Kapsamlı Instagram Hesap Kurulum ve Yönetim Rehberi

Kapsamlı Instagram Hesap Kurulum ve Yönetim Rehberi

Makalede Neler Var

Hepinize merhaba, ben 360 Sosyal kurucu ortağı Eyüp Esen. işte sizler için instagram hesap kurulum ve yönetim rehberi hazırladık!  Cilt Güzellik sitesi takipçilerine kapsamlı bir şekilde başta instagram olmak üzere tüm sosyal medya platformlarında kurulum ve yönetim nasıl yapılır konusunu anlattı

——————-

Kaleme aldığım bu yazı sayesinde Instagram ile ilgili merak ettiğiniz pek çok şeyi en ince ayrıntısına kadar öğreneceksiniz. Sonuna kadar okursanız bitirdiğinizde Instagram’da başarılı olmak için yapmanız gereken her şeyi biliyor olacaksınız.

Sosyal medya yönetimi işine önce hobi olarak başlayıp sonra bunu bir meslek hâline getirmeye karar verdim. 3 yıldan fazladır Instagram alanında kurumsal olarak faaliyet gösteriyorum.

– Deyim yerindeyse – Instagram’ı avucumun içi gibi bildiğim söylenebilir. En yeni reklam yöntemlerinden organik Instagram taktiklerine, yapay hizmetlerin işleyişinden Instagram’da hangi hedef kitleye nasıl hitap edileceğine kadar Instagram’la alâkalı her konuda bilgi sahibiyim.

Tabii ki bu bilgileri edindiğim tecrübeler vasıtasıyla kazandım. Doğal olan ve olmayan yöntemlerin etkilerini, deneme-yanılma yoluyla keşfettim. Kısaca Instagram’ı yüzeysel olarak değil derinlemesine inceledim.

Biliyorsunuz Instagram, sürekli güncellenen bir platform. İşte bu güncellemeleri anbean takip ederek hesaplarda ne gibi değişikliklere yol açtığını da bizzat gözlemledim. Fakat bütün bu söylediklerimden ziyâde, asıl şu ifademe konsantre olmanızı istiyorum:

‘Sosyal medya ve özellikle Instagram, 2022 yılından itibaren asla eskisi gibi olmayacak!’ Gelin şimdi, sosyal medyanın yeni çağında bizi neler bekliyor? Hep beraber görelim.

Bu rehberde aşağıdaki soruların cevaplarını bulacaksınız:

 • Butik Instagram hesabı niçin kurulmalıdır? Nasıl oluşturulur? Nasıl büyütülür?
 • Çağımızın en modern ve etkili pazarlama teknikleri nelerdir?
 • Instagram hesabı organik olarak nasıl geliştirilir? Instagram’da popüler olmak için neler yapılmalıdır?
 • Instagram SEO ne anlama gelir? Adım adım uygulanışı nasıldır?
 • Instagram Keşfet’e nasıl çıkılır?
 • Instagram hesabımız için beğeni, yorum ve takipçi gibi hizmetleri satın alırken göz önünde bulundurmamız gereken kriterler nelerdir?

A) Instagram Butik Hesabı İle Nasıl Para Kazanabilirim?

Instagram butik hesabı kurmak  şimdi bir lüks değil ihtiyaçtır. Oysa önceki yıllarda herkesin Instagram hesabı kurmak gibi bir zorunluluğu yoktu. Eskiden Instagram, yalnızca pazarlamaya katkı sağlayan bir araç durumundaydı. Onun için ‘olsa olur fakat olmasa dert değil’ demek mümkündü.

Fakat zamanla bu ifade hükmünü yitirdi. 2022 yılında kişisel veya kurumsal Instagram hesabı olmayan birinin uçsuz bucaksız internet dünyasında kaybolması kaçınılmazdır. Böyle bir kişi başka alanlarda kendini göstermeye çalışsa bile ya fark edilmez; ya da fark edilse bile ciddiye alınmaz.

Instagram, dijital çağın en büyük silahlarından biridir ve bu devirde online rakiplerinizle savaşmak istiyorsanız bu silaha ihtiyacınız vardır. Mâlumunuz olduğu üzere Coronavirüs Mart ayında ülkemizi etkisi altına almış ve o günden beri ekonomik bunalımların ardı arkası kesilmemiştir.

Bütün dünya Coronavirüs nedeniyle ekonomik anlamda ciddi hasara uğramış ve bunun üstesinden gelmenin yollarını aramaya başlamıştır.

Bu konuda yazılan akademik makaleler okunursa görülecektir ki; tüm uzmanların ortak görüşü pandemi döneminin dünyada köklü bir değişime sebep olduğu yönündedir. Coronavirüs’ün en büyük etkilerinden biri de, internet kullanımını daha da yaygınlaştırarak hayatımıza online eğitim ve online çalışma kavramlarını enjekte etmesidir.

Pandemi bitse bile bu dijital süreç hiç bitmeyecektir. Herkesin karantinaya girmesiyle birlikte online alışveriş zirve yapmış, eğitimin çevrimiçi olarak da rahatlıkla yapilabildiği anlaşılmıştır. Kuryelerin siparişlere yetişememesi kurye firmalarına olan ihtiyacı artırmış; eskiden her ay hepi topu 4-5 tane kurye firması açılırken artık bu sayı her geçen gün artmaya başlamıştır.

Fiziksel bir mağazaya sahip olanlar da mağazasının kapısına kilit vurup evine çekilmek durumunda kalmıştır. Dükkanların kepenkleri indirilmiş; online dükkanların müşterisi hiç bitmez olmuştur.

Ekmeği aslanın ağzında bırakmak istemeyen işletme sahipleri; ‘ekmeğimizi taştan çıkaramıyorsak klavyeden çıkarabiliriz.’ diye düşünerek kolları sıvamıştır. Neticede pek çok kişinin ekmek teknesi artık internettir.

Çarşı-pazarlar yerini online alişveriş sitelerine bırakmıştır. Herkes ‘Salgın bitse bile yine baş gösterebilir.’ endişesini taşımaktadır. Kısaca bu oyundan diskalifiye olmamak için uyulması gereken önemli bir kural vardır: Dijital marketing!

Bu örnekleri çoğaltmak mümkündür. Fakat ‘ârife târif gerekmez’ sözü mûcibince daha fazla açıklamaya ihtiyaç yoktur. Artık eskiden –deyim yerindeyse- çantada keklik olarak görülen hiçbir şeye sahip olmak kolay değildir.

Meselâ bir Instagram hesabı açın, 50 bin bot takipçi alın. Her gün oradan buradan birkaç resim kopyalayıp üzerinde birkaç değişiklik yapın. Hashtagleri doldurarak paylaşın. 1 yıla kalmadan parayı koyacak yer bulamazsınız.

Yalan olduğu her kelimesinden belli, değil mi? İşte –tâbiri câizse- ‘armut piş, ağzıma düş’ mantığı ile yola çıkanlar Instagram tarihinin tozlu sayfalarına gömülmeye mahkumdur.

Bundan 6-7 yıl önce böyle yaparak yüksek kazanç sağlayan insanlar vardı. Öyle ki bu gelirler milyonlarca liraya ulaşıyordu. Fakat artık devir kökten değişti ve çalışmadan kazanmak imkânsızlaştı. Instagram doğasının kanunu artık şu: Bir şeyler elde etmek istiyorsanız, elinizden geleni yapmalısınız. Almak için vermek zorundasınız.

Artık toplar-tüfekler değil yazılımlar konuşuyor. Devletler arasındaki ihtilaflar, hatta savaşlar dahî yazılımlar aracılığıyla meydana geliyor. Doğal olarak ticari alanda faaliyet gösteren kişi ve kurumlar da birbiriyle rekabet edebilmek için yazılımları kullanıyor.

Instagram da en önemli rekabet araçlarının başında geliyor. Tabii ki pazarlama yolları Instagram’dan ibaret değil. Konumuza geçmeden önce onlara da kısaca temas etmemiz faydalı olacak:

 

Pazarlamada Yeni Yöntemler

instagram butik büyütma

‘Değişmeyen tek şey değişimdir.’ sözünü hepimiz duymuşuzdur. Hiçbir şey olduğu gibi kalmazken, pazarlama yöntemlerinin değişmesi de kaçınılmazdır. Artık modern pazar anlayışında fiziksel pazaryerinden çok, marka ön plandadır. İstanbul’un göbeğinde bir dükkanınızın olması ne ise; prestijli bir markanızın olması aynı şeydir.

Kısaca tanınmış bir marka olmanız gerekir. Kıyıda köşede kalan bir mahalle bakkalı mı, herkesin gelip geçtiği yerde kurulmuş, popüler bir market mi daha kolay büyür ve daha çok kazanır?

İşte Instagram ve onun dışındaki pazarlama araçları bilinirliğinizi ve satışlarınızı artırma yolunda en büyük destekçileriniz olacaktır:

 • İnternet Sitesi: Bu, kendi başına değerlendirilmesi gereken bir konudur. İnternet sitelerinin pazarlamadaki yeri üzerine kitap bile yazılabilir. Web sitesine sahipseniz, 1-0 öndesiniz demektir.
 • Google Ads: Google tarafından sunulan reklam aracı Google Ads olarak adlandırılır. Pazarlamanın temel yapıtaşlarından biri olduğu rahatlıkla sö Günümüzde internete girip de Google’ı kullanmayan neredeyse yoktur.

İşte milyarlarca insan arasından, sizin ürün ve hizmetlerinizle ilgilenme potansiyeli olan insanlara ulaşmanızın yolu Google’da reklam vermektir.

 • Facebook Ads: Facebook Ads büyük bir reklam şirketi olup Instagram da buna bağlıdır. Kurumsal bir Instagram hesabınız varsa reklam verebilmek için Facebook Ads kullanmanız zorunludur. Hatta bu o kadar önemlidir ki, Google reklamlarını bile geride bıraktığını söylemek yanlış olmayacaktır.
 1. Influencer Ağı: Hani olur olmaz yerde pat diye karşımıza çıkan ve âdeta canımızdan bezdiren o reklamlar var ya; işte influencer ağı, sayfalara reklam verilmesini ifade eder. Bu reklam türünde yalnızca yüksek takipçisi olan sayfalar değil, küçük çaplı sayfalar da tercih edilir. Önemli olan reklam verecek kişinin hedef kitlesiyle sizin sayfanızı takip eden hedef kitlenin örtüşmesidir.

Bunun için ya reklam metinleri kullanılır, ya da viral olacak şeylerden yararlanılır. ‘Reklamın iyisi-kötüsü olmaz’ diye boşuna dememişlerdir. Viral reklamlarda kullanıcıya ürünü ve markayı –çaktırmadan- tanıtmak esastır. Ürün veya hizmetin yer aldığı bir video çekilir fakat bu videoda ilgili ürün/hizmetin reklamı gizli bir mesaj olarak bulunur. Yani reklam, izleyicilere hissettirilmeden yapılır.

Bu video –bir dedikodunun kulaktan kulağa yayılması gibi- sosyal medya hesapları arasında gittikçe yayılır. Böylece viral reklam amacına etkili bir şekilde ulaşmış olur.

 1. Haber Kaynakları: Yerel ve ulusal çapta yayın yapan pek çok haber kaynağı vardır. Bunların web sitelerinden faydalanmanız markalaşma sürecinize önemli katkılar sağlayacaktır. Haber sitelerine girilen içerikler arama motorlarında kullanıcı karşısına çıktığı zaman onun merakını celbedecek ve tıklamaktan kendini alamayacağı şekilde olmalıdır.

Tabii ki bunu söylerken ‘korkunç cinâyet!’ diye bir başlık atıp da haberin içinde yeşilçayın faydalarından bahsedin demiyoruz. Haberin doğru, şeffaf, gereksiz ayrıntılardan uzak; yalın ve sâde olması mühimdir. 1 yılda varamadığınız bir noktaya, tek bir haber ile saatler içerisinde ulaşmanız muhtemeldir.

 • TV-Medya: Gazetelerin ve TV’nin gücü de yabana atılmamalıdır. Doğru; şimdi telefondan ve bilgisayardan her kanalı izlemek mümkündür. Gazete sayfalarını çevirmeye ihtiyaç yoktur çünkü tüm haber kaynakları bir tık kadar yakınımızdadır. Fakat yine de, gazete okuyan ve TV izleyen kişi sayısı azımsanacak kadar değildir.

Örneğin aylık vergisiyle birlikte günlük 100 TL’den bir ay için 3600 TL harcayarak Instagram reklamı vermeniz mümkünken, Ege bölgesinde yayın yapmakta olan bir TV kanalıyla anlaşıp reklamınızı hafta içi haberlerinden sonraya koydurabilirsiniz.

 • Youtube: Burada durmak gerekir. Çünkü Youtube, zaten pazarlama sektörünün demirbaşı konumundadır. Fakat 2022 yılında da Youtube’dan beklenmedik şaşırtıcı sürprizlerle karşılaşma ihtimalimiz yüksektir. Bir Youtube videosu ile milyonlarca kişiye ulaşmak an meselesidir.

Videolar, kimi zaman reklam metin ve görsellerinden daha vurucu etkiye sahiptir. Web site sahipleri ‘Google sitemi sevsin de üst sıralara çıkarsın’ diye gecesini gündüzüne katar. Halbuki Youtube da Google âilesinin bir üyesidir. Aslında web site sahiplerinin en büyük rakibi diğer web site sahipleri değil; Google’ın kendi adamı olan Youtube’dur.

 • Mobil Uygulamalar: Buraya kadar saydıklarımın her biri ayrı bir öneme sahiptir. Ne var ki mobil uygulamalar hepsinden başkadır. Burası el değmemiş bir bölgedir ve burada at koşturmak daha kolaydır! Gelişmiş bir mobil uygulama, sizi pazarın en iyileri arasına dâhil edebilir.
 • Farklı Sosyal Medya Platformları: Instagram dışında da birçok sosyal mecrâ vardır. Evet, Instagram açık ara farkla hepsinin önündedir. Fakat bu, iktidarda hep Instagram’ın kalacağı anlamına gelmemektedir! Muhâlefet sosyal medya platformları Instagram’a karşı birleşip onu tahtından edebilir. Yarınlar nice olaylara gebedir.

Onun için ‘Instagram varken bunlar ne ki?’ deyip de öteki sosyal medya platformlarını yoksaymak bir hatadır.

 • Bilhassa Tiktok, Instagram’a dişli bir rakip olma potansiyelindedir. Her geçen gün binlercesine yenileri eklenen Tiktok akımları, çektikleri videolarla olay olan Tiktok kullanıcıları bu platformun Instagram’la yarışmasında büyük pay sahibidir.

Ancak Tiktok ile Instagram arasındaki en büyük fark; onun pazarlama aracı olarak kullanılmamasıdır. Çünkü belirli bir hedef kitleyi elinde tutmayı başarabilen, gerçekten faydalı, ilgi çekici ve orijinal içerikler üretebilen yayıncıların hepsi Instagram’ı mesken tutmuştur. Onun için Tiktok üzerinden para kazanmak, Tiktok aracılığıyla ürün ve hizmet reklamı yapmak yaygın bir şey değildir.

Fakat Tiktok, bu konuda hepten sınıfta kalmış sayılmaz. Bilindiği gibi orada da yayıncılara bağış sistemi vardır.

Tiktok içerik üreticileri bu sayede gelir elde edebilmektedir. Eğer Tiktok kendini geliştirir ve artık video içerikleri üzerinden de kazanç sağlama mekanizmasını devreye sokarsa; eminim ki reklam verenlerin çoğu rotasını bu mekâna da çevirecektir. Uzun lafın kısası; sektörünüz ne olursa olsun Tiktok’u da ihmal etmemeniz önerilir.

 • Pinterest de gözardı edilmemesi gereken diğer bir sosyal medya platformudur. Moda, ev, tasarım, ev alanlarında ürün ve hizmet satışı yapanların Pinterest’de yer alması tavsiye edilir. Pinterest ile geniş bir kitleye hitap etmeniz, Pinterest paylaşımlarınız üzerinden web sitenize trafik çekmeniz mümkündür.
 • Tabii ki Facebook da rafa kaldırılamaz. Çoğu kişi ‘Facebook’un artık mmiâdı doldu.’ diye düşünse de, Facebook hiçbir zaman demode olmayacaktır. Bilakis o, her geçen gün popüleritesine popülerite katmaktadır. Hele Facebook grupları âdeta üye kaynamaktadır. Forumlar unutulmaya yüz tutmuştur ve asıl aktif topluluklar şimdi Facebook gruplarıdır.

Facebook kullanıcı kitlesini iki gruba ayırmak mümkündür:

 • Bir grup, genç yaşlardaki insanlardan oluşmaktadır. Bunlar araştırmacı ruha sahiptir; meraklı ve hareketlidir.
 • Diğerleri ise genellikle 40 yaşın üzerindedir ve gelir durumları iyidir. Amaçları eğlenceli vakit geçirmek olduğu için Facebook’u seçmişlerdir. Orta yaşlardaki insanlar da Facebook’u sıklıkla kullanmaktadır ancak iş-güç, ev-çocuk vb. derken bu insanların çoğu Facebook gruplarında full aktif olma imkânı bulamamaktadır.
  • Geldik Twitter’a … Burada bilgi ışık hızıyla yayılmaktadır. Diğer sosyal medya hesaplarınızın etkileşimini, web sitenizin ziyaretçi sayısını artırmak istiyorsanız Twitter’la içli-dışlı olmanız lâzımdır.

Not: Burada belirtmediğim diğer sosyal medya araçlarını kullanmanız da faydalı olabilir. Sosyal medya koskoca bir evrendir ve bu evrende hayatın olduğu daha pek çok gezegen vardır.

 • Instagram: ‘Ne diye başladınız, taa nerelere geldiniz!’ diye düşünenler olabilir. Evet; üzerinde uzun uzadıya konuşacağımız sosyal medya platformu Instagram’dır.

Fakat lafı dolaştırıp buralara getirmemizin sebebi Instagram’da önlerine geçmeye çalıştığınız kişilerin başka sosyal medya platformlarında da aktif olduğunu hatırlatmak ve sizi de onlar gibi yapmaya teşvik etmektir.

Tabii ki diğer sosyal medya mecrâlarında başarıyı yakalayabilmek için çeşitli eğitimler de almak gerekir. Örneğin denizde yüzme bilmeden açılmanız nasıl mümkün değilse Google Ads bilmeden de arama motorunda reklam vererek geri dönüşüm oranlarınızı artırmanız imkânsızdır.

Velhâsılı ‘ekmek almak için emek vermek’ şarttır. Yazımızın bundan sonraki bölümünde butik Instagram hesabı kurma ile ilgili detaylı bilgi verilecek; bu hesabı adım adım nasıl markalaştırabileceğiniz üzerinde durulacaktır.

Butik Instagram Hesabı Kurulumu

Evvelâ Instagram arayüzünün genel incelemesi ile başlangıç yapacağız. Fakat baştan söylemeliyiz ki; sizin 3-5 bin takipçi elde edip sonra 1 TL’ye telefon kılıfı alarak 20 Tl’den satma gibi bir planınız varsa bu yazı size hitap etmemektedir. Zira biz, büyük düşünüp büyük oynamak isteyenler için konuşacağız.

Instagram, Facebook çatısı altındadır ve hâliyle algoritmaları da Facebook kadar gelişmiştir. O yüzden arayüze takılı kalmamalı, Instagram’ın zekîce kurgulanmış mekanizmasına odaklanmalıdır.

Unutulmamalıdır ki Instagram hesabı kurmak öyle alelâde, basit bir iş değildir. Kuracağınız Instagram hesabı ileride sizin sanal mağazanız olacaktır. Bir dükkan kiralayıp masraf etseniz harcadıklarınızı ‘angarya’ olarak görmezsiniz, değil mi?

Ama diyelim ki bir kırtasiye dükkanına yüklü miktarda para harcadınız. Fakat pandemi süreci başladı ve online eğitime geçildi. Bu sizi yıldırmamalıdır çünkü okullar sonsuza kadar kapalı kalmayacaktır. Bir dönem geliriniz giderinizden daha az olsa da, şartlar eski hâline dönünce düzeniniz de yerli yerine oturacaktır.

Tabii dükkana yapılan masraf kadar, o dükkanın konumu da önemlidir. Bir mahalle kahvesi ile Nişantaşı’nca bir kahve dükkanı elbette aynı değildir. İşte Instagram hesabına da böyle dükkan gözüyle bakılmalıdır. Amacınız bu dükkanın vitrinini süslemek, merkezde bir yerde açmak, içini iyi döşemek; reyonları güzel ürünlerle doldurmak ve müşterilere hazır duruma getirmek olmalıdır.

Sıfırdan Instagram Hesabı Açma

instagram butik hesabı açma

Öncelikle bu konudan giriş yapmamız daha doğrudur. Hesabı büyütmeyi konuşabilmemiz için önce bir hesabımızın olması gerekir. Fakat açmaya çalıştığımız şey bir gazoz şişesinin kapağı değil! O yüzden dikkatli hareket etmeliyiz. Rastgele açılmış Instagram hesabıyla bir arpa boyu yol alamayız.

Kullanıcı Adınıza Karar Verin

 1. Dikkat çekici, akılda kalıcı bir Instagram kullanıcı adı bulmak gereklidir. Butik hesabınızı benzerlerinden ayıracak ilk şey budur. Yalnız butikler yalnızca kıyafet-ayakkabı satışının gerçekleştirildiği yerler değildir.

Dijital çağda olmamız hasebiyle butik kavramı, teknolojik âletleri, online ürün ve hizmetleri de kapsar. Hesabınızın amacı doğrultusunda bir kullanıcı adı belirlemeye özen göstermelisiniz.

Sizi temsil edecek olan bu kullanıcı adı güzel çağrışım yapmalı, vizyonunuzu da net olarak yansıtmalıdır. Tabii ki ‘gezi’, ‘seyahat’ ve benzeri Jenerik isimleri yakalayabilseniz süper olur ancak bunların neredeyse tamamı başkaları tarafından alınmıştır.

 1. Instagram kullanıcı adına karar verirken dikkat etmeniz gereken bir başka husus, mümkünse kısa olmasıdır. Uzun kullanıcı adları kimsenin ilgisini çekmeyecektir. Maximum sınır 15 karakterdir ve bundan daha uzun olması önerilmez.
 2. Instagram kullanıcı adındaki sözcüklerin arasında noktalama işaretlerine yer verilmemelidir. Mesela @gezi_yerleri şeklinde bir kullanıcı adı alınmamalıdır. Kısa bir isim bulduysanız ve bu önceden alınmışsa, farklı bir alternatif bulmalısınız. Biraz daha uzun olması, noktalama işaretleri kullanmaktan daha iyidir.
 3. Başkalarını taklit etmemelisiniz. Seçeceğiniz Instagram kullanıcı adı yalnızca size özel, orijinal olmalıdır. Örneğin ‘kitap_yurdu’ şeklindeki bir isim hiç mantıklı değildir. Çünkü zaten Kitapyurdu diye bilindik bir web sitesi vardır. Akla geldiği zaman sadece sizin Instagram hesabınızı hatırlatacak, özgün bir isim kullanmanız size başarının kapılarını aralayacaktır.
 4. Kullanıcı adınızın markalaşma potansiyeli bulunmalıdır. Tek seferde telâfuz edilebilen, kolay yazılabilen, kulağa hoş gelen sıradışı bir isim seçtiniz mi bu aşamada yerine getirmeniz gereken görev tamam demektir. Kullanıcı adı saçma olursa yaptığınız paylaşımların bir değeri kalmayacaktır. Örneğin @istanbulunsokaklari34alem gibi bir kullanıcı adının ne kadar itici olacağını izah etmeye gerek yoktur.

Fakat başından beri belirttiklerimiz butik Instagram hesapları için geçerlidir. Şâyet bir söz sayfası kuracaksanız iş değişebilir.

Profil Resminizi ve Logonuzu Ayarlayın

Dış güzellik iç güzellik kitabının önsözüdür. Eğer  önsöz güzel olmazsa kitabın diğer sayfalarını çevirmezler. İşte logo, sizin internetteki yüzünüzdür. Instagram’da yaptığınız bir paylaşım Keşfet’e düşse, birini takip etseniz, beğeni veya yorum gibi bir eylemde bulunarak etkileşime geçseniz insanların ilk dikkat edeceği şey kullanıcı adınız ve profil resminizdir.

Onun için profil fotoğrafınızın sizi tam olarak yansıtması, ilgi çekici ve göz alıcı olması gerekir. Fakat göz yoran renklerden, tiksindirici veya korkutucu unsurlardan kaçınılmalıdır.

Profil fotoğrafının sizi sembolize edebilmesi için profesyonel logo tasarımı yapan bir kişiden/firmadan yardım almanız önerilir. Instagram logo çalışması en az reklam harcaması ve takipçi kasmak kadar mühimdir.

Örneğin diyelim ki bir işletmeye sahipsiniz ve günde 100 TL reklam gideriniz oluyor. Aylık vergi de işin içine girdiğinde harcamanız 3600 TL’ye ulaşıyor. Reklamı görenler önce içerikle karşılaşır fakat kullanıcı adınıza ve logonuza da dikkat kesilirler.

Sizinle aynı sektörde olup aynı işi yapan fakat günlük reklam bütçesi 40 TL olan biri, logosu daha profesyonel ise daha çok müşteri kazanabilir.

Logo, imaj ve prestij demektir. Instagram karizmanız logonuzdur. Bu karizmayı çizdirmemelisiniz! Onun için logonuzda göz kamaştıran ve birbiriyle uyumlu renklerin kullanılması gerekir. Minimal çizimlerin daha çok işe yarayacağı söylenebilir. Bakıldığı zaman hayranlık uyandıran bir logo, Instagram profilinizde güzel bir intibah uyandıracaktır. Fakat emânet gibi duran, gelişigüzel tasarlanmış bir logo kullanıcıların ‘ben Paint’le bile daha iyisini yaparım’ gibi tepki göstermesine bile yol açabilir.

Kimse güzel görünmeyen bir hesaba güven duymayacaktır. Logonun çevresine bir halka yapmak göze daha çok hitap etmesine yardımcıdır. Yeşil veya kırmızı halka logonuzu ön plana çıkarır. Zira yeşil halkanın anlamı ‘yakın arkadaşlar için yayınlanan yeni bir hikâye var’ demektir. Kırmızı halkanın verdiği mesaj ise; ‘profilde yeni yayınlanan bir hikâye mevcut’ şeklindedir.

İşte bu, profile tıklanmasını sağlayan bir ipucu olarak aklınızın bir köşesinde bulunmalıdır. Gelen kullanıcıyı içeride tutmak da sizin marifetinize kalmıştır.

Instagram Adınızı (İsim-Soyisim Bilgisini) Düzenleyin

Instagram kullanıcı adı @ işaretinden sonra gelen kısımdır. Instagram isminiz ise, ‘Profili Düzenle alanının altında bulunur, kullanıcı isminizden önce gelir. Bunun, kullanıcı isminizle aynı olması daha iyidir.

Gerçi burayı dilediğiniz gibi düzenlemeniz mümkündür. Benzersiz olmasına gerek yoktur. Aynı Instagram adına sahip binlerce hesap olabilir ve zaten vardır. Bu gâyet doğaldır. Kullanıcı adı kısa, Instagram adı ise bu kullanıcı adının açıklaması biçiminde olabilir.

Örneğin Instagram adı @kitaplardan ise Instagram adı ‘kitaplardan en güzel alıntılar’ şeklinde yazılabilir. Bunun dışında dediğimiz gibi Instagram ismi bölümünde de kullanıcı adının aynısını kullanmak sorun teşkil etmeyecektir.

Açıklama (Biyografi) Bölümünü Doldurun

instagram satış arttırma

Önceden Instagram biyografileri tamamıyla herkese açıktı. Fakat şimdi sadece bir kısmı görünmektedir ve tamamının görüntülenebilmesi için ‘Devamı’ seçeneğine tıklamak gerekmektedir. O yüzden biyografi kısmının etkili kullanılması lâzımdır.

Mesaj, ilk birkaç cümle ile karşı tarafa güzel bir şekilde aktarılabilmelidir. Neyi vurgulamak istiyorsanız, biyografi kısmında onun altını çizmelisiniz. Burada bir ürün veya bir hizmet ön plana çıkarılabilir. Yahut doğrudan markayı hedef alan bir slogan yazılabilir.

Burada felsefik cümlelere yer vermek, üst perdeden konuşmak zorunda değilsiniz. Basit ancak hedef kitlenin ilgisini çekecek bir şey olması yeterlidir. Örneğin ‘Güvenilir, ucuz ve kaliteli elbise alışverişi için doğru adres! Sezonun modasına ayak uydurmak isteyenlere!’ şeklinde bir biyografi yazısı böyledir.

Ardından seviyeli, muzip bir ifadeyle devam edilerek esprili bir mesaj da verilebilir. İkinci satırdaki cümlede bir veya birkaç hashtag kullanmaya özen gösterilmelidir. Bunu tecrübelerimize dayanarak söylüyoruz ki biyografi kısmında yazılacak olan hashtag, Instagram aramalarında daha üst sıralara yerleşmenize katkı sağlayacaktır.

Fakat elbette yalnızca bu kâfi değildir. Yukarıdaki örnek üzerinden gidecek olursak; ikinci cümle şöyle olabilir: #ucuzelbise almak istiyor fakat sağlığınızı da güzelliğinizi de riske atmaktan korkuyorsanız çeşit çeşit #elbisemodelleri ile kalitenin ayrıcalığına varabilirsiniz!

Youtube kanalınız varsa yahut WordPress site kullanıyorsanız biliyorsunuzdur; Google, bir sitenin açıklama kısmında ne yazdığına bakar. Orada etiketler düzgün kullanılmış ise siteye bir iyilik yapar ve onu arama sonuçlarında yükseltir.

Anahtar kelime kullanımı Youtube’daki açıklama kısmında da önemli bir yer tutar. O bölümün en üstünde yazan cümlelerdeki sözcükler, Youtube aramalarının üst sıralarına gelmenizde etkin rol oynar.

İşte Instagram arama algoritması da böyle çalışır. WordPress’te site içi linkleme ne ise Instagram’da da hashtag kullanımı odur. Kendinizi tanıtırken bu kelimelerden yararlanmanız, kullanıcıların sizi bulmalarını kolaylaştırır.

Instagram biyografi kısmına iletişim bilgileri de yazılabilir. Örneğin telefon numarası veya WhatsApp bilgisi eklenebilir. Fakat iletişim bilgilerini göstermek için profil ayarlarının kullanılması da mümkündür.

Biyografi kısmına WhatsApp numarasının yazılması önerilmez. Onun ‘öne çıkarılanlar’ bölümüne ‘yukarı kaydır’ şeklinde alınması yahut web sitesine koyulması daha doğrudur.

Takipçi Sayısına Önem Verin

Instagram’da karşı tarafın size îtimâd edebilmesi için gereken en önemli şeylerden biri de kayda değer takipçi sayısıdır. Az takipçisi olan Instagram hesapları çoğu kişi tarafından ‘bu hesap pek tekin değil’ şeklinde değerlendirilir.

Takipçi sayınız 10 binin altındaysa ‘az’ kabul edilir ve size itibar edilmez. Etkileşim oranları da önemlidir fakat kişilerin ilk dikkat ettikleri şey takipçi miktarıdır. Eğer takipçileriniz göze çok görünüyorsa ‘demek ki bu hesap kaliteli’ algısı oluşur.

İnsanların sponsorlu reklama rağbet göstermeleri için aktiflik düşürülmüştür. Bu, Instagram tarafından uygulanan bir taktiktir. İzlenme ve beğenilerdeki düşüşün başlıca nedeni budur. Ne kadar çok takipçiniz varsa, o kadar güvenilir olduğunuz düşünülecektir. (İstisnâlar kâideyi bozmaz fakat en az %0’lık bir kesim böyle inanmaktadır.)

Takipçisi az olan hesaplar ‘kıytırık’ olarak görülür ve değer verilmez. O hesaplarda özgün ve kaliteli içerikler paylaşılsa bile lâyık olduğu ilgiyi görmez. Satın alma potansiyeline sahip kullanıcıların genel kanaati bu yöndedir.

Instagram’ın kitabını yazsak bununla giriş yapmamız gerekir. Bunu şöyle örneklendirmek mümkündür. Bir sinema bileti alacaksınız ve baktınız ki salonun yarısından fazlası boş. Bu durumda filmin güzel olmadığını düşünüp vazgeçme ihtimaliniz yüksektir.

Burada şöyle bir soru akla gelebilir: Instagram takipçi listesinde kuru kalabalık olsa fayda sağlar mı? Yanibot takipçi alımı bir şey ifade eder mi?

Ne yazık ki bu soruya olumlu cevap veremeyiz. Instagram takipçilerinin bir işe yaraması için nicelik kadar nitelik de önemlidir.

Instagram takipçi artırma yolları uygulayıp hem bol hem de kaliteli takipçi kazanmak amaçlanmalıdır. Bot takipçiyi çok cüz’i bir miktara almak ve bu sayede binlerce takipçiye erişmek mümkündür. Fakat bot takipçiler Instagram hesabının değerini sıfırlar.

Eskiden 100 bin bot takipçiye sahip birinin bütün paylaşımları Keşfet sekmesine düşerdi. Fakat bu, geçmişte kaldı. Instagram 2017 yılının Temmuz ayında algoritmasını 360 derece döndürerek tamamen yepyeni bir sisteme geçiş yaptı.

Bot hesaplar bir bir yakalandı ve cezası kesildi! Instagram radarına takılan bu hesaplar aktifliğini kaybederek bu denizin dibini boyladı.

İyi ama Instagram’da takipçi nasıl kazanılır? Bunun pek çok yönetmi vardır. En bilinenlerinden biri; takipçileri farklı sayfalar üzerinden Instagram hesabına yönlendirmektir.

Örneğin eğlence amaçlı bir etkinlik düzenlenir veya bir ödül ortaya koyularak yarışma organize edilir. Paylaşımda ise takipçi gönderilmek istenen hesap etiketlenir. Bu hesabın takip edilmesi istenerek bot olmayan, gerçek takipçiler edinilebilir. Böylece etkileşim oranları da hile-hurda karıştırılmadan artırılmış olur.

Bunlar arasında sizden ürün veya hizmet alımı yapacak kişilerin olması muhtemeldir. Fakat Instagram’da takipçi artırma faaliyetlerinde asıl amaç kullanıcıların gözünde iyi bir izlenim oluşturmaktır. Kullanıcıları potansiyel müşteriye çevirmek, işin daha sonraki adımıdır.

Siz doğrudan potansiyel müşterilerin sizi takip etmesini istiyor olabilirsiniz. Bunun için sponsorlu reklamlardan faydalanmalısınız. Ne var ki bu, bot takipçi kasmaya oranla çok yüksek bir bütçe gerektirir.

Sponsorlu reklam da takipçi sayısıyla bağlantılıdır. Az takipçiniz varsa ve siz, müşteri olabilecek takipçiler kazanmak için sponsorlu reklama başvurduysanız; önemsenmeme riskiniz mevcuttur.

2-3 bin takipçiye sahip bir hesabın yayınladığı sponsorlu reklam etkisiz eleman niteliğindedir. Sizden daha fazla takipçisi olan bir hesap ile bu şartlar altında sağlıklı bir şekilde rekabet edebilmeniz mümkün değildir.

Yüksek etkileşim almak için reklam bütçenizi artırmanız gerekir. Instagram’da ciddiye alınmak için minimum takipçi limiti 10.000 şeklindedir. Bu hem psikolojik olarak böyledir hem de ‘Instagram hikâyelerinde  yukarı kaydır özelliği’ 10 bin takipçi sayısına ulaşıldıktan sonra aktif olmaktadır.

Reklam mâliyetini düşürmenin yolu da yine yüksek takipçiden geçer. Diyelim ki 10 bin takipçiniz var, 100 TL harcama ile sponsorlu reklam vererek 4 müşteri elde ettiniz. 100 bin takipçiye sahipken 100 Tl ile çıkacağınız sponsorlu reklam size en az 8-9 müşteri kazandıracaktır.

Instagram organik takipçi kasma şimdiye kadar anlattığımız maddelerin en önemlisidir. Bu, Instagram mağazanızın ilgi odağı olmasında kilit rol üstlenecektir. İki mağaza düşünelim. Biri iğne atsanız yere düşmeyecek şekilde kalabalık; diğeri sinek avlıyor.

Mağazanın önünden geçenlerin tercihi elbette kalabalık mağazadan yana olacaktır. Hele takipçi sayısı Türk Instagram kullanıcıları için daha da mühimdir. Pakistan, Hindistan ve Rusya’daki kullanıcıların da buna çok değer verdikleri bilinmektedir.

Web Sitenizi Kurun

Güvenli alışveriş için bir web siteniz olmalıdır. Kendinizi kurumsal bir firma olarak lanse etmek için web site mecburidir. Instagram hesabınızda tanıtacağınız ürün ve hizmetlerin sergileneceği web site hoş bir tasarıma, gelişmiş bir altyapıya sahip; kullanıcı dostu ve mobil uyumlu olmalıdır. Sitede yer alacak içeriklerin kalitesi de son derece mühimdir.

Kurumsal web sitesi müşterinin güven duymasında etkili olan başlıca faktörlerden biridir. Tabii ki web sitesinin gerekliliği yalnızca e-ticaret alanı için geçerli değildir. Karmaşıklıktan uzak, görsel ve içerik olarak doyurucu bir web sitesine sahip olmak, dijital dünyadaki varlığını devam ettirmek isteyen herkes için gereklidir.

Web sitesinin ‘Hakkında sayfası kurumsal bir dille yazılmalı; iletişim bölümü eksik bırakılmaamalıdır. Hizmetlerin tanıtımı da güzel olmalıdır. Bunlar, müşteriyi size çekecektir. Yüksek takipçi sayısına sahip olmayanlar bunu bahsettiğimiz gibi bir web sitesi ile telâfi edebilir.

10 bin takipçi alt sınırdır ve gereklidir. Fakat bundan daha fazlası için uğraşmaktansa Instagram hesabıyla ilişkili bir web sitesine yatırım yapmak daha mantıklıdır.

Instagram’da butik hesap nasıl kurulur? sorusunun cevabı anahatlarıyla bu şekildedir. Şimdi de, butik Instagram hesabı nasıl geliştirilir? Bunun için hangi araçlar kullanılmalıdır? sorularını yanıtlayacağız.

B)Instagram Hesabı Organik Olarak Nasıl Büyütülür?

İnternetteki varlığınızın amacı ne olursa olsun Instagram hesabına sahip olmanız gerekir. Yani Instagram, her kullanıcısının internet hayatı için temel ihtiyaçtır denebilir. Ünlüler bile meşhur olmalarına rağmen Instagram’da aktif olarak yer almaya gereksinim duymaktadır.

Zaten pek çok kişi Instagram sayesinde ününü geniş kitlelere duyurabilmiştir. Tiktoker ve Youtuber’lar da Instagram pastasından büyük bir dilim kapmaya çalışmaktadır.

Daha yolun başında olan veya belirli bir yere gelmiş tüm firmalar da yine Instagram merdiveninden çıkarak zirveye ulaşmayı hedeflemektedir. Siz de onların arasına dâhil olup ‘ben de varım!’ demek istiyorsanız bilmeniz ve uygulamanız gereken şeyler vardır.

Instagram hesap kurulumu yukarıda ele alınmıştır. Şimdi sıra, kurulan Instagram hesabının yapay yöntemlerden medet ummadan doğal olarak nasıl büyütüleceğine gelmiştir.

Instagram Hesabı Kasma Taktikleri

Instagram hesabınızı daha ileriye taşımak istiyorsanız organik hesap büyütme stratejileri imdadınıza yetişecektir. Instagram hesap yönetimi ve geliştirilmesi teknik bilgi, tahammül, özveri gibi meziyetlerle olacak bir iştir.

Öte yandan ‘para kazanmak için para harcamalı’ düsturu gereğince Instagram ağacının meyve vermesi için belirli bir bütçe ile sulanması lâzımdır. Kısaca hesabınıza ne kadar iyi bakım yaparsanız, o kadar güzelleşir. Eserinize ne kadar özen gösterirseniz o kadar fazla satar ve okunur.

Hesabınızı Kurun

Önceki paragraflardan birinde ne demiştik? Instagram hesabına bir restoran, dükkan veya mağaza gözüyle bakılmalıdır. Dış tasarımına en az iç tasarımı gibi ihtimam gösterilmelidir. Peki Instagram hesabı açarken nelere dikkat edilmelidir? Gelin, bilgilerimizi yeniden tazeleyelim:

 1. Minimal ve çarpıcı bir profil logosu kullanılmalıdır.
 2. Akılda kalıcı, kısa ve öz bir Instagram kullanıcı adı alınmalıdır.
 3. İsim bölümüne arama hacmi yüksek bir keyword yazılmalıdır.
 4. Profilin ‘bio kısmı, sizi ve yaptığınız işi tam olarak ve sadece birkaç cümle ile yansıtabilmelidir.
 5. ‘Profil düzenle’ bölümünden ulaşabileceğiniz web site kısmına –varsa- kendi web sitenizin veya blogunuzun adresini yazmanız gerekir.
 6. Dâima özgün, bilgi dolu, göz zevkine ve hedef kitlenin ilgi alanlarına hitap eden içerikler paylaşılmalıdır.
 7. Yayınlanan fotoğrafların çözünürlüğü yüksek olmalıdır.
 8. Profilde yeteri kadar fotoğraf olmasına dikkat edilmelidir. (Gereğinden az veya aşırı paylaşım yapmak hesabınıza zarar verecektir.)

Hesabınızı Organik Olarak Büyütmeyi Hedefleyin

Bot takipçi, otomatik beğeni ve yorum satın almanız; yapay izlenmelerle hikâye görüntülemelerinizi artırmanız mümkündür. Fakat amacınız bu olmamalıdır. Yoksa ne yazık ki başarıyı yakalamanız bir hayalden ibâret kalacaktır.

Profilinize giriş yapanlar kaç takipçiniz olduğuna bakacaktır. İster Keşfet sekmesinden görerek, ister reklamlar vasıtasıyla karşılaşarak profilinizi ziyaret etmiş olsun; her kullanıcı ne kadar takipçiye sahip olduğunuzu inceler.

Eğer takipçi sayınızı tatmin edici bulurlarsa paylaşımlarınız arasında gezinmeye başlarlar. Sponsorlu reklam yayınlamış olsanız bile, takipçi sayınız birkaç binden yukarı çıkamamışsa insanlar sizi takip etmeye değer bulmayacaktır.

Bu da profilinizden arkalarına bile bakmadan çıkmalarına yol açacaktır. Takipçi sayısı, Instagram hesabınızın güven sigortasıdır. Profil ziyaretçilerinizin nereden geldiği önemsizdir. Instagram hesabınızı bir şehir olarak düşünelim. Bu şehre kara, deniz veya hava yolu ile birçok insan gelecektir.

(Keşfet sekmesi, reklamlar vb.) Eğer girdiklerinde şehrin ıssız olduğunu, orada fazla kimse yaşamadığını görürlerse çok geçmeden terk edeceklerdir.

Onun için hesabınızın kalabalık görünmesi önem arz etmektedir. Fakat takipçi artırımı bot takipçilerle gerçekleştirilmemelidir. Zira bot takipçiler hesabınızın kıymetini azaltır. Üstelik Keşfet’te çıkmanıza da engel olurlar.

Instagram algoritması da sizin sponsorlu reklam verdiğinizi fark ederek mâliyetinizi artırır. Gerçi sponsorlu reklam Instagram takipçi kasma konusunda epey işe yaramaktadır. Fakat bunun için takipçi başına 1 TL veya daha fazla bir ücret ödemek zorunda kalabilirsiniz. Onun için yüksek takipçi sayısına sahip, takipçi gönderebilen aktif bir hesaptan yardım almanız en doğrusudur.

Böylece hem bot takipçilerle hesabınızı riske atmamış olursunuz hem de sponsorlu reklamla takipçi kasmaktan daha ucuza gelir. Hatta mâliyet 10’da 1 bile olabilir. Yüksek takipçili sayfaları bulunan kişiler hesap kasma hizmeti vermektedir. Bu işlem; sayfada ilgili hesabın etiketlenmesi yoluyla yerine getirilmektedir.

Örneğin sayfada ödüllü bir yarışma düzenlenebilir. Yahut sayfa size referans olur ve ‘bu sayfa güzel paylaşımlarda bulunuyor, takibe almanızı tavsiye ederiz.’ gibi paylaşımlarla sizi methederler. Fakat bu hizmet satın alınırken temkinli olunmalıdır. Bot gönderilmemesi önemlidir.

Yoksa hayal kırıklığına uğramanız kaçınılmazdır. Bot takipççilerin size hayran kitlesi veya potansiyel müşteri olması düşünülemez. Ama yine de gerçek takipçi almanız gerekir. Çünkü amacınız PR çalışmasıdır.

Rakiplerinizi Analiz Edin ve Stratejiler Geliştirin

Bir üniversite öğrencisi vizelere nasıl harıl harıl çalışıyorsa, Instagram hesabını organik olarak büyütmek, rakiplerini sollamak isteyen biri de öyle çalışmalıdır. Size rakip olan 50-60 kişiyi belirleyerek başlamalısınız. Bunu kolayca yapabilirsiniz. Anahtar kelimeniz her ne ise onu Instagram’ın arama bölümüne yazın ve sonuçları inceleyin.

Bilhassa ilk sırada yer alan 20-30 hesap oldukça önemlidir. Karşınıza çıkan hesaplara teker teker bakmanız gerekecektir. Daha sonra sektörünüzle ilgili hashtagleri kullanarak paylaşım yapan hesapları da analiz etmelisiniz. Bazı hesaplar en başta gözükmesine rağmen size hiç câzip gelmeyebilir. Fakat ilk sırada çıktıklarına göre, onlarda bir iş var demektir!

Çok paylaşım yapan, fazla etkileşim alan ve iyi bir takipçi kitlesine sahip olan hesaplar arama sonuçlarının üst bölümlerinde gözükür. İşte sizin en büyük rakipleriniz bunlardır. Fakat üstte çıkmasına rağmen paylaşım ve takipçi sayısı az olan hesaplar da vardır. Bunları üste taşıyan şey, izledikleri yüksek mâliyetli reklam stratejileri yahut kullandıkları yüksek kalitedeki fotoğraflar olabilir.

Hashtag seçiminin doğru yapılması, bio yazılarının SEO uyumlu yazılması gibi faktörler de bu noktada belirleyicidir.

Yüksek etkileşim alan hesaplarla aynı kulvarda ilerlemek istiyorsanız aşağıda yer alan önerilerimizi uygulamalısınız. Aynı zamanda rakiplerinizin neler yaptığını kısa kısa not almanız da yararlı olacaktır.

Instagram Hesabını Otomatik Kasma ve Potansiyel Müşteri Edinme

Otomatik kasım; rakiplerinizin takipçilerini kendi hesabınıza almanızı sağlar. Örneğin CCSoft adlı uygulamayı belki duymuşsunuzdur. Bu, global çapta kullanılmaktadır ve bir marka hâline gelmiştir.

Fakat bu tür uygulamaların mobilden kullanımı zordur. Onun için bilgisayar ile yapılırsa daha verimli olacaktır. Rakiplerinizi tespit ettikten sonra onların takipçilerini çekmek için bu sistemi kullanabilirsiniz. Bunun için jarvee.com sitesini de kullanabilirsiniz. Tarayıcı üzerinden çalışmaktadır fakat Türkçe dilini desteklememektedir.

Ülkemizde hizmet veren takipçi kasım sistemleri de mevcuttur. Maalesef onların isimlerini haksız rekabete yol açabileceği endişesiyle veremiyoruz.

Otomatik takipçi kasma sistemi sizin hiçbir müdahale yapmanıza gerek olmaksızın kendi kendine çalışabilir. Bu mekanizma aracılığıyla binlerce gerçek takipçiye ulaşmanız mümkündür.

Bunun için sisteme Instagram hesabıyla giriş yapılır. Ardından talimatlar verilir. Örneğin;

 • ‘Falanca hesabın takipçileri her saatte 5’er tane olmak üzere takibe alınsın ve unfollow edilsin.’
 • ‘Bu hashtag’i kullananların hikâyeleri izlensin.’
 • ‘Şu etiketle ilgili sayfaları beğenmiş olanların paylaştıkları son gönderi beğenilsin.’
 • ‘Şu tür sayfalara yorum yapan kadın/erkek kullanıcıların profilleri ziyaret edilsin ve paylaştıkları son 3 posta emoji bırakılsın.’
 • ‘… konumundaki kişilere DM atılsın.’

Bu sistem doğru kullanılırsa hesabınızın etkileşimi ve takipçi sayısı kısa bir süre içinde artacaktır. Ürün ve hizmetlerinizi satın alma ihtimali olan kişilere ulaşıp onları sayfanıza yöneltmeniz sizin için kolay olacaktır. Bu sistemler aylık bazda kiralanabilir. Yahut 3 aylık, 6 aylık gibi kiralama seçenekleri de bulunmaktadır.

Bu işi ücret mukabilinde yapanlar da vardır. Uğraşmak istemiyorsanız onlara ödeme yaparak her şeyle onların ilgilenmesini sağlamak da tercih edebileceğiniz bir başka alternatif yoldur.

Sosyal İmleme Sayesinde Instagram Hesabınızın Otoritesini Artırın

Bu özel bir tekn iktir ve bilen kişi sayısı azdır. Eğer söz konusu çalışmayı yaparsanız rakiplerinizden daha avantajlı bir durumda olacağınız kesindir. Biraz evvel rakip analizi kısmında bahsi geçen konuya geri dönelim.

Arama çubuğuna bir kelime yazdığımızda ilk gördüğümüz sonuçların, az paylaşımlı ve az takipçili hesapları da içerebileceğinden bahsetmiştik.

İşte onların yüksek paylaşım ve takipçiye sahip olmadıkları halde ilk sıralarda çıkmalarını sağlayan etkenlerden biri de sosyal linkleme çalışmalarıdır. Hesabın kullanıcı adına yahut belirli bir kelimeye link verilmesi hesabın prestijini artırır.

Google ve benzeri arama motorları bu hesabın kaliteli olduğuna kanaat getirerek arama sonuçlarında ona öncelik tanır. Instagram da bunun bilincine vararak o hesabı ayrıcalıklı bir konuma getirir.

Hashtagleri Belirleyin ve Doğru Kullanın

Rakipleriniz hangi hashtagleri kullanıyorsa onlara ağırlık vermelisiniz. Onların son 50 paylaşımını inceleyip hashtagleri not alarak paylaşımlarınızda bunlara kullanmalısınız. 100 tane bile olabilir, hepsini yazmalısınız. Mobil hashtag uygulamaları mevcuttur. Bunlar da popüler etiketlerin tespitinde size yardımcı olacaktır.

Ancak faaliyet gösterdiğiniz alanla ilgili hashtagleri kullanmaya özen göstermelisiniz. Kimsenin kullanmadığı hashtagler sizin görünür olmanıza etki etmeyecektir. Sektörünüzle alâkasız hashtagler de doğru hedef kitleye ulaşmanızı önleyecektir. Siz gelinlik satıyorsanız paylaşımlarınızda ayakkabı ile ilgili hashtagler kullanamazsınız. Fakat gelinlik satın alma potansiyeline sahip hedef kitleyi dolaylı yoldan ilgilendiren hashtagler kullanabilirsiniz. Örneğin ‘davetiye’, ‘evlilik’ ve benzeri etiketler kullanılabilir.

Yine altını çizmeliyiz ki; sizinle ilgisi olmayan tagler kullanmak size potansiyel müşteri kazandırmayacaktır. Gelinlik satışı yapıyorken ‘oyun’ etiketini kullanırsanız bu hashtag üzerinden profilinize gelen kişi hesabınızın oyunla ilgili olmadığını görünce sizi takip etmeyecektir.

Hem bu yanlış strateji, aramalardaki sıralamanızı da olumsuz etkileyecektir. Hashtag kullanım oranı da önemli bir konudur. 5-15 arasında hashtag kullanmak idealdir. Aşırı etiket kullanırsanız hesabınız spam algoritmalarına yakalanabilir.

İlgili etiketlerin yanı sıra, birkaç tane de gündemle ilgili etiketler kullanabilirsiniz. Fakat bu, paylaşımdaki hashtag sayısının en fazla üçte biri kadar olmalıdır.

Zira popüler etiketlerin değeri zamanla kaybolacaktır. Dolayısıyla onlara çok önem vermek anlamsızdır.

Bir diğer husus, her paylaşımda farklı hashtaglerin kullanılmasıdır. Birkaç tane benzer olması hesabınıza zarar vermez. Örneğin ürününüzü veya markanızı her paylaşımınızda hashtag olarak kullanabilirsiniz. Diğerleri başka olmalıdır.

Rakiplerinizin hesaplarından topladığınız ve farklı araçlarla edindiğiniz etiketlerle bir liste oluşturmalı, bunları farklı şekilde kombine ederek dönüşümlü olarak kullanmalısınız.

Çekimlerinizin ve Görsellerinizin Kalitesi Yüksek Olsun

Instagram eviniz ise yaptığınız paylaşımlar ev dekorasyonunuzu oluşturan eşyalardır. Evinizin güzel eşyalarla dolu olması misafirlerinizi memnun edecektir.

Düzgün çekilmemiş, düşük kalitede ve ilgi çekici olmayan sıradan fotoğraflar paylaşmak takipçilerinizin gözünden düşmenize yol açacaktır. Onun için tasarım konusunda profesyonellerin yardımına başvurulmalıdır.

Çekim yapılırken de iyi bir markanın gelişmiş özelliklere sahip ürünleri kullanılmalıdır. Kısaca donanım ve içerik birbiriyle uyum sergilemelidir.

Post Açıklamalarını Özenle Yazın

İlk olarak paylaşım sayısına temas etmemiz gerekir. Instagram’da faaliyet gösteren butik hesaplar ve diğer satış sayfalarının hiç değilse her gün minimum 2 paylaşım yapması lâzımdır. Kişisel sayfalarda da her hafta en az iki paylaşım yapılmalıdır.

Paylaşımda bulunurken sayfayı spam’e düşürmemelidir. Bunun için yukarıda da ifade edildiği üzere hashtagler orantılı olarak kullanılmalı, açıklamalar özgün olmalıdır. Bu kriterlere uyulduğu müddetçe, paylaşım sayısının artırılması mümkündür.

Günlük paylaşım sayısı 25’i bile bulabilir. Fakat bu, kademeli olarak artırılmalıdır. Örneğin her hafta 2-3 post fazladan paylaşılabilir. Bu sayede takipçileri birden paylaşıma boğmak gibi bir durum söz konusu olmaz. Postları yavaş yavaş çoğaltmak akıllıca bir hamledir.

Bir gün içerisinde 4-5 kez paylaşım yaptıktan sonra mobil veri kapatılıp tekrar açılmalıdır. Böylece Instagram sizin İP adresinizi yasaklamayacaktır.

Post açıklamalarının detaylı bilgi verici olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bu açıklamalar anahtar kelimeler de ihtiva etmelidir. Bu, ürün tanıtımı olsa dahî kopyala-yapıştır yapmaktan kaçınılmalıdır. Yazılan içerikler Google’ın kriterleriyle örtüşmeli, SEO uyumlu olmalıdır. (SEO konusunda kapsamlı araştırılma yapılması önerilir.)

Özellikle yerel firmalar bu hususa önem vermeli; bölgesel çapta öne çıkmak için SEO kurallarına riâyet etmelidir.

Etiketlenme ve Influencer Network Ağı

Instagram sayfası yalnızca satış aracı olarak görülmemelidir. Önemli olan marka olabilmektir. Gerisi kendiliğinden gelecektir. Yüksek etkileşim alan sayfalar sizi takip ediyorsa, paylaşımlarında veya hikâyelerinde sizi etiketliyorsa bunlar marka bilincinizin oluşmasına ciddi katkıda bulunacaktır. Ayrıca hesabınızın Instagram’daki otoritesi yükselecektir.

Yani seçkin ve tanınmış  bir hesap olmak istiyorsanız kendi yağınızda kavrulamazsınız. Yukarıdaki adımları uygulamanızın yanı sıra, başkalarının desteğine de ihtiyacınız vardır. Örneğin ünlü bir sanatçı sizin bir paylaşımınızı repost etse, bu hareketin sonucu size binlerce takipçi olarak yansıyabilir.

İşte Instagram da bunu algılar ve ‘büyük bir hesap bu profile kefil olduğuna göre demek ki bu Keşfet sekmesinde çıkmayı hak ediyor, hikâye izlenmelerinin artırılması gerek’ mantığıyla sizin hesabınıza bonuslar verir. Hesabınızı kurduktan sonra büyütmek için çabalarken bunu unutmamalı, olaya sadece ticaret perspektifinten bakmamalısınız.

Marka çalışması yapılmalıdır. Daha sonra sponsorlu reklamlar yayınlanabilir ve büyük influencerlerle çalışma gerçekleştirilebilir.

Sponsorlu Reklamlar Nasıl Yönetilir?

Aslında konunun merkezi burasıdır. Diğer maddelerin hepsi de ayrı bir ehemmiyete sahiptir. Hiçbirini atlamamak gerekir. Fakat yapılanların odak noktası sponsorlu reklamlardır.

Organik takipçi artırımında hedef, sponsorlu reklamlar üzerinden gelen kişilerin hesabımıza güvenmeleridir. Kaliteli paylaşımlarda bulunmanın sebebi de yine sponsorlu reklamlar vasıtasıyla profilimizi ziyaret edenlerin hesabımızdaki içerikleri merak etmesini sağlamaktır. Yani gâyemiz  onların ilgi alanlarına hitap etmek ve bizi bu yüzden takip etmelerini sağlamaktır.

Instagram sponsorlu reklam yönetimi konusunu işlemek çok uzun sürecektir. Bu konuda Udemy kursları mevcuttur. Kendini geliştirmek isteyenlerin o platformdaki eğitimlerden yararlanması önerilir. Diğer taraftan; reklam yönetimi her hesap için farklılık arz eder.

Yani bir hesapta uygulanan strateji başka hesapta işe yaramayabilir. Onun için nasıl bir yol izleneceği hesabın özellikleri, hedef kitlesi, bütçe analizi gibi faktörler bir arada değerlendirilerek kararlaştırılmalıdır.

instagram kitle arttırma

C) Instagram SEO Ne Demektir? Nasıl Uygulanır?

Yazımız 3. bölümünde Instagram SEO nasıl yapılır? sorusu ile devam edecektir. İlk olarak SEO kavramı üzerinde durmamız gerekmektedir.

SEO; arama motoru optimizasyonu demek olup İngilizce karşılığı Search Engine Optimization şeklindedir. Yandex, Bing ve Google gibi popüler arama motorlarında sıralamaya girmeyi sağlayan çalışmalar kısaca SEO adını alır.

Her web sayfasında dikkat edilmesi gereken SEO kuralları, sosyal medya platformları için de söz konusudur. Örneğin ‘İstanbul Beşiktaş Kuaför, oto tamirci’ gibi bölgesel bazlı aramaların çoğunda karşımıza ilk çıkan sitelerden birkaçı da Pinterest, Instagram, Twitter ve Facebook olmaktadır.

Bir internet sitesi tasarlatmak, içeriklerini yazdırmak, SEO çalışması yapmak zaman ve bütçe gerektirir. İlk aşamada DA/PA değeriniz 0 olacaktır. Alexa’da bilmem kaç milyonuncu sırada yer alacaksınızdır.

Üstelik sitenizin başka sitelerden backlink almaya da ihtiyacı olacaktır. Bunların hepsi tabii ki sizi kesenin ağzını açmak zorunda bırakacaktır.

Instagram SEO Çalışması Detaylı Rehber

Instagram’da SEO yapmak nasıl olur? SEO uyumlu Instagram hesabı için neler gerekir? Şimdi bu soruların cevaplarını öğrenme vaktidir.

Profilinizi Düzenleyin

Profilinizde ad-soyad, kullanıcı adı ve profil açıklaması bölümleri önem taşımaktadır. Hedef anahtar kelimenizi bu 3 alanda da geçirmeniz iyi olacaktır. Mesela Çanakkale’den yöresel ürünler sattığınızı varsayalım.

Kullanıcı adınız @canakkaleyoresel, Instagram isminiz Çanakkale yöresel lezzetler olabilir. Bio kısmına da ‘Çanakkale topraklarından taptaze, tamamen doğal ve sağlıklı ürünler sofralarınızı şenlendirsin! Hemen sipariş vermek için WhatsApp numaramızdan bizimle iletişime geçebilirsiniz.’ şeklinde bir şey yazılabilir.

‘Hepsiburada’ gibi bir markanız yoksa bu yöntem sizin için en iyisidir. Fakat bu tarz popüler bir markaya sahipseniz kullanıcı adınız da, Instagram adınız da markanızdan oluşmalıdır. Fakat yine de profil açıklamanız öne çıkarmak istediğiniz ürünü içermelidir. Böylece hedeflediğiniz bir kelimede yükselmeniz mümkün olacaktır. Bu yükseliş yalnızca Google için değil, Instagram’ın arama motoru için de geçerlidir.

Profile birkaç hashtag eklenmesi de faydalıdır. Yazılan cümlede bu tagleri doğal bir şekilde, kullanıcının gözüne batmayacak şekilde ustalıkla geçirmelidir.

Paylaşım Açıklamalarınızı Optimize Edin

Paylaşımlarınızda yer alan açıklamaların detaylı bilgiler içermesi gerekir. ‘Sayfada kalma süresi başka bir deyişle ‘hemen çıkma oranı’ SEO’da mühim bir unsurdur. Bu parametre kullanıcı deneyimini ortaya koyar.

Instagram, Twitter, Yandex ve Google gibi platformlarda öne çıkmanız bununla da bağlantılıdır. Kullanıcılar sizin sayfanızı ziyaret ettikten sonra orada ne kadar durursa, bu sitenize/sosyal medya hesabınıza o derece olumlu katkıda bulunacaktır.

Fakat yazılarda gereksiz ifadelerden uzak durulmalıdır. Anahtar kelime kullanıcıyı sıkmayacak biçimde kullanılmalı; bilgilendirici ve gerekiyorsa eğlendirici içerik paylaşımına özen gösterilmelidir.

Yazının özgünlüğü aranan ilk kriterlerden biridir. En azından 200 kelimenin üzerinde olması önerilir. Ürün tanıtımı yapıyorsanız, açıklamayı ürün sayfanızdan kopyalayarak paylaşmanız yanlıştır.

Instagram hem görsellerin hem de yazıların özgün olmasına önem verir. Anahtar kelimenin her 100 kelimede 2-3 kez kullanılması da gerekir. Spame düşmemek için hassas olunmalıdır.

Kol saati satıyorsanız 100 kelimenin içerisinde kol saati ifadesi 2-3 defa geçebilir. Ancak 7-8 kere kullanılırsa arama motorları bunu spam olarak algılayacaktır. ‘SEO uyumlu makale yazma’ konusunda araştırma yaparak daha fazla bilgi edinmeniz önerilir.

Alâkasız etiketler kullanmaktan sakınmalısınız. Aksi takdirde bu, yazınızın kalitesini gölgede bırakabilir. Kullandığınız etiketler her post için farklı olmalıdır. Etiket kombinasyonları hazırlayıp farklı paylaşımlarda bunlara yer vermeniz tavsiye edilir.

Instagram’da İç Link Alın

Instagramda iç linkleme çalışması site içi linklemeye benzemektedir. Biz www.instagram.com sitesinde faaliyet gösterdiğimiz için alacağımız linkin de bu siteden olması gerekir. Bu da, başka Instagram kullanıcılarının sizi etiketlemesi ile mümkündür. Fakat paylaşımların bir süre sonra silinmemesi, sabit olarak durması önemlidir.

Bilhassa yüksek takipçiye sahip olan Instagram hesaplarının sizi etiketlemeleri çok büyük bir artıdır. Instagram’da link vermek kişiyi @kullanıcıadı şeklinde etiketlemekle olur. Instagram arama sonuçlarının baş taraflarında çıkan hesaplar bunu bir bakıma, fazla etiketlenmelerine de borçludur.

Linkleme işlemi yalnızca postlarda değil, yorumlarda da uygulanabilir. Bu iş fake hesaplarla, bot hesaplarla da gerçekleştirilebilir.

Etiketleme, hikâyelerde de mümkündür. Fakat mühim olan kalıcılıktır ve etiketleme yapılan hikâyenin öne çıkarılarak sabitlenmesi gerekecektir. ‘İş Ortakları’ bölümü oluşturularak karşılıklı etiketleme ile hikâye paylaşımı yapılabilir. Buralardan devamlı etkileşim alma olasılığınız yüksektir.

Instagram Hesabınıza Dış Link Alın

Instagram SEO konusunun en başından buraya kadar anlattıklarımız, sizin çabalarınızla alâkalıdır. Fakat dış link verme olayı Instagram haricindeki platformlarda gerçekleşir. Peki Instagram’da dış link nasıl alınır?

Bunun için yabancı ve Türkçe forumlar, sözlükler, bloglar, haber siteleri kullanılabilir. Yukarıdaki üç adım her kullanıcı tarafından rahatlıkla tatbik edilebilir. Gerçi pek çok kişi bunları hesaba katmaz.

Fakat uyanık olup da bildirdiğimiz kurallara göre hareket edenler arama sonuçlarının üst taraflarında görünür, Keşfet sekmesinde kullanıcıların karşısına sık sık çıkmayı başarır. Dış link çalışması da rakiplerinizle mücadelede size büyük destek sağlayacaktır.

Bunun için çoğunlukla ücret ödemeniz gerekir. Örneğin  bir haber sitesinde hesabınızın reklamını yaptırmak için yüksek bir meblağı gözden çıkarmanız gerekebilir. Fakat dış link almak için kullanabileceğiniz ücretsiz platformlar da mevcuttur.

Facebook, Twitter, sözlükler, Pinterest ve çeşitli forumlar bunlardandır. Instagram postlarınızın linklerini buralarda paylaşmak size puan kazandıracaktır.

Kadın butik hesabınız varsa ürünlerinizi paylaştığınız postlarınızın linklerini kadın forumlarında yayınlayarak kullanıcıların düşüncelerini dinleyebilirsiniz. Fakat postlarınızın değil de direkt profilinizin linkini paylaşmanız daha faydalıdır. Zira postun linki dikkatleri yalnızca o posta yöneltir. Oysa profilinizin linkini paylaşmak, hesabınızın zirveye tırmanmasında etkili olur.

Link çalışmasının yapıldığı yerler vardır. Bu gibi platformlardan link satın almak da başka bir çözümdür. Belirlediğiniz anahtar kelimelerle yapılan arama motoru ve Instagram aramalarında görünür olmak istiyorsanız hem ücretsiz kaynaklardan faydalanmalı, hem de gerekiyorsa ücretli yöntemlere müracaat etmelisiniz.

Herkesin erişemediği ve link yayınlayamadığı yerlerde linkinizin olması sizin için daha avantajlıdır. Bu, Instagram’ın gözünde sizi değerli kılacaktır. Otoriter sitelerin hesabınıza link vermesi Instagram’ın size olan güvenini artırır. Bu da rakiplerinizden daha önde olacağınız; hem aramalarda hem de Keşfet’te farkınızı ortaya koyacağınız anlamına gelir.

Ancak yukarıda defa’atle belirttiğimiz kural burada da geçerlidir. Yani spam’e düşmemeniz gerekir. Tek seferde binlerce link almanız ters tepkiye sebebiyet verecek, hiçbir işe yaramayacaktır. Link alımının istikrarlı bir şekilde fakat yavaş yavaş olması lâzımdır.

Yapılan dış linkleme çalışmasının sonuçları birkaç haftada görünmeyecektir. Neticeye ulaşmak aylar sürebilir. Öteki adımlar da başarıyla yerine getirilirse dış linkleme çalışmasının meyve vereceği şüphesizdir. Oluşan link silsilesi, uzun zaman boyunca düzenli gelir elde etmenizi sağlayabilir.

instagram para kazanma

D) Instagram Keşfete Nasıl Çıkılır? Yorum, Beğeni ve Takipçi Alırken Dikkat Edilecekler

Instagram Keşfet’e çıkma yolları da birçok kullanıcının merakını celbetmektedir. Instagram Keşfet’e düşmek için neler yapılmalı? sorusu sizin de aklınızı karıştırıyorsa doğru yerde olduğunuzu belirtmemiz gerekir.

Uzun uzadıya açıklamadan evvel şunu söyleyebiliriz ki; bu konuda empati yapmak önemlidir. Kendimizi Instagram’ın yerine koyup düşünelim: Bu platformu biz geliştirmiş olsaydık kimlerin neden Keşfet’e çıkacağını nasıl belirlerdik?

Instagram Keşfet Nedir? Keşfette Kimler Görünür?

Time Line’ımıza baktığımız zaman orada belli hesapları görürüz. Bazıları yüksek, bazıları ise düşük takipçi sayılarına sahiptir. Paylaşımların kimisi bolca izlenme alırken birtakım paylaşımlar da fazla izlenme almamaktadır. Bu durum yorumlar, etiket kullanımı, açıklama uzunluğu için de geçerlidir.

Bu bağlamda Instagram Keşfet özelliği; ‘ilgi alanlarınıza göre paylaşımlar önerilmesidir.’ şeklinde tanımlanabilir. Kullanıcıların ilgi alanları çeşitli parametreler doğrultusunda belirlenmektedir.

Hangi Instagram paylaşımları Keşfet’e düşer? Bu soruyu yanıtlarken şunu dile getirmemiz gerekir. Bir paylaşım yapıp 20-25 etiket eklemek Keşfet’e düşmek için yeterli değildir.

Keşfet’e düşebilmeniz için gerçekten ‘keşfedilmeye değer’ olmanız gerekir. Keşfedilecek içerikleriniz yoksa, bir türlü Keşfet’te yer alamamanız gâyet normaldir.

Keşfet ekranında; IGTV, Tekli fotoğraflar, Çoklu paylaşımlar, Video, Reels görünür. Tekli fotoğrafların Keşfet’te çok az yer aldığı söylenebilir.

Kullanıcı Deneyimi Ne Anlama Gelir?

Blogu olanlar ve Google Analitics kullanıcıları bu konuda detaylı bilgi sahibidirler. Web sitelerinin istatistiksel verileri arasında ‘hemen çıkma oranı’ diye bir veri mevcuttur. Web sitesini ziyaret edenlerin hangi sayfada ne kadar kaldığı bununla anlaşılır.

Yazınızın ortalama okunma süresini ‘hemen çıkma oranı’ haber verir. Eğer ziyaretçiler yazınıza göz gezdirip sayfayı terk ediyorsa Google botları sizin notunuzu kıracaktır. Fakat yazılarınızın okunma süresi iyiyse, üstelik ziyaretçileriniz bir yazınız aracılığıyla başka yazılarınıza da tıklıyorsa bu, sitenizin otorite kazanmasında büyük pay sahibi olacaktır.

Aynı şeyi Instagram Keşfet özelliği için düşünmek mümkündür. Keşfet algoritması, herkese ilgi alanlarına dayalı içerikler gösterme üzerine kuruludur. Paylaşımlarınız alâkalı kişilere ve takipçilerinizin yalnızca bir bölümüne gösterilir. Kullanıcılar karşılarına çıkan bir paylaşıma ilgi göstermez ve etkileşimde bulunmazlarsa bu, o paylaşımı yapan hesabın Keşfet’e düşmesinin önünde bir engeldir.

Fakat paylaşımda vakit geçirilmesi; görselin yakınlaştırılarak incelenmesi; beğeni, kaydetme, yorum, repost ve hikâye paylaşımı gibi etkileşimler alması ilgili paylaşımın Keşfet’e düşmesinde önemli rol üstlenecektir.

Instagram botları bu iki paylaşıma gelen kullanıcı tepkilerinin farklılığını anlayabilecek kadar yeteneklidir. Buradan da anlaşıldığı gibi; Keşfet’e kullanıcı deneyimi yüksek, etkileşim alan paylaşımlar düşer.

Yalnız Instagram botları gelen etkileşimlerin doğal olup olmadığına da dikkat eder. Örneğin siz paylaştığınız videoya 20 bin yapay izlenme gönderirseniz botlar bunu 1 saniye izleyerek çıkacaktır. Bunun da Keşfet’e düşme noktasında size faydası olmayacaktır.

Instagram algoritmaları hemen bunun farkına varır ve –deyim yerindeyse- bedelini ödetir. Hiç yoktan Keşfet hakkınız elinizden gider. O paylaşımınız 200 etkileşimle bile Keşfet’e çıkabilecekken gönderdiğiniz 20 bin sahte izlenim şansınızı kaybetmenize sebebiyet verecektir.

Instagram Paylaşımları Neden Bütün Takipçilere Görünmez?

Instagram algoritması geçtiğimiz birkaç yıl içerisinde yapılan güncellemelerle oldukça değişmiştir. Panel sahipleri, bot hizmet satışı yapanlar ve bu fake hizmetleri alanlar meydana gelen yeniliklerden büyük ölçüde etkilenmişlerdir. Bu kapsamda ‘bot takipçi aldım, 1 gün içinde hepsi düştü’ veya ‘beğeni datası elimizde patladı’ gibi serzenişler yaygınlaşmıştır.

Âmiyâne tâbirle; ‘maymun gözünü açmıştır’ ve Instagram algoritmaları hakiki etkileşimlerle yalancı etkileşimleri birbirinden kesin hatlarla ayırabilecek duruma gelmiştir. Instagram günlük, haftalık, aylık ve yıllık bazda çeşit çeşit güncellemelerle sürekli gelişmektedir. Aktif Instagram kullanıcı sayısı şu an için yaklaşık 40 milyon civarındadır. Ancak işin içine sahte hesaplar da girdiğinde bu sayı ülkemizde 390 milyonu bulmaktadır.

İşte bu yüzden Instagram, yapılan paylaşımları bütün takipçilerin önüne çıkarmaz. Nitekim Instagram yetkililerinden biri, paylaşımların gösterildiği takipçi oranını %7 olarak belirtmiştir. Instagram algoritması paylaşımlarınızı görecek kullanıcıları rastgele seçmektedir.

Fakat bu paylaşımlarla karşılaşanlar etkileşimde bulunurlarsa, postlarınızı daha fazla takipçiniz görecektir. Yani Instagram, paylaşımlarınızın ilgi çektiğini anlarsa sizi mutlaka ödüllendirir. Ne kadar  etkileşim alırsanız, paylaşımlarınızı görecek takipçi sayısı da o kadar artar.

‘Etkileşim’ derken bununla profil ziyareti, beğeni, kaydetme, yorum, DM’de veya hikâyede paylaşma, izlenme gibi şeyler kastedilmektedir.

Bot Takipçilerin Zararları

Varsayalım ki 100 organik takipçiye sahipsiniz. 900 adet bot takipçi aldınız. Böylece takipçi sayınızı 1000’e ulaştırdınız. Paylaşımınız 70 gerçek takipçinin önüne düşerse ve bu 70 kişi yüksek etkileşimde bulunursa takipçilerinizin %30’u paylaşımlarınızı görecektir. Fakat bu 70 kişi Instagram algoritması tarafından random olarak belirlenmektedir. Eğer bunların büyük bir kısmı bot takipçiler, geri kalanı da organik takipçiler olursa etkileşim almanızın bir önemi kalmayacaktır.

Bu durum çekilişle gelen takipçiler için de söz konusudur. Etkileşime geçmeyen hesaplar Keşfet’e düşme yolunda sizi bir adım ileri götürmez.

Keşfet’te Görünen Paylaşımlar Neye Göre Belirlenir?

Herkesin Keşfet sekmesinde gördüğü içerikler farklıdır. Instagram algoritması üst düzey bir yapay zekâya sahiptir.

Instagram Keşfet’inizde hangi paylaşımların görüneceği aşağıdaki kriterler dikkate alınarak belirlenmektedir:

 • Hangi paylaşımları gezdiğiniz
 • Instagram’da neleri aradığınız
 • Hangietiketlere tıkladığınız

İşte bu gibi bilgiler Instagram tarafından depolanır ve Keşfet’te gösterilecek paylaşımların tespitinde kullanılır. Tabii ki bunun her durumda hatasız çalıştığı söylenemez. Ancak genel olarak her kullanıcıya, onun ilgi gösterebileceği içerikler sunma konusunda başarılıdır.

Siz bir arama yaptığınız zaman bunu kaydeden Instagram; o aramada kullandığınız kelimeyle ilgili hesapları, o kelimenin yer aldığı içerikleri önerir. Aynı şey, paylaşımlarınızdaki kelimeler ve etiketler için de geçerlidir. Dolaştığınız sayfalar da buna d âh ildir. Hangi hesapları daha sık aralıklarla ziyaret ediyorsanız, karşınıza çıkan hesaplar da o yönde olacaktır.

Tekli Fotoğraflar Keşfet’te Niye Az Görünüyor? Bunlarla Keşfet’e Nasıl Çıkılır?

instagram organik kitle büyütme

Tekli fotoğraflarınızın Keşfet’te görünebilmesi için; yorum, kaydetme, beğeni ve paylaşma etkileşimlerinde bulunulması gerekir. Fotoğraf çözünürlüğünün yüksek olması ve ilgi çekiciliği de önemlidir.

İGTV, video, Reels veya çoklu paylaşımlar ile etkileşim almak bundan daha kolaydır. Örneğin çoklu görsel paylaşımı yaparsanız bunu gören bir kullanıcı başka neler olduğunu merak ederek paylaşımda gezinebilir. Yorum, paylaşım, kaydetme ve benzeri bir etkileşimde bulunmamış olsa bile dolaştığı için bu size artı bir puan olarak yansır.

Görsellerinizde kullanıcıları harekete geçirecek ifadeler olursa etkileşim oranınız yükselir. (Örneğin ‘beğendiysen like at’ yazmanız veya kullanıcılara bir soru sorarak yorum yapmasına önayak olmanız daha fazla etkileşim almanıza yardımcıdır.)

Bu durum videolar için de geçerlidir. Videolarınızın izlenmesi bile etkileşim sayılır. Reels ve İGTV için de aynı şey söylenebilir.

Keşfet’e Çıkmak İçin Yeni Özellikler Kullanılmalıdır

Instagram’ın yeni özelliklerini kullanmak Keşfet’e düşme şansınızı artırır. Örneğin Reels özelliği bunlardandır. Reels videoları Keşfet ekranında sıklıkla yer alır. Instagram, bu özelliği kullananlara ayrı muamele yapmakta ve onlara torpil geçmektedir.

Hikâyeler Keşfet’e Çıkmayı Nasıl Etkiler?

Anlatmak istediğimiz şey hikâyalerin değil, paylaşımların nasıl Keşfet’e düşürülebileceğidir. İlgilendiğiniz hesaplar paylaşımlarda ve hikâyelerde daha fazla karşınıza çıkar. Siz de başkalarının karşısına böyle sık sık çıkmak ve paylaşım yaptığınız zaman anlık etkileşim alabilmek istiyorsanız pek çok kişinin sizinle ilgileniyor olması gerekir.

Bundan dolayı paylaşılan hikâyelerde kullanıcıyla etkileşim kurulmalı, sorular yöneltilmeli, ‘Bana DM Gönder özelliğinden yararlanılmalı, testler yapılmalıdır. Kullanıcıların profili ziyaret etmeleri sağlanmalı, gönderiler hikâyede paylaşılarak etkileşim alınmalıdır. Bu, sizinle ilgilenen kullanıcı sayısını artıracaktır. Böylece paylaşımlarınız anlık olarak onların önüne düşecek, hesabınız anlık etkileşimlerle başarıyı yakalayacaktır.

Anlık Etkileşim Almak Neden Önemlidir?

Önceden yalnızca aynı gün içinde paylaşılanlar Keşfet’e düşüyorken şimdi birkaç günlük paylaşımlar da Keşfet’de görünebilmektedir. Keşfet’te geriye dönük paylaşımlar da bulunmaktadır. Fakat mühim olan, zamana yayılmaksızın anlık etkileşim alabilmektir. Bu özelliğin mantığı Youtube Trendler ile benzerlik taşımaktadır.

Böylece dakikalar boyu, belki de saatlerce veya günlerce Keşfet’te kalmanız mümkün hâle gelir. Paylaşımlarınızın paylaşma, kaydetme, izlenme, beğenilme ve yorumlanma gibi etkileşimler alması Keşfet’e çıkmanızda etkindir. Ancak bu işlemlerin fake/bot hesaplar tarafından gerçekleştirilmesinin faydası yoktur.

Instagram Hizmetleri  Almanın Keşfet’e Etkisi

Yukarıda da belirtildiği üzere bunun Keşfet’e çıkma hususunda bir yararı yoktur. 100 yorum veya beğeni satın aldığınızı düşünelim. Sizi takip etmeyen bot hesaplardan aldığınız bu etkileşimler Instagram tarafından algılanacak ve Keşfet’te çıkmanızın önüne set çekecektir.

Paylaşımınız gerçek bir profil tarafından bulunup etkileşim alınırsa o zaman Keşfet’e çıkmanıza yardımcı olabilir.

Ayrıca yorum satın alacaksanız anahtar kelimelerin kullanılmasına özen göstermelisiniz. Örneğin bir çiçekçinin Instagram hesabı için yorum siparişi veriyorsanız kullandırmanız gereken anahtar kelimeler; ‘çiçekçi, en iyi çiçekçi, en yakın çiçekçi, İstanbul çiçekçi, Kadıköy çiçekçi, çiçek siparişi’ gibi şeylerdir. (İl ve ilçe, firmanın hizmet verdiği bölgeye göre değişir.)

Video ve Görsel Kalitesinin Keşfet’teki Rolü

Kullanılan görsellerin, videoların kalitesi de Instagram algoritmalarınca fark edilir. Alacağınız puan da ona göre olacaktır. Özgün olmayan ve kalitesi düşük görseller paylaşıyorsanız bu sizin için hiç de iyi olmayacaktır. Onun için yüksek kaliteli paylaşımlar yapmaya dikkat etmeniz gerekir. Nitekim gerçek kullanıcılar da kalitesiz görsellerden hiç hoşlanmaz.

Böyle bir paylaşımı reklamlarda kullansanız bile fazla etkileşim alamayacağınız, boş yere para harcayacağınız söylenebilir.

Keşfet’e Çıkmak İçin Açıklama Yazısını Kullanmak

Paylaşım açıklamaları tıpkı bir web sitesine makale yazar gibi hazırlanmalıdır. İçeriklerin en az 300-400 kelime uzunluğunda olması önerilir. Anahtar kelimeler de bir arada değil, içeriğin uygun yerlerine serpiştirilmiş şekilde dengeli olarak kullanılmalıdır.

Post paylaşımları kopya içeriklerle yapılmamalıdır. Başka Instagram hesabındaki içerikleri aynen alıp paylaşmak da bu kapsamda değerlendirilir. Oradan buradan çalıp çırpan hesaplar Keşfet’e çıkamaz.

Kullanılacak görsellerin bile özgünleştirilmesi lâzımdır. Hiç değilse görselin bir yerine kullanıcı adınızı yazmanız veya logonuzu eklemeniz gerekir. İçerikler SEO uyumlu olmalıdır. Zira Instagram da kendi içerisinde bir arama motoru barındırmaktadır. SEO uyumlu paylaşımlar; Google, Instagram aramaları ve Keşfet’te görünür olmanıza katkıda bulunur.

Pek çok kişi ‘ne kadar hashtag (etiket) kullanırsam Keşfet’e çıkma ihtimalim o kadar yükselir’ diye düşünmektedir. Oysa bu yanlıştır. Asıl hüner, açıklama yazısının etkili bir şekilde yazılabilmesidir.

instagram satış arttırma

Hashtag Kullanımının Püf Noktaları

Her şeyi geri plana atıp yalnızca etiketlere yüklenmek doğru değildir. ’30 hashtag ekleyebilirim, öyleyse 30 tane yazayım gitsin. Alâkalı veya alâkasız olması önemli değil.’ mantığını benimsemek bizi zarara uğratır. SEO uyumlu makalenin kaç kelime olması gerektiği de, paylaşımlarda kaç hashtag kullanılması gerektiği de ne kadarının yeterli geleceğine bağlıdır.

Yani bunlar dozunda bırakılmalıdır. İlgisiz etiketlerin kullanımı Keşfet’e düşmeyi önler. Sırf popüler olduğu için, sizin faaliyet alanınızın yakınından bile geçmeyen etiketleri kullanırsanız bu, hesabınızı olumsuz etkileyecektir. O hashtagler üzerinden size ulaşan kişiler hesabınızın kullandığınız etiketlerle uyuşmadığını görünce sizden uzaklaşacaktır.

Bu da kullanıcı deneyiminizin düşmesi, Instagram tarafından üzerinizin çizilmesi demektir. Diğer hashtaglerde Keşfet’e düşseniz bile bu yaptığınız Instagram’ın size çarpı atmasına yol açacaktır.

Keşfet’e Düşmek İçin Hangi Etiketler Seçilmelidir?

Bunu üç gruba ayırmak mümkündür:

 • İçerikle ilgili etiketler
 • Yine içeriğin konusuyla dolaylı yoldan bağlantılı etiketler
 • Güncel etiketler

Örneğin diyelim ki çiçek satışı yapıyorsunuz ve bununla ilgili paylaşım yaptınız. Kullanacağınız 1. grup etiketler; #çiçek, #çiçekçi, #papatya gibi şeylerdir. Sizin için 2. gruptaki etiketlere de #vazo, #saksı, #bahçe, #bitki gibi şeyler örnek verilebilir.

Gündemdeki etiketlerden ise #Coronavirüs/#Covid19, #pandemi gibi şeyler yazılabilir.

Eğer yazımızı beğendiyseniz ve destek almak isterseniz sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Cilt Güzellik sitesinden gelen tüm kullanıcılara ücretsiz deneme bakiyesi hediye edilecektir. Canlı desteğe Cilt Güzellik web sitesinden geliyorum dediğiniz takdirde hediyeniz tanımlanacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.