Ginkgo Biloba Çayı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Ginkgo Biloba Çayı Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları ve Zararları

Mabet ağacı olarak da isimlendirilen, günümüzde Çin ve Japonya’da yetişen, tamamen kendine özgü özellikleri bulunan Ginkgo Biloba ağaçlarından elde edilen çayı tüketerek, kısa bir süre içerisinde zayıflayabileceğinizi aynı zamanda daha sağlıklı bir yaşam sürebileceğinizi biliyor muydunuz?

Ülkemizde henüz keşfedilmemiş olan, lakin Çin ve Japonya gibi Uzak Doğu ülkelerinde yüzyıllardır birçok hastalığın geleneksel tedavisinde yararlanılan bu bitki; beyin sağlığımızdan tutun da kalp sağlığımıza kadar hem fiziksel hem de ruhsal sağlığımızı pek çok açıdan gözetiyor.

Eczacılık sektöründe sıklıkla kullanılan, hafıza güçlendirici etkisi bulunan, aynı zamanda enerji içeceklerine de eklenen bu bitkinin yapraklarının demlenmesi ile hazırlanan çay; kan dolaşımını hızlandırarak, cildimizi de güzelleştiriyor.

Bu yazımda kısaca Ginkgo Biloba çayı nedir? Ginkgo Biloba çayı faydaları nelerdir? sorularını yanıtlamak, bu çayı tüketmenin mucizevi katkılarına değinmek istiyorum.

Ginkgo Biloba Çayı Ne İşe Yarar?

Hazır poşetlerde de satışa sunulan, internet üzerinden kolaylıkla temin edebileceğiniz bu şifa dolu çay; 40’ı aşkın vitamin, mineral ve besin maddesini içeriyor.

Günümüzde çaylarının yanı sıra tablet ve hap şeklinde yani gıda takviyesi olarak da satışa sunulan bu bitki; cinsel isteği arttırıcı ve iktidarsızlığı tedavi edici bir etki de gösteriyor.

Antioksidan özelliği ile ön plana çıkan bu muhteşem çay; hücrelerimizi serbest radikallerin yıkıcı etkilerine karşı koruduğundan kanser gelişimini önlüyor.

Ginkgo Biloba Çayı Faydaları:

Bu şifalı çayın en önemli faydalarını ise aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

 • Beyin sağlığını koruyor

Hafızayı güçlendirerek, odaklanamama, hatırlayamama gibi ciddi durumları tedavi eden ve önleyen bu çay; aynı zamanda nörotransmitlerin görevini eksiksiz bir şekilde yerine getirebilmesine olanak tanıyor.

Konsantrasyonu arttırarak, kişinin işine daha kolay bir şekilde adapte olmasını, algılayamama sorunundan kurtulmasını sağlıyor. Yani kişinin günlük iş verimini de arttırıcı bir etki gösteriyor.

Çocuklar tarafından tüketildiğinde onların zihinsel gelişimini destekleyerek, eğitim hayatlarında daha başarılı olabilmelerine aracılık ediyor.

Alzheimer ve Parkinson hastalıklarına yakalanma riskinizi azaltarak, beyin sağlığınızı koruyor.

 • Göz sağlığına iyi geliyor

Harika bir antioksidan olan bu mükemmel çay; göz tansiyonuna karşı koruma sunmanın yanı sıra kişinin görüş yeteneğini arttırıyor.

Aynı zamanda yaşlanmaya bağlı olarak gelişebilen makula dejenerasyonunu önlüyor. Kişinin uzağı daha net bir şekilde görebilmesini mümkün bir hale getiriyor.

 • Kalp ve damar sağlığını gözetiyor

Damarları gevşetip, genişleten Ginkgo Biloba; damarlarda pıhtı oluşumunu engelliyor. Böylelikle damar tıkanıklığının tetiklediği inme, kalp krizi ve felç riskini azaltıyor.

 • Depresyonu tedavi ediyor

Kişiyi sakinleştirip, rahatlatan bu bitkisel çay; kişinin stresini üzerinden atmasına yardımcı oluyor. Endişeyi alarak, panik atak ve depresyonu tedavi ediyor.

 • Kan şekerini dengeliyor

Kan şekerini düşürüp, dengeleyerek; kişide tip2 diyabet gelişimini önlüyor.

 • Metabolizmayı hızlandırıyor

Sindirimi ve metabolizmayı hızlandırarak, kişinin gün içerisinde yediği besinlerin karaciğerinde ve vücudunda yağ olarak depolanmasını engelliyor.

Yani kişinin daha rahat bir şekilde ve daha kısa sürede zayıflayabilmesine katkıda bulunuyor. Diyetinize bu çaydan ekleyerek; diyetinizden daha iyi bir sonuç alabilmeniz mümkün!

 • Cildi güzelleştiriyor

Antioksidan etkisi sayesinde cildimizde bakteri ve mikrop oluşumunu engellediğinden, sivilce ve aknelerle mücadele ediyor.

Daha sorunsuz, güzel ve pürüzsüz bir cilde kavuşabilmemizi sağlıyor. Cildimizi ölü hücrelerden arındırarak, gözeneklerimizi temizliyor. Cildimize sağlık, parlaklık ve ışıltı katıyor.

Ginkgo Biloba ile hazırlanan maskeler, cildimizi güneşin zararlı UV ışınlarına karşı koruyor. İçeriğinde bol miktarda bulunan E vitamini sayesinde cildi besleyerek, nemlendiriyor. Aynı zamanda anti-aging etki gösterip, ciltteki yaşlanma belirtilerini hafifletiyor. Pek çok kozmetik üründe ve cilt bakım maskelerinde bu bitkinin yaprakları sıklıkla kullanılıyor.

Ginkgo Biloba; cildimizin yanı sıra saçlarımızı da güzelleştiriyor. Saç dökülmesine iyi gelerek, saçların daha gür, sağlam ve kalın olabilmesini mümkün bir hale getiriyor. Bir miktar Ginkgo Biloba yaprağını kaynattıktan ve ılıttıktan sonra elde ettiğiniz suyla saçlarınızı yıkadığınızda saç dökülmesi ile savaşabilirsiniz.

Ginkgo Biloba Çayı Diğer Faydaları:

 • Kan yapıcı özelliği sayesinde kansızlığa iyi geliyor.
 • Vücut direncini arttırıp, bağışıklığı güçlendiriyor. Kişinin hastalıklarla mücadele edebilme kapasitesini yükseltiyor.
 • Beyinde ödem oluşum riskini minimize ediyor.
 • Vitiligo tedavisinde aktif bir rol üstleniyor.
 • Kişiye enerji ve zindelik veriyor. Kişinin hem ruhsal hem de fiziksel açıdan kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor.
 • Öksürüğü keserek, balgamın daha rahat bir şekilde atılabilmesini sağlıyor.
 • Astımı tedavi edici bir etki gösteriyor.
 • Felç geçiren kişinin daha hızlı ve kolay bir şekilde iyileşebilmesine yardımcı oluyor.
 • Tiroid bezini olumlu yönde etkileyerek, tiroid bezinden kaynaklanan hipotiroidizm, hipertiriodizm riskini azaltıyor.
 • Grip, soğuk algınlığı ve nezle gibi üst solunum yolu enfeksiyonlarından koruyor.
 • Basura iyi gelerek, basur kanamalarını azaltıyor. Basurun yol açtığı iltihaplanmayı ve ödemi iyileştiriyor.
 • Özellikle erkeklerde iktidarsızlığı tedavi ediyor. Peniste kan akışını hızlandırarak, erken boşalma ve sertleşememe sorununu gideriyor.
 • Baş ağrısını ve migren semptomlarını hafifletiyor.

 

Ginkgo Biloba Çayı Nasıl Yapılır?

Hazır paketlerde satışa sunulan çayı bir fincan sıcak su ile karıştırıp, tüketebilirsiniz. Bununla birlikte Ginkgo Biloba bitkisinin yapraklarından satın alabilirsiniz.

Bitkinin yaprakları ile çay hazırlamak için öncelikle bir fincan suyu kaynatın. Ardından da fincandaki suya bir tutam Ginkgo Biloba yaprağı ilave edin. Çayı 5 dakika demlenmeye bırakın.

Demlenme süresini takiben çayınızı afiyetle tüketebilirsiniz. Çayı aç ya da tok karnınıza günde iki bardağı aşmayacak şekilde tüketebilirsiniz.

Ginkgo Biloba Çayı Zararları:

Bu çayın aşırı ve her gün tüketimi, birtakım yan etkilere yol açabilir. Çayın içeriğindeki maddelere karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerde kabızlık, ishal, mide krampları, deri döküntüsü vb. bazı alerjik reaksiyonlara rastlanabilir.

Kişide mide bulantısı, kusma, ishal gibi hafif semptomların yanısıra şok, zor nefes alma, nöbet geçirme gibi daha ciddi sorunlar da görülebilir. Düzensiz kalp atışı, kalp çarpıntısı, inme gibi ölümcül sonuçlar ortaya çıkabilir.
Ya da aşırı tüketim doğrultusunda kişide baş ağrısı, uyku hali, nefes darlığı görülebilir.

Bu yüzden düzenli ya da düzensiz bazı ilaçlar alıyorsanız; kronik bir rahatsızlığınız varsa bu çayı tüketip tüketemeyeceğinize dair muhakkak doktorunuza danışmalısınız.

Şayet;

 • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız;
 • Yakın zamanda herhangi bir ameliyata girecekseniz;
 • Bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız;

bu çayı tüketmekten kaçınmalısınız!

Ginkgo Biloba Çayı Nerede Satılır?

Çayı aktarlardan satın alabileceğiniz gibi çayın satışını gerçekleştiren internet sitelerinden de satın alabilirsiniz. İnternette bu çayı satan pek çok adres bulunuyor.

Lakin orijinal ürün aldığınızdan emin olmak adına mutlaka kaliteli adresleri tercih etmeli, fiyatı piyasanın altında bulunan ürünlere rağbet göstermemelisiniz. Aksi halde ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabilirsiniz.

Ginkgo Biloba Çayı Fiyatı

Çay; 15 TL gibi oldukça ekonomik bir fiyata, pek çok marka tarafından hazır paketlerde satışa sunuluyor.

Aynı zamanda bitki yaprakları da poşetler şeklinde satılıyor. Orijinal çay yapraklarının 100 gramının ortalama 50 TL gibi bir fiyata satıldığını söyleyebiliriz.

Ginkgo Biloba Çayı Kullananlar

Ginkgo biloba çayı kullananlar yaptıkları yorumlardan çayı bitkisel içeriğe sahip olduğundan mutlaka tüketilmesi gerektiğini söylemişlerdir. Ginkgo biloba çayı kullananlar vertigo, kulak çınlaması için etkili olduğu gibi hafızayı güçlendiren etkisinin de olduğunu dile getirmişlerdir.

Ginkgo biloba çayı kullananlar yorumlarda bu doğal bitkisel çayın etkisini göstermesi için en az 3 ay boyunca kullanılması gerektiğini söylemişlerdir.

Ginkgo biloba çayı günde kaç bardak içilir

Ginkgo biloba çayı genelde gün içerisinde 2 bardak tüketilmesi önerilir.

Ginkgo biloba çayı aç mı tok mu içilir

Aç yada tok karınla içilmesinde her hangi bir sakınca yoktur. Ginkgo biloba çayı vertigoya iyi gelir mi sorusuna cevap vermek gerekirse bu çayı düzenli olarak tüketenlerde etkili sonuç verdiği görülmüştür.

Bu yazımda kısaca mabet ağacı yaprağı çayı faydaları nelerdir? Nerelerde satılır? vb. bu çaya dair merak edilen soruları yanıtlamaya çalıştık.

Kendinizi dinç, enerjik hissetmek; depresyondan çıkmak; zayıflamak; baş ağrılarınızdan ve daha pek çok sağlık sorununuzdan kurtulmak adına bu çaya bir şans verebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.