Silvadiazin Krem

silvadiazin krem
Paylaş
 

Silvadiazin krem, yaz aylarında oluşan ve canımızı çok yakan güneş yanıklarının kısa sürede iyileşmesini sağlayan çok etkili bir kremdir. Silvadiazin krem ayrıca yaralanma ve yanık sonucu oluşan yaraların iltihap kapmasını önleyerek oluşabilecek bakteriyel enfeksiyonları da önlemektedir. Etken maddesi Gümüş Sülfadiazin olan silvadiazin krem 2. ve 3. derece yanık tedavisinde anti-mikropik etkisi ile kısa sürede iyileşme etkisini göstermektedir.

Silvadiazin Krem Nedir

Silvadiazin merhem etken maddesi olan gümüş sülfadiazin neredeyse yanık tedavisinde kullanılan bütün yanık kremlerinin içeriğinde bulunmaktadır. Silvardiazin krem reçete ile satılan bir kremdir.  Silvadiazin 40 gr tüplerde yumuşak beyaz renkte bulunmaktadır. Sürülmesi çok kolay ve su ile temizlenebilen silvadiazin mutlaka doktorunuz tavsiyesi ile kullanılmalıdır.

Silvadiazin Krem Ne İşe Yarar

Silvadiazin krem faydaları; bakteri ve mantarların cilt yüzeyinde etkili olmasını engelleyen bir kremdir. En sık kullanıldığı alan ise yanık tedavisidir. Özellikle güneş yanıkları sonrası oluşan acı ve sızıyı büyük oranda azaltır 2. ve 3 derece yanıklarda doktorlar tarafında sıklıkla reçete edilmektedir. Etken madde gümüş sülfadiazin bakterilere karşı etkilidir anti-mikrobiyel özelliği sayesinde yara ve yanıkların enfeksiyon kapmasını önler. Her 1 g krem 10 mg gümüş sulfadiazin içeren bu krem pek çok bilimsel araştırmaya konu olmuştur. Silvadiazin krem etkisi hücre zarına ve hücre duvarına etki ederek göstermektedir.

Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Yanık Tedavi Ünitesi’ne Ocak 2009 ile Mart 2010 arasında vücut yanık oranı
%10-20 arası 2. derece derinlikte yanık yarası ile yatırılan ve gümüş sülfadiazin %1 krem ile 48 hasta tedavi edilmiştir. Yapılan bilimsel test sonucunda hastaların 40 tanesinde olumlu derecede iyileşme görülürken 8 hastada gümüş sülfadiazin içeren kremler yapılan tedaviye olumlu yanıt vermemiştir.

Silvadiazin Krem Nasıl Kullanılır

Silvadiazin krem mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Yanıklara hemen müdahale etmek çok önemlidir. Hemen müdahale edildiğinde acı ile beraber yanık üzerinde acı hissi azalacaktır. Aksi bir durum belirtilmedikçe kullanım şekli ise;

  • Yanık hijyenik kurallara göre temizlenmelidir.
  • Çıplak eller ile asla krem sürülmemelidir gerekirse bir spatül yada eldiven ise sürülmelidir.
  • Yanık üzerine tamamen kapanacak şekilde 1.5 mm kalınlığında sürülür
  • Krem sürüldükten sonra sargı bezi yada gazlı bez ile yanık örtülür
  • Günde 2 defa olmak üzere yanık iyileşinceye kadar işlem devam ettirilir.

Silvadiazin Merhem Yan Etkileri

Her kremde olduğu gibi silvadiazin krem bazı yan etkileri bulunmaktadır. Yan etkiler genelde gümüş sülfadiazin karşı alerjisi olanlarda ve doz aşımı sonucunda görülmektedir. Krem kullanmayı bıraktığınızda yan etkiler kendiliğinden kaybolmaktadır.

Silvadiazin yan etkileri çok nadir görülse de bilinen yan etkileri Ciltte yanma hissi, kızartı, kaşıntı gibi lokal reaksiyonlar, deride renk değişikliği olarak bildirilmiştir.

Silvardian krem 2 aylık küçük çocuklarda kesinlikle kullanılmaz.

Hamilelikte Silvadiazin Kullanımı

Hamilelik döneminde kullanılması kesinlikle tavsiye edilmez. Zorunlu olarak kullanmak zorunda kalırsanız kesinlikle bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Emzireme Döneminde Silvadiazin Kullanımı

Silvadiazin merhem etken maddesi gümüş sülfadiazin anne sütüne geçtiği bilinmektedir. Emziren anneler bu tür yanık kremlerini kesinlikle kullanmaları sakıncalıdır.

Silvadiazin Merhem Kullananlar

Silvadiazin 40 gr krem kullananlar krem hakkında yaptıkları yorumlarda kremin çok etkili olduğunu özellikle güneş yanıklarının acısını dindirdiği söylemiştir. Silvadiazin krem kullananlar ayrıca kremin yan etkilerinin genelde çok nadir görüldüğü ve bu kremi doktor tavsiyesi ile aldıklarını söylemişlerdir. Genelde görülen yan etkisi ise çok nadir olarak rahatsız etmeyecek şekilde görülen kaşıntı olduğu paylaşılmıştır. Sözlük, forum ve sosyal medyada bu krem hakkında yapılan yorumlarda silvadiazin krem kesinlike yanık kremlerinin içerisinde en çok tercih edilen krem olduğu aktarılmıştır.

Silvadiazin Krem Prospektüs

Silvadiazin Prospektüs bilgilerini ilacı kullanmadan önce mutlaka okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Geri Ödeme Kodu A07273
Satış Fiyatı 5.72 TL [ 14 Jul 2017 ]
Önceki Satış Fiyatı 5.72 TL [ 7 Jul 2017 ]
Original / Jenerik Jenerik İlaç
Reçete Durumu Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu 8699622350109
Etkin Madde Gumus Sulfadiazin
ATC Kodu D06BA01
Birim Miktar
Birim Cinsi
Ambalaj Miktarı 40

Silvadiazin Krem Fiyatı

SILVADIAZIN 40 gr krem  Fiyatı

Etken Madde Gumus Sulfadiazin Eczane Perakende Satış Fiyatı ( KDV Dahil ) 5.72 TL
Geri Ödeme Kodu A07273 Eczane Perakende Satış Fiyatı ( KDV Hariç ) 5.30 T

Silvadiazin Krem Muadili

Silvadiazin krem muadili pek çok krem bulunmaktadır. Genelde hepsinin etken maddesi aynıdır. Yanık tedavisinde kullanılan etken madde gümüş sülfadiazin yanık kremlerinde bulunur ve çok etkilidir.

Sitemizde yayınlanan bu yazı asla doktor tavsiyesi değildir. Güvenilir kaynaklardan derlense de güvenirliliği kesin değildir. Kesinlikle reçetesiz ilaç kullanmayın. Doktor tavsiye olmadan krem kullanmak ciddi risklerin oluşmasına neden olabilir.

loading...
Etiketler:
kremler
  • Site Yorum

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.