Restasis Göz Damlası

restasis, restasis göz damlası
Paylaş
 

Restasis göz damlası göz kuruluğuna bağlı olarak gelişen hastalıklarda kullanılan bir ilaçtır. Göz kuruluğu yanma, gözde batma hissi, tahriş, kaşınma ile kendi belli eden göz hastalığıdır. Göz kuruluğunun erken evrede tanısı zordur, Göz kuruluğuna sebep olan etkenler lens kullanımı, klimalı ortamda durmak, lazer operasyonlar, bilgisayar başında uzun süre durmak, romatizma, yaşlılık, göz tansiyonu ve çevresel etkilere bağlı olarak gelişen ciddiye alınması gereken bir göz hastalığıdır. Gelişen tıp ile beraber bulunan ilaçlar ve tedavi yöntemleri ile sorun büyük oranda yok edilmektedir. İşte bu ilaçlardan biride Resrasis %0.05 oftalmik emülsiyon göz damlasıdır. Sizlere bu yazımızda restasis nedir, restasis göz damlası yan etkileri ve faydaları hakkında bilgi vererek sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Gözün etrafındaki salgı bezlerinin gözün üst tabasını nemlendirememesi sonucu gelişen bir hastalıklıdır. Bu sorun için pek çok tedavi yöntemi gelişmiş olsa da ilk olarak doktorunuzun tedavi sonrası ilk önerdiği ilaç Restasis göz damlası olacaktır. Reçete ile satılan restasis göz damlası kullananlar göz kuruluğu şikayetinin azaldığını ve korneaya gelecek zararları engellediğini söylemişlerdir. Şimdi sizlere Restasis hakkında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.

Restasis Nedir

Restasis göz kuruluğu tedavisinde kullanılan bir ilaçtır ve gözün nemlenmesi için kullanılır. Restasis tek kullanımlık 0.9 ml’lik tüplerde 0.4ml emülsiyon olarak bulunmaktadır. Her bir kutuda 30 tane tüp bulunur ve bunlara tek kullanımlıktır. Damlalar steril olduğun kesinlikle elleriniz ile ellemeyin ve damlayı kullanacağınız zaman mutlaka ellerinizi iyice yıkayın.

Restasis Ne İçin Kullanılır

Restasis iltihap giderici etkiye sahip bir damladır. Restasis göz damlasının içerisinde bulunan etken maddeler gözün bağışıklık sistemin desteklemektedir. Göz damlasını kullandığınızda kana geçtiği görülmemiştir. Restasis göz damlasının amacı gözdeki iltihaba bağlı olarak gözyaşı oluşumu destekleten bir ilaçtır. Resatasis etken madde Siklosporin 0.05 % dir ve göz yaşı üretimi desteklemektedir. Siklosporine karşı allerjiniz varsa kesinlikle kullanmayınız.

Restasis Göz Damlası Nasıl Kullanılır

Restasis oftalmik emülsiyon tek kullanımlık tüpler açıldıktan son hemen kullanılmalıdır. Steril olan damlar 1 yada 2 göze damlatılır ve kalan kısım tekrar kullanılmaz ve atılır. Restasis göze damlatma dan önce 1 yada 2 defa ters çevirmek gerekmektedir. Restasis göz damlasını ucu göze yada herhangi bir yüze temas ettirmeyin. Ayrıca elleriniz ile temas etmemeyede dikkat edin hassas olan gözlerde enfeksiyon riski oluşabilir. Doktorunuz aksini belirmedikçe 12 saat ara ile 1 yada 2 damla göze damlatılır. Günde 2 defa kullanmak yeterlidir. Unutmayın restasis kullanım süresi 12 saatte birdir ve tedavisi süresi 3 ile 6 ay kadar doktorunuz tavsiyesi üzerine uzatılabilir.

restasis, restasis göz damlası

Restasis göz damlası

Restasis Göz Damlası Yan Etkileri

Çok fazla yan etkileri bulunmayan bu damlanın bazı yan etkileri bulunmaktadır. Genelde Restasis içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjik tepkiler karşılaşabilirsiniz bu durumda kullanmayı bırakmalı ve doktorunuzu danışmalısınız.. Restasis yan etkileri ise;

  • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde.
  • Gözde yanma, batma, kızarıklık, gözde akıntı, göz yaşarması, ağrı, yabancı cisim hissi, kaşıntı ve görme bozukluğu ortaya çıkabilir

En sık görülen yan etkisi yanma hissidir ama bu ve diğer yan etkiler çok nadir görülmektedir. Her hangi bir yan etki ile karşılaşırsanız mutlaka doktorunuzu bilgi verin. Ayrıca restasis kullanırken dikkat etmeniz gereken husus ise;

  • Gözünüzde kontakt lens varsa mutlaka çıkarmalısınız.
  • 16 Yaşından küçüklerin kullanması uygun değildir.
  • Çocuk ve yaşlı hataların kullanımında farklık vardır mutlaka doktorunuzun tavsiyelerini uyun.

Hamilelik ve emzirme döneminde Restasis olası etkileri bilinmediğinden mutlaka doktorunuzun tavsiyesi üzerine kullanmalısınız. Restasis göze faydaları olan bir ilaçtır ve mutlaka dozunda kullanmak gereklidir.

Restasis Kullananlar

Resatisis kullananların yaptıkları yorumlarda ilacın çok etkili olduğu ve genelde bir yan etkisinin olmadığı paylaşılmıştır. Dikkat çeken bir ayrıntısı ise Restasis pahalı ilaç olmasından dolayı tek kullanımlık dozların kullanıldıktan sonra atılmaması ve diğer kullanımda bu tüpte kalan damların kullanıldığı görülmüştür. Hassas olan gözlerde mutlaka kullandıktan sonra atmalısınız ilerleyen dönemde kullanımı steril özelliğini kaybedeceğinden gözde iltihap yada enfeksiyon kapma riski bulunuyor. Restasis kullananlar genelde ilacın etkilerini gördüklerini ve olunlu sonuç aldıklarını çeşitli forumlarda ve sözlüklerde paylaşmıştır.

Restasis Muadili

Restasis muadili yada restasis eş değer ilaçları ise;

  • Depores Göz Damlası %0.05 30 Flakon
  • Restasis Göz Damlası % 0.05 30 Flakon
  • Tearon Göz Damlası %0.05 30 Flakon

Restasis Fiyatı

Çok etkili bir ilaç olan restasis reçete ile satılmasına rağmen yüksek fiyatı ile ile bilinmektedir. Yüksek fiyatı olan bu ilacı olmak için artık heyet raporu gerekmektedir. Restasis fiyatı ve restasis ne kadar diyenlere fiyat hakkında bilgi vermek istiyorum…

Restasis Göz Damlasının Fiyatı

Geri Ödeme Kodu A12398
Satış Fiyatı 215.76 TL [ 30 Jun 2017 ]
Önceki Satış Fiyatı 215.76 TL [ 23 Jun 2017 ]
Original / Jenerik Original İlaç
Reçete Durumu Normal Reçeteli bir ilaçdır.
Barkodu 8699490546017
Etkin Madde Siklosporin
ATC Kodu S01XA18
Birim Miktar 0.05
Birim Cinsi %
Ambalaj Miktarı 30

Görüldüğü gibi fiyatı yüksel olan bu ilaç bazı kişilerin eşdeğer yani muadil ilaç aramasına neden olsada genelde göz damlalarının fiyatı yüksektir sizlere bilgi vermesi adına restasis muadil ilaçlarında fiyatı hakkında bilgi vermeye çalışacağım… Restasis muadili fiyatları

İLAÇ EŞDEĞERLERİ

Eşdeğer İlaç Adı Barkodu İlaç Fiyatı
DROSPORIN 8699580190038 171.31TL
PANOSPORIN 8699702196023 171.31TL
RESTASIS 8699490546017 215.76TL
SANDIMMUN 8699504760057 65.91TL
SANDIMMUN-NEORAL 8699504190052 171.31TL

Restasis Rapor

Sağlık bakanlığının aldığı karar ile artık restasis heyet raporu ile alınacaktır. Konu ile ilgili sağlık bakanlığının aldı karar metni ise Resrasis SUT değişikli;

Restasis oftalmik emulsiyon ait raporlar tek hekim tarafından çıkarılabilmekte iken, 15/10/2016 tarihinden itibaren 3 göz hastalıkları uzmanının katılımı ile oluşturulan sağlık kurulu tarafından heyet raporu düzenlenecektir. Rapor süresi de 2 yıldan 1 yıla indirilmiştir. Rapora istinaden göz hastalıkları uzmanı reçete edebilecektir.

Sitemizde verilen bilgiler bilgi amaçlıdır ve kesinlikle doktor tavsiye değildir. İlacı kullanmaya karar verdiğinizde restasis prospektüs kağıdını okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz. Restasis göz damlası hakkında güncel bilgiler prospektüsde yazmaktadır.

loading...
  • Site Yorum

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.