Lustral Nedir? Lustral Yan Etkileri

lustral nedir, lustral yan etkileri
Paylaş
 

Günümüz dünyasında insanların en büyük sorunlarından biride depresyondur.  Depresyon yani ruhsal çöküntü mutlaka tedavi edilmesi gereken ciddi bir hastalıktır. Tedavi edilmeyen depresyon daha kötü bağımlılıkların ve psikolojik sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Depresyon tedavisinde kullanılan en etkili ilaçlardan biri olan Lustral içeriğinde bulunan Sertralin hidroklorür  etken maddesidir. Depresyon ilaçları genel olarak Lustral adı ile satılmaktadır. Ciddi yan etkileri bulunan kullanım şekli ve dozunu mutlaka bilmeniz gereken Lustral mutlaka doktor gözetiminde kullanılmalıdır. Sizlere bu yazımızda Lustral nedir, Lustral ne ilacı, Lustral nasıl kullanılır, Lustral yan etkileri hakkında bilgi vermek istiyoruz.

Lustral Nedir

Lustral 50 mg Film Kaplı Çentikli Tablet tek yüzü çentikli beyaz bir tablet tir. Her bir tablette 50 mg eş değer sertlarin HC1 içermektedir etken madde Sertralin hidroklorür olarak adlandırılır. Bu etken madde ruhsal çöküntü, depresyon, takıntı davranışlarına karşı çok etkilidir bir ilaçtır. Lustral reçete ile satılan bir ilaçtır kesinlikle doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Lustral 28 ve 56 tablet olarak satılmaktadır.

Lustral 100 mg olarak reçete ile satılmakta ama tedavinin ilk dönemlerinde Lustral 50 mg Film Kaplı Çentikli Tablet doktor tarafından yazılmaktadır. Tedavinin durumuna göre doz aşımı kontrollü şekilde yapılmaktadır.

Lustral Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Piyasada bilinen en etkili ilaçlardan biri olan lustral ne hapı, lustral ne için kullanılır, lustral hangi hastalıklara iyi gelir en çok merak edilen konulardan biridir. Kısa lustral ne ilacı, Lustral kimler kullanır sırası ile yazalım;

Lustral 50 mg Ne İçin Kullanılır

 • Ruhsal çöküntü
 • Saplantı, takıntı bozukluğu
 • Panik atak hastaları
 • Duygusal olarak bir olaydan sonra aşırı etkilenme durum yada travma
 • Stres bozukluğu
 • Sosyal fobi
 • İçine kapanma
 • Adet öncesi duygu değişikliği
 • Depresyon
 • Ruhsal değişim
lustral nedir, lustral yan etkileri

Lustral Yan etkileri nelerdir

Lustral Nasıl Kullanılır

Lustral mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde ve dozda kullanılması çok önemlidir. Günde kaç doz alınacağı, tedavinin ne kadar süreceği mutlaka bilinmelidir. Doktorunuz aksi bir şey belirtmedikçe sabahları ve akşamları 25 mg yada 50 mg ile tedaviye başlanır. Yan etkilerinin çok olması sebebi ile genelde düşük doz ile tedaviye başlanmaktadır. Bazı durumlarda Lustral 200 mg doktorunuzun tavsiyesi ile yükseltilebilir, Lustral 200 mg günde alabileceğiniz en yüksek dozdur ve fazlası zarar verebilir.

Lustral Yan Etkileri

Çok etkili bir ilaç olan Lustral yan etkileri sıklıkla görülen bir ilaçtır ve görülen yan etkiler mutlaka ciddiye alınmalıdır. Lustral yan etkili görüldüğünde mutlaka ilacı kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız. Lustral yan etkileri ilk haftada görülür. Genelde lustral yan etkileri ne zaman geçer sorusuna verilecek cevap ise bazı yan etkiler kısa sürelidir ve kendiliğinden geçer. Lustral etkisini göstermesi tedaviye başlandığı ilk andan itibaren gösterdiği unutulmamalıdır. Etkili sonuç almak için ilacın düzenli ve dozunda kullanmak çok önemlidir. Ortalama olarak Lustral etkisini göstermesi 4 ile 6 ay arasında sürmektedir. Sıklıkla görülen yan etkiler ise;

 • Baş dönmesi, mide bulantısı
 • İshal vakalarında artış olur
 • Lustral cinsel isteksizlik ve geç boşalma durumu oluşur.
 • Genelde kendiliğinden geçen el, ayak, yüzde görülen kızarıklık, aşırı duyarlılık durumu
 • Deri üzerinde dökülme, yanma, tahriş,
 • Nefes almada güçlük, dilde şişme, ağız ve dudakta şişme, hırıltılı nefes alma
 • Huzursuzluk ve zihin karışıklığı
 • Yüksek tansiyon, aşırı terleme, kalp atış hızında yükselme
 • Ciltte ve gözde karaciğer hasarına bağlı olarak sarı renk oluşum
 • Depresyon, ruhsal çöküntü, intihar düşüncesi, yerinde duramama, sabit oturamama, taşkınlık nöbeti ve huzursuzluk gibi durumlarda mutlaka doktorunuza bilgi verin
 • Havale ve yüksek ateş
 • Uykusuzluk, baş dönmesi, uyuyamama, sersemlik hali
 • Lustral cinsel isteği azaltır, lustral geçiktirici etkisi vardır
 • Kas ağrısı, dikkat eksikliği, sıcak basması, kulak çınlaması, çarpıntı ve esneme
 • Lustral peniste sertleşme bozukluğu
 • Göğüs ağrısı, eklem ağrısı, karın ağrısı
 • Titreme uyuşma ve karıncalanma
 • Aşırı duyarlılık, hayal görme, göz bebeklerinde büyüme, zihin krışıklığı
 • Aniden sebepsiz gülme, mutlu olma, umursamama, düşünceli durum, sinirlenme, aşırı hareketlenme
 • Ayakta görülen baş dönmesi, bayılma ve migren
 • Duyu azalması, konuşurken saçmalama, bilinçsiz hareketler
 • Lustral kilo aldırır ve Lustral zayıflatılır bu hastanın durumuna bağlı olarak değişir.
 • Stres ve duygulara bağlı olan fizikler hareketler, ilaca karşı bağımlılık, gerçeklikle bağının kopması, paranoya, ruhsal bozukluk ve intihar etme düşüncesi
 • Vajinal kanama, erken boşalma, cinsel işlev bozukluğu, adet görmede düzensizlik, bacaklarda şişme,
 • Susuzluk hissi, gece idrara çıkma, idrar miktarında artış, idrar tutamama, dışkıda ve idrarda kan
 • Kalp ritminde bozukluk, bulanık görme

Tedavi sırasında yada tedavi bittikten sonra erken evrede intihar davranışları belirtilmiştir. Lustral prospektüs tam olarak okunmalı ve yan etkileri mutlaka bilinmelidir. Anormal korkutucu rüyalar, intihar davranış, kişilik bozukluğu durumlarında mutlaka doktorunuza bilgi veriniz. Unutmayın Lustral bağımlılık yapan bir ilaçtır.

lustral nedir, lustral yan etkileri

Lustral Yan etkileri nelerdir

Lustral Yan Etkileri Ne zaman Geçer

Lustral ilk alındığında genel olarak bazı yan etkiler görülse de ilacın yan etkileri 1 yada 2 gün içerisinde kendiliğinden kaybolmaktadır. Lustral kullananlar çok nadirde olsa yan etkilerini gördüklerini ama yan etkilerinin kısa sürede geçtiğini söylemiştir. Ciddi yan etkileri bilinme ve doktorunuzla mutlaka konuşmalısınız. Unutmayın yan etkilerin çoğu doz aşımından dolayı kaynaklanmaktadır.

Anne sütüne geçen bu ilaç kesinlikle mzirme döneminde ve hamilelik döneminde kullanılması kesilmelidir. Çocukların kullanımı ise mutlaka gözetim altında ve doktorun bilgisi dahilde doz aşımı yapılmadan dikkatli kullanılmalıdır.

Lustral alkol ile asla alınmamalıdır. Lustral hap aldıktan sonra araç, işmakine ve dikkat isteyen bir yapılmamalıdır, dikkat dağıtan, hayal görmeye sebep olan ilaç ciddi kazara sebep olabilir.

Lustral Cinsellik

Lustral Cinsellik bu ilacı kullananlarda en sık görülen yan etkisi diyebiliriz. Aslında kimine göre cinsel işlev bozukluğu olarak tanımlansa da kimine göre geciktirici etkisi olduğu söylenmiştir. Antidepresan ilaçlar genelde cinsel işlev bozukluğuna neden olmaktadır. Asla bu tür ilaçları geciktirici olarak kullanmamalısınız bilinen yan etkileri ciddi sorunlara neden olmaktadır. Lustral genelde erkeklerde cinsel bozukluğu neden olmaktadır.

Lustral Kilo Aldırır Mı

Lustral 50 mg ilaç kullananlar internette yaptıkları yorumlarda ilacın yan etkilerinin görüldüğü ve ortalama 1 yada 2 gün içerisinde geçtiği yazılmıştır. Lustral hapı aldıktan sonra vücut alışma süresinden sonra genelde yan etkiler ortadan kaybolmaktadır. İlacı kullanan bazı kişiler Lustral kilo aldırır derken kimi ise Lustral zayıflatma etkisinin olduğunu bildirmiştir. Yapılan araştırmada kilo almaya yada kilo vermeye neden olan bir bulguya rastlanılmamıştır. Toplumda buna karşı oluşan bir yanlış bilgidir ve doğrulu yoktur. Genelde sorulan bir soruda antidepresan ilaçlar kilo aldırır mı sorusudur. Depresyon ilaçları kişinin ruh halini yansıttığı bilinmektedir bazı kişiler kilo alma eğiliminde yada kilo verme eğiliminde olduklarında bunu kullandıkları alaca bağlamaktadır. Lustral faydaları olduğu için doktor tarafından yazılmaktadır ve Lustral kilo aldırır mı sorusu aslında yanlış oluşmuş bir ön yargıdır.

lustral nedir, lustral yan etkileri, lustral 50 mg

Lustral 50 mg

Lustral Kullananlar

Lustral kullananlar yorumlarında kilo aldığını söyleyen kişiye rastlanmamıştır. Genel olarak Lustral kullananlar sıklıkla baş ağrısı, mide bulantısı, uykusunun gelmesine yardımcı olduğu yazılarına rastlanmıştır. Göze çarpan diğer yorumlar ise aşırı terleme, kalp atışında hızlanma ve mide bulantısıdır ve bu yan etkiler ise 2 gün içerisinde kendiliğinden ortadan kalktığı görülmüştür. Lustral eşdeğer ilaç bulunması rağmen etkili olmasından dolayı sıklıkla doktor tarafından yazılmaktadır.

Lustral Fiyatı

Doktorunuz tarafından yazıldığında reçete ile alabileceğiniz Lustral fiyatı bütün eczanelerde aynıdır. Kesinlikle doktorunuza bilgi vermeden reçetesiz olarak almayın.

LUSTRAL 50 mg 28 tablet Fiyatı
Etken Madde Sertralin 15.21 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 15.21 TL
İthal / İmal İmal [ Ref.Ülke :Portekiz ] 14.83 TL
Ruhsat Sahibi Firma Pfizer İlaçları Ltd.Şti.

Sizlere bu yazımızda Lustral ne işe yarar, nasıl kullanılır, lustral ne ilacı hakkında bilgi vermeye çalıştım. Lustral hapının yan etkiler ve zararları olan bir ilaçtır. Lustral hap nedir sorusunun cevabını anlatmaya çalışırken sıklıkla yazıda doktor tavsiyesinden bahsetmemin sebebi ciddi yan etkileridir. Sizlere sadece ilaç hakkında bilgi vermeye hapı kullananların dikkat etmesi gereken nelerdir yazmaya çalıştım. Kesinlikle bilinçsiz ilaç kullanmayalım. Sağlıklı günler. Sizlerde aklınıza takılanları yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

loading...
Etiketler:
featured
 • Site Yorum

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.