Lidorin Krem

lidorin krem, lidorin krem nedir
Paylaş
 

Lidorin krem hücre sinirlerini iletişimi keserek acıya neden olan uyarıları ve sinir iletişimi kesen bölgesel uyuşma sağlayan bir kremdir. Uygulandığı bölgede kısa süreli acıyı ve ağrı kesen kesen etki gösterir. Özellikle bacak ülserinde cildi uyuşturmak, genital bölgede uyuşma sağlamak, hastaya bölgesel müdahalede acıyı  kesmek için sıklıkla tercih edilen bir kremdir. Sizlere bu yazımızda lidorin nedir, lidorin ne işe yarar, lidorin nasıl kullanılır hakkında bilgi vererek yardımcı olmaya çalışacağım.

Lidorin Krem Deri üzerine uygulanır.

Etkin maddeler: 1 gram kremde 25 mg lidokain ve 25 mg prilokain içerir.

Yardımcı maddeler: Karbomer 974 P (Carbapol 974 P), PEG-54-Hidrojenize Castor Oil [Croduret 54-So-(mv)], Sodyum Hidroksit, Deiyonize Su

Lidorin Krem Nedir

LİDORİN deri üzerine uygulanan bir lokal anesteziktir (uyuşturucu). Uygulandığı bölgede geçici hissizlik ile duyu kaybını sağlar. Yine de uygulanan bölgeye dokunduğunuzda his mevcuttur. LİDORİN deri üzerine, genital (üreme organı) mukozaya ve bacak ülserlerine uygulanır. LİDORİN 5 adet 5 g’lık tüplerde bulunmaktadır. 1 gram kremde 25 mg lidokain ve 25 mg prilokain bulunur.

Lidorin Krem Ne İşe Yarar

 • LİDORİN, iğne uygulaması ve küçük deri cerrahisinde, girişimden önce deri üzerinde ağrının azaltılmasında kullanılır.
 • LİDORİN ayrıca, cerrahi girişimlerden veya diğer lokal anesteziklerin enjeksiyonla uygulanmasından önce genital mukoza üzerine uygulanabilir.
 • LİDORİN ayrıca temizlemeyi kolaylaştırmak için bacak ülserlerinde ağrının giderilmesinde kullanılır.

Lidorin Krem Ağda

Lidolin krem ağda ve lazer epilasyon önce kullanabileceğiniz bir kremdir. Yeni tıraşlanmış geniş deri yüzeylerindeki dermal işlemler, örn. lazer epilasyon (hastanın uygulamayı kendi yapması) gibi durumlarda kullanılabilir.  Uygulama süre En az 1 saat; en fazla 5 saat olmalıdır. Ağda yapılacak bölgeye yarım saat önceden krem sürülür ve uyuştuktan sonra ağda yapılabilir. Genital bölgeye ağda yapılırken ince tabaka halinde sürülmeli ve sürülmeden önce yan etkileri hakkında mutlaka bilgi sahibi olunmalıdır.

LİDORİN’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ

 • Lidokain, prilokain veya LİDORİN’in içindeki herhangi bir maddeye karşı allerjiniz varsa bu ilacı kullanmayınız.
 • LİDORİN’i prematür yeni doğan bebeklerde kullanmayınız.
 • Kandaki methemoglobin seviyelerini etkileyen diğer ilaçlar ile aynı anda tedavi edilen 12 aylıktan küçük bebeklerde kullanmayınız

lidorin krem, lidorin krem nedir

LİDORİN’i, aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

 • Eğer LİDORİN ya da diğer herhangi bir ilaç kullanımı sırasında olağandışı veya hoş olmayan bir alerjik durumla karşılaştıysanız mutlaka doktorunuzu bilgilendiriniz.
 • LİDORİN’i bacak ülseri dışında, diğer açık yaralar, kesikler ve döküntülü deri üzerinde kullanmayınız.
 • LİDORİN’i göze temas ettirmeyiniz. Tahrişe neden olabilir. Yanlışlıkla gözünüz ile temas ederse gözünüzü derhal ılık su veya sodyum klorür çözeltisi ile yıkayınız ve gözünüzü his kaybı geçene dek koruyunuz.
 • LİDORİN kulak zarı hasarında uygulanmaz.
 • LİDORİN’i deri içine yapılan aşı uygulamalarından önce (örneğin tüberküloz aşısı) kullandığınızda, aşı sonucunun takip edildiği sürenin ardından doktorunuz ile görüşünüz.
 • Glukoz-6-fosfat dehidrojenaz eksikliği veya doğuştan veya sebebi bilinmeyen methemoglobinemi gibi nadir görülen metabolik bir probleminiz var ise, doktorunuza bilgi veriniz. (Methemoglobin hemoglobin fazlasının methemoglobine dönüştüğü bir durumdur. Normalde kanda bir miktar hemoglobin methemoglobin denilen bir formda az miktarda bulunmaktadır. Eğer çok fazla methemoglobin oluşursa, kanın vücuda oksijen taşıması
  güçleşir.)
 • Sizde veya çocuğunuzda atopik dermatit söz konusuysa, kremin en fazla 30 dakika süreyle uygulanmasına dikkat ediniz.

Lidorin Krem Hamilelik ve Emzirme Döneminde Kullanımı

Hamilelik; İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız. Hamile iseniz veya hamile kalmayı düşünüyor iseniz LİDORİN’i kullanmaya başlamadan önce doktorunuza bildiriniz. Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme; LİDORİN anne sütüne çok düşük miktarda geçebilir, ancak bebek için bir risk oluşturmaz.
Araç ve makine kullanımı:

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı:

Özellikle aşağıdaki ilaçları kullanıyorsanız doktorunuza bildiriniz;

 • Methemoglobinemiyi uyardığı bilinen ilaçlar (örneğin sülfonamidler)
 • Başka lokal anestezikler (uyuşturucu) ya da lokal anestezik yapısına benzer ilaçlar (örneğin tokainid),
 • Sınıf III antiaritmik ilaçlar (kalp ritmini düzenleyici ilaçlar, örneğin amiodaron
 • Lidokainin böbreklerden atılımını azaltan ilaçlar (örneğin, simetidin veya betablokörler) Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandınız ise lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.

Lidolin Krem Nasıl Kullanılır?

Uygun kullanım ve doz/uygulama sıklığı için talimatlar:

Bu bölümde LİDORİN’in genel kullanım dozu ile ilgili bilgiler verilmektedir. Doktorunuz almanız gereken doz miktarını belirleyecektir. Bu ilaçtan tam olarak yararlanmak istiyorsanız bu bölümde yer alan bilgileri takip ediniz.

Lidorin krem Uygulama şekli:

Deri üzerine ince bir tabaka uygulayın. Tegaderm* veya plastik sargı gibi hava geçirmez bir madde ile üzerini örtünüz. Yaklaşık 2 g LİDORİN için 5 g’lık tüpün yarısını kullanınız. Derideki küçük alanlardaki girişimler, örneğin iğne batırılması ve lokal lezyonların cerrahi tedavisi: En az 1 saat en fazla 5 saat boyunca yaklaşık 2 g uygulayınız.
Daha derin bir anestezinin gerektiği, örneğin deri kaybı olan bölgeye sağlam deriden alınan parçayı yerleştirme veya deri biyopsisi gibi, derideki geniş alanlardaki girişimler: En az 2 saat, en fazla 5 saat boyunca 10 cm lik bölgeye yaklaşık 1.5-2 g uygulanır. Geniş vücut alanlarındaki yeni tıraşlanmış deri yüzeyleri (maksimum önerilen tedavi alanı, 600 cm2 bu alan 30×20 cm’lik yaklaşık A4 boyutlarındaki bir kağıt büyüklüğüne karşılık gelir.): En az 1 saat, en fazla 5 saat boyunca yaklaşık 1 g /l0 cm2,lik bölgeye uygulanır. Önerilen maksimum doz 60 g’dır.

LİDORİN’in bazı deri problemlerinde uygulanması

 • Atopik dermatit veya molluscum (deri üzerinde küçük yumrular oluşması ile belirgin hastalık) gibi deri problemleriniz var ise, 15-30 dakika gibi daha kısa bir uygulama süresi yeterli olabilir.

LİDORİN’in genital (üreme organı) mukoza membranına veya genital deriye uygulanması

 • Genital mukoza membranı: Genital siğillerin çıkarılması gibi lokal lezyonlann cerrahi tedavisinde : LİDORİN cerrahi girişimden 5-10 dakika önce doktorunuz veya hemşireniz tarafından uygulanır. Normal doz 5-10 dakikalık girişimler için 5-10 g LİDORİN’dir. Uygulanan bölgenin üzeri kapatılmalıdır. Daha sonra hemen girişimde bulunulmalıdır.
  Erkek genital derisi: Lokal anesteziğin uygulanmasından önce doktorunuzun belirttiği şekilde kullanılır. Normal doz 15 dakika boyunca 10 cm ,lik alan üzerine 1g ’dır. Kadın genital derisi: Lokal anesteziğin uygulanmasından önce doktorunuzun belirttiği şekilde kullanılır. Normal doz 60 dakika boyunca 10 cm lik alan üzerine 1-2 g’dır.

LİDORİN’in bacak ülserlerinde kullanımı

 • Krem bacak ülserlerinde uygulandıktan sonra üzeri hava geçirmeyecek şekilde plastik bir sargı ile sıkıca örtünüz. Uygulama süresi en az 30 dakikadır. 60 dakikalık bir uygulama daha fazla anestezi sağlayabilir. Kremi bir gazlı bez ile siliniz. Kremi temizledikten sonra hemen yıkama işlemine geçilmelidir. Bacak ülserlerinde 10 cm ’lik alana yaklaşık 1-2 g, en fazla 10 g LİDORİN kalın bir tabaka  halinde uygulanır. LİDORİN 1-2 aylık sürede 15 defadan daha fazla bacak ülserlerinin yıkanmasından önce uygulanabilir.
 • Uygulama yolu ve metodu:
 • Deri üzerine, genital mukozaya ya da genital deriye ve bacak ülserlerine sürerek uygulanır.

lidorin krem, lidorin krem nedir

Çocuklarda kullanımı:

LİDORİN’in deri üzerine uygulanması:

Derideki küçük alanlardaki girişimler, örneğin iğne batırılması ve lokal lezyonların cerrahi tedavisinde uygulama süresi yaklaşık 1 saattir.

Yeni doğan ve 3 aylıktan küçük bebekler:

 • En fazla 10 cm kare ’lik bölgeye en fazla 1 g krem uygulayınız. Uygulama süresi 1 saati aşmamalıdır.

3-11 aylık bebekler:

 • En fazla 20 cm kare ’lik bölgeye en fazla 2 g krem uygulayınız. Uygulama süresi yaklaşık 1bsaattir (en fazla 4 saat).

1 -5 yaş arası çocuklar:

 • En fazla 100 cm kare’lik bölgeye en fazla 10 g krem uygulayınız. Uygulama süresi yaklaşık 1 saattir (en fazla 5 saat).

6-11 yaş arası çocuklar:

 • En fazla 200 cm kare ’lik bölgeye en fazla 20 g krem uygulayınız. Uygulama süresi yaklaşık 1 saattir (en fazla 5 saat).

LİDORİN’in bazı deri problemlerinde uygulanması

Atopik dermatiti olan çocuklarda molluscanın çıkarılmasında 30 dakikalık LİDORİN uygulaması önerilmektedir.

LİDORİN’in genital (üreme organı) mukoza membranına veya genital deriye uygulanması

LİDORİN çocuklarda genital mukoza membranına uygulanmamalıdır.

Eğer LİDORİN etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Kullanmanız gerekenden daha fazla LİDORİN kullandıysanız:

Yüksek miktarda kullandığınızda oluşabilecek belirtiler: Dudaklarda ve ağız çevresinde uyuşukluk, sersemlik, baş dönmesi ve bazen bulanık görme. Herhangi bir belirti olmasa bile eğer çok fazla miktarda LİDORİN kullandıysanız derhal doktorunuz ile veya bir sağlık kurumunun acil bölümü ile görüşünüz. LİDORİN’in doktor tarafından önerilen dozlarında toksik etki görülmemiştir.

Çok fazla miktarda LİDORİN bazı ilaçlarla birlikte kullanıldığında, akut methemoglobinemi riski ortaya çıkar. Methemoglobinemi siyanoz (derinin gri-mavi renk olması) belirtisi ile anlaşılabilir. Böyle bir durum metilen mavisinin damar içine enjeksiyonu ile tedavi edilebilir.

Lidorin Krem Yan Etkileri

Tüm ilaçlar gibi LİDORİN’in içeriğinde bulunan maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler olabilir. LİDORİN’in kullanılması sonucunda aşağıda belirtilen yan etkiler ortaya çıkarsa ve devam ederse doktorunuz ile görüşünüz. Bu reaksiyonlar genellikle kısa sürelidir ve zamanla etkileri  azalır.

Yaygın görülen yan etkiler:

 • Uygulanan bölgede solukluk, kızarıklık ve şişlik (ödem)
 • İlk uygulama anında deride hafif yanma, kaşınma

Seyrek görülen yan etkiler:

 • Lokal anesteziklerde görülen alerjik reaksiyonlar (Bu reaksiyonların en ağır olanı anafilaktik şoktur.) LİDORİN’de de seyrek olarak görülebilir.
 • Methemoglobinemi (derinin mavi-gri renge dönüşmesi)
 • Özellikle deri problemi olan çocuklarda (atopik dermatit veya mollusca) uygulama bölgesinde küçük kırmızı noktalar görülebilir.
 • LİDORİN yanlışlıkla göze temas ederse gözde tahriş görülebilir.

Lidorin Krem Kullananlar

Lidorin krem kullananlar mutlaka krem reçete edildiğinde prospektüs bilgileri dikkatli okunmalı ve lidorin krem hakkında bilgi sahibi olmalıdırlar. Krem asla doktor tavsiyesi olmadan kullanılmamalıdır. L,dorin krem kullananlar kremin çok etkili ve işe yaradığını söylemişlerdir. Lidorin krem ne için kullanılır hakkında bilgi sahibi olunmadan asla tavsiye üzerine bu ilacı kullanmayın.

Sizlere bu yazımızda lidorin krem nedir, lidorin krem ne işe yarar, lidorin krem yan etkileri, lidorin krem ağda ve lidorin krem kullananlar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz. Unutmayın sitemizde yazılanlar asla doktor tavsiyesi değildir. Doktorunuza danışmadan kremi kullanmayın.

loading...
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Tolga dedi ki:

  Öncelikle bilgilendirmenizden itürk çok teşekkür ederim detaylarını tamamen yazmışsınız kremin benim sorum çevresini bazı arkadaşlarım bu kremi geciktirici olarakta kullanıyorlar ve çok etkili oldugunuda söylüyorlar bu dogrumudur ve zararı varmıdır şimdiden tesekkurler

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.