Saç Kıran Neden Olur?

  Saç Kıran Neden Olur?

  Tıp dilinde “apolesi areata” olarak bilinen halk arasında ise saç kırın olarak adlandırlan bu hastalık bir cilt hastalığıdır. Genel olarak yüzde yada baş gölgesindeki çok görülsede vücudun her yerinde olabilir. Bir bağışıklık sistemi hastalığıdır ve erkenlerde çok görülmesine rağmen kadınlarda olabilen bir hastalıktır. Bulaşıcı bir hastalık olmamasına rağmen insanlar saç kıran olmuş birinden uzak durmaya çalışırlar ama hastalık asla başka kişiye bulaşmaz.

  Saç kıran olan kişi eğer dökülme yüzde yada baş bölgesinde ise bundan rahatsız olur ve insanlarla bazı durumlarda etkileşimi azalır. Toplumun tepkisi ve insanların yaklaşımı bu konuda belirleyici unusur oluşturmaktadır. İçinize kapanmak ve insanlardan uzaklaşmak yerine sorunun üstüne gitmek çözüm yolları aramak daha iyi sonuç almanızı sağlayacaktır.

  Saç Kıran Tedavisi Nasıl Yapılır?

  Adı saç kıran olmasına rağmen sadece saç bölgesinde değil vücudumuzun birçok farklı noktasında görülebilen bir hastalık olarak dikkat çekmektedir. Saç kıranın olduğunu kabul etmek için sakal ya da saçımızın belirli noktalarında tüysüz dairelerin oluşursa bu durum kabul edilmektedir. Bu hastalık genellikle mantar hastalığı olarak kabul edilmektedir. Ancak bu kanı yanlıştır. Saç kıran hastalığının tedavisi için öncelikle bu durumun ortaya çıkmasına neden olan detayların iyice belirlenmesi gerekmektedir. Bu sayede tedavisine başlanabilir.

  Saç kıran ağrıya yada acıya neden olmaz. Tedavi yöntemlerinde ise kaybedilen saçların yeniden kazandırılması sağlanır ama hastalığın ortadan kaldırılması yada tekranın önlenmesi  şu an mümkün değildir. Tıp dünyasının halen oluşumun sebebini tam olarak bilmediği hastalıklardan birdir. Saç kıran olmuş birinin tekrar yaşama ihtimali düşükken bazı hastalarda hiç tekrarlamamıştır. Sosyal hayatınızı etkileyecek yada çalışmanızı durduracak bir hastalık değildir.

  saç kıran,saç dökülmesi

  Saç Kıran Neden oluşmaktadır.

  Bu hastalığın görüldüğü yaş aralığını belirli bir yaşa göre sınırlama şansımız yok. Genç, orta ve yaşlı olarak kabul edilen herkeste bu hastalık rastlanabilir. Yapılan bilimsel araştırmaların sonucunda kesin bir sonuç alınmasa da otoimmün bir hastalık olduğu düşünülmektedir. Saç kıran nedeniyle kıl dökülmesinin neden olduğunu şu şekilde anlatabiliriz. Vücutta bulunan kılların köklerinden tahrip olması nedeniyle saç dökülmesi yaşanmaktadır. Ayrıca saç kıranın ortaya çıkmasına stres ve genetik olan bazı nedenlerden kaynaklandığı söylenmektedir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Turuncu Saç Nasıl Kapatılır

  Bu hastalığın ne kadar süreceği, tedavi gerektiril gerektirmeyeceği duruma göre farklılık gösterebilir. Bazı durumlarda hastalığın etkisi çok kısa olmakta ve kendiliğinden düzelebilmektedir. Ancak beklenmedik bazı durumlarda daha fazla saç ortadan kalkabilmektedir. Saç kıran tedavisi de saçların dökülmesine neden olan hastalığın tedavisi için değil saçların tekrar sağlıklı bir şekilde uzaması için yapılmaktadır.

  Saç Kıran Tedavisi?

  Bu hastalığın en önemli nedeni olarak stres kabul edilmektedir. Hastalığın tedavi edilmesi için stresin azaltılması gerekmektedir. Örneğin tedavi başladığında kişinin saçlarına tekrar kavuşacağına mutlaka gönülden inanması çok önemlidir. Bir başka neden olarak da bağışıklık sisteminin zayıf olması kabul edildiği için yapılacak tedavinin bağışıklık sistemine dikkat edilmesi önemlidir.

  Saç kıran hastalığın tedavisinde genellikle sarımsak kullanıldığı için yayabileceği kötü kokuyu kabullenmek gerekmektedir. Ancak günümüzde gelişen bilimsel aktiviteler yerine bunun yerine kokusuz losyonları kullanmanız tavsiye edilmektedir. Ayrıca tedavi için kortizonda kullanılmaktadır. Düzenli olarak kortizon tedavisinin uygulandığı birçok durumda kişinin saçlarının tekrar geldiği kabul edilmektedir. Eğer detaylı bilgi almak ve bu durumdan kurtulmak istiyorsanız mutlaka uzman bir doktora görünmeniz faydalı olacaktır.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.