Kongest Pediatrik Şurup

kongest şurup
Paylaş
 

Kongest şurup çok etkili bir ağrı kesici ve ateş düşürücü şuruptur.  Yan etkilerinin çok olduğu kullanım şeklinin ve dozunun bilinmesi gereken bir ilaçtır. Annelerin başucu şuruplarından biri diyebileceğimiz Kongest şurup hakkında aklınıza takılanları bilinmeyenleri sizlerle paylaşarak yardımcı olmaya çalışacağım. Bebeklerde ve çocuklarda sık sık kullanılan kongest şurup bebek te nasıl kullanılır, kongest şurup hangi dozda verilir, kongest şurup boğaz kızarıklığı geçirir mi faydaları yan etkileri nelerdir yazımızın devamında..

Kongest Pediatrik Şurup Nedir

Kongest pediatrik şurup formunda satılan bir ilaçtır. Muz kokulu, berrak ve sarı renkte satılmaktadır. Doktorların sıklıkla yazdığı bu şurup 100 ml şişelerde reçete ile satılmaktadır. 5 ml şurup kabağı ile kapalı kutula satışa sunulan kongest şurup Kongest şurup etken maddeleri ise ; KONGEST, bir ağrı kesici ve ateş düşürücü (parasetamol), bir antihistaminik (klorfeniramin maleat) ve mukozanın şişkinliğini azaltarak tıkanıklıkları gideren bir dekonjestan (fenilefrin hidroklorür) olmak üzere üç etkin madde içeren bir ilaçtır.

Kongest Etken Madde dağılımı ise ;

Her ölçekte (5 ml),

Parasetamol……………………………………………………………………… 160.0 mg

Klorfeniramin maleat………………………………………………………… 1.0 mg

Fenilefrin hidroklorür……………………………………………………….. 2.5 mg

Kongest Şurup Ne İşe Yarar

Annelerin bebeklerini yada çocuklarını sağlığını düşünerek sıklıkla evde bulundurduğu kongest şurup etkili olduğu hastalıklar kısa sürede ortan kaldırmaktadır. Peki kongest şurup hangi durumlarda kullanılır;

 • Grip ve Soğuk algınlığı
 • Kongest şurup boğaz kızarıklığı
 • Üşüme
 • Vücut ağrıları
 • Baş ağrısı
 • Burun tıkanıklığı
 • Hapşırma
 • Burun akıntısı

Kongest Şurup Nasıl Kullanılır

Bebekleri yada çocukları konusunda hassas olan anneler kongest şurubu kullanırken hangi dozda kullanacakları konusunda karar kalabilmektedirler Kongest şurup kullanım şekli ve dozu çocuğun yağına ve kilosuna göre değişmektedir. Kongest şurup bebeklerde ise mutlaka dozunda belirlenen ölçüde kullanılmalıdır. Doktorunuz aksini belirtmedikçe kullanıl şekli ise;

 • 6 ay-1 yaş arası çocuklar:  4-6 saat ara ile 1/4 ölçek
 • 1-3 yaş arası çocuklar: 4-6 saat ara ile 1/2 – 1 ölçek
 • 3-6 yaş arası çocuklar: 4-6 saat ara ile 1 – 2 ölçek
 • 6-12 yaş arası çocuklar: 4-6 saat ara ile 2 ölçek
 • Erişkinler ve 12 yaşından büyük çocuklar: 4-6 saat ara ile 2-3 ölçek

Her bir ölçek 5 ml dir mutlaka dozunda kullanılması gerekmektedir. Fazla doz kullanmanın yaradan çok zararı olabilir. Mutlaka 6 yaşından küçüklere doktor tavsiyesi ile verilmelidir.

Kongest Şurup Yan Etkileri

Kongest şurup etkili bir şurup olmasına rağmen bilinen bazı yan etkileri vardır. Mutlaka şurup doktor tavsiyesi ile alınmalı ve çocuklarda kullanım süresi boyunca takip edilmelidir. Kongest Şurubun yaan etkileri ise;

 • Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik
 • Mide bulantısı, kusma, mide ve bağırsaklarda gaz ve şişkinlik, karın ağrısı, kabızlık, üst solunum yolu hastalık belirtileri, uykululuk hali ve baş dönmesi
 • Kalp atışında düzensizlik ve çarpıntı
 • Karaciğer işlev bozukluğu
 • Baş dönmesi, sersemlik ve uyku hali
 • İştahsızlık, halsizlik ve göğüs sıkışması
 • Kulak çınlaması ve bulanık görme
 • Düşük tansiyon
 • Ağız kuruluğu

Bu yan etkilerin hepsi ciddi yan etkilerdir ve mutlak ilaç kesilmeli ve doktorunuza bilgi vermelisiniz. Sıklıkla sorulan sorulardan biri ise kongest şurup açıldıktan sonra ne kadar kullanılır sorusudur. Kongest şurup açıldıktan sonra çocukların göremeyeceği bir yerde  25 derecelik oda sıcaklığında saklanmalı ve son kullanma tarihine kadar kullanılmalıdır. Şurup ve benzeri ilaç türleri son kullanma tarihine kadar saklanıp kullanılabilir kesinlikle son kullanma tarihini geçirmemeye dikkat edin. Kongest şurup kaç gün kullanılmalı tam olarak bilmiyorsanız etkisini 3 ile 5 günde gösteren bu şurup sorun halen devam ediyorsa mutlaka doktora götürmelisiniz.

En İyi Ateş Düşürücü Şurup Hangisi

Genelde çocuklarda sıklıkla görülen ateş, ağrı gibi durumlarda anneler en iyi ateş şurubunu kullanmaktan yana olsa da mutlaka doktorun size verdiği ilacı kullanmak en iyi çözümdür. Kongest kullanan anneler sıklıkla kongest mi peditus mu daha iyi sorusunu sormakta aslında her iki ilaçta çok etkilidir ve aslında bu ilaçlar birbirinin muadilidir. Doktorunuz hangi şurubu yazarsa yazsın kesinlikle olumlu etkisini göreceksiniz. Şurup yada ilaç alırken mutlaka kongest şurup prospektüs bilgilerini okumayı alışkanlık haline getirmeliyiz.

Kongest Kullananlar

Kongest şurubun aslında aynı etkiye sahip kongest tablet şeklinde ilacıda vardır genelde aynı sorunlar için kullanılmaktadır. Ama sıklıkla tercih edileni ise şurup şeklinde olanıdır. Şimdi sizlere kongest şurup kullananlar sıklıkla ateşli hastalıklarda ve öksürüklerde kongest kullandıklarını paylaşmışlardır. Kullananların bazıları ise ilacın yan etkilerinden dolayı doktorun bilgisi dahilinde başka ateş düşürücü şurup almayı tercih etmişlerdir. Genel olarak ilacı kesinlikle reçete edilmeden almayın. Olası yan etkiler daha ciddi sorunlar doğmasına neden olabilir.

Kosgest Pediatrik Şurup Hakkında Bilmeniz Gerekenler

KONGEST PEDIATRIK 100 ML SURUP

Grubu :   Beşeri Yerli İlaç
Alt Grubu :   İEGM Tüm İlaç
Firma :   Zentiva Sağlık Ürünleri San.ve Tic.A.Ş.
Etkin Madde :   Phenylephrine
ATC Kodu :   R05X
ATC Açıklaması :   Diğer Soğuk Algınlığı Preparatları
Kamu Kodu :   A04402
Barkodu :   8699502570818
Patent :   Jenerik
Fiyatı :   5.44 TL
Reçete Tipi :   NORMAL REÇETE
Etken Madde Kodu :   
Temin :   İlacınızı sadece eczaneden alınız!
Bütçe Eş Değer Kodu :   E154C
Fiziksel Özellikleri :   Beyaz,hemen hemen beyaz kristal toz
Terapotik Kategorileri :   Alfa-adrenoreseptör agonisti
Durumu :   Şuan eczanelerde satılıyor.

Kongest Şurup Fiyatı

KONGEST pediatrik 100 ml şurup 2017 Fiyatı
Etken Madde Fenilefrin Hcl + Klorfeniramin Maleat + Parasetamol 3.61 TL
       Reçete Durumu                                                      Reçeteli Satılır    3.61 TL

Sizlere bu yazımızda Kongest şurup hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sitemizde yazılanlar kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Kongest şurup prospektüs bilgilerine dayanılarak yazılmıştır. Güncellenen bilgiler ve şurup hakkında son bilgiyi doktorunuz ve kongest şurup prospektüsten ayrıntılı olarak okumanız tavsiye ederim.

loading...
 • Site Yorum

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.