundan devlet tarafından karşılanmaktadır.

Tretin krem endikasyonları

Sivilce, siyak nokta, sedef hastalığı,  cildi onarıcı ve yenileyici etkisi endikasyonları arasındadır.

Tretin çilleri geçirir mi

Cilt lekelerini yok eden triten krem aynı şekilde çilleri geçirmek için tercih edilebilir.

Tretin krem yüze sürülür mü

Tertin krem yüzü sürülebilir. Eğer sorun yüzünüzde ise sadece sorunlu olan bölgeye sürülmesi yeterlidir.

Tretin krem prospektüs

Teritin prospektüs bilgilerini mutlaka kremi aldığınızda okumayı alışkanlık haline getirin. Halen üzerinde çalışmalar yapılan bu kremin reçete kağıdında en güncel ve doğru bilgiler bulunmaktadır.

Tretin Krem Fiyatı

TRETIN 30 gr krem Fiyatı
Etken Madde Tretinoin 17.86 TL
Geri Ödeme Kodu Geri Ödemede Değil 16.54 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 17.86 TL
İthal / İmal İthal [ Ref.Ülke :Fransa ] 16.83 TL
Ruhsat Sahibi Firma Assos İlaç

Sizlere bu yazımızda tertin krem nedir, tretin krem ne işe yarar ve nasıl kullanılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Burada yer alan bilgiler güvenilir kaynaklardan derlemesine karşın kesinlikle doktor tavsiyesi değildir ve yazıların güvenirliği garanti değildir. Kesinlikle tavsiye üzerine krem kullanmayın. Kremi kullanmak için doktorunuz tavsiyesini dinleyin ve reçete kağıdı kesinlikle okuyun. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

 • Site Yorum

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun