Gerdek Gecesi Yaşananlar ve Yapılması Gerekenler

Gerdek Gecesi Yaşananlar ve Yapılması Gerekenler

Gerdek Gecesi Yaşananlar ve Yapılması Gerekenler Gerdek gecesi adı duyulduğunda bile yeni evli çiftleri heyecanlandıran bir olgudur. Düğün ya da nikâh sonrası aileler, akrabalar, arkadaşlar tarafından onaylanan ilişki adeta yeni bir hayata giriş sayılan evlilik kurumu olarak adlandırılır. Evlilikle beraber başlayan cinsel hayat, ilk gece de denilen gerdek gecesinin olmazsa olmazıdır. Adından anlaşılacağı gibi çiftlerin ilk defa cinsel birliktelik yaşayacakları zaman dilimidir. Genel de hemen düğün ya da nikâh sonrası olacağı düşünülse de çiftlerin heyecanı, yorgunluğu yüzünden ilk birliktelik yani gerdek gecesi çiftler tarafından ertelenebilir. Balayı bunun için en uygun zaman olup, dinlenirken ve stresten uzaklaşırken ilk cinsel birliktelik gerçekleşebilir. Ayrıca güzel ve temiz kokmak, rahat ve loş ortam, kadınların giydiği seksi iç çamaşırları gerdek gecesinin pimini çeken öğeler arasında sayılabilir.

Damadın sırtının yumruklanarak sokulduğu gerdek odaları, kaynanaların sabaha beklediği kanlı çarşaflar ilk olarak akla gelse de alında gerdek çiftlerin cinsel açıdan birbirini tanımaya başlaması ve gerçekten hem zihinsel hem de bedensel olarak yalnız kaldıkları aynı zamanda birleştikleri zamandır. Eski adetlere göre erkeklere beline kuvvet denilirken, kızlara erkeği memnun etmesi doğrultusunda direktifler verilir, kadın ise memnuniyetini ya da mutsuzluğu gizlemek zorunda, olanı olmayanı kabullenmek zorunda hissettirilirdi. Cinsellik ve gerdek, bir görev ya da erkeğin erkekliğini ispatlayacağı bir durum değildir. Hatta zorunlu bir tören haline getirilmesi durumu hem erkeği hem kadını psikolojik açıdan etkileyen asıl noktadır. Her iki tarafında sevgi, aşk, şefkat ve anlayışın ön planda yer almasının gerektirdiği bir durumdur. Utangaçlık, heyecan ve birbirini keşfetme arzusunun bir arada yaşandığı gerdek gecesi aslında sanılan aksine korkulacak bir şey değil birbirini seven kişilerin zevk almasını gerektiren, mutlu olunacak, eğlencesi bulunan hayatın bir parçasıdır. Çiftlerin birbirine göstereceği güler yüz, anlayış ve samimiyet ayrıca çok önemlidir.

 

Gerdek Gecesinde Neler Yapılır

Gerdek gecesi denilen ilk cinsel deneyimde kadının kendini kasıp cinsel ilişkiyi gerçekleştirememesi kadar erkeğinde heyecandan cinsel organının sertleşmemesi doğaldır. Bu bir hastalığın ya da bir yetersizliğin simgesi veya daha da kötüsü alay konusu olmamalıdır. Heyecan, kulaktan dolma bilgiler, kendini hazır hissetmeme, büyüklerin dayatmaları, partnerini mutlu edememe kaygısı gibi psikolojik olgular yüzünden böyle bir durum meydana gelebilir. Bu yüzden çiftler kafa olarak hazır hissettikleri, kendileri birbirine verebildikleri ve cinselliği sevginin bir göstergesi olarak gördüğü zaman gerdek gecesini gerçekleştirmelidir. Eğer ilkinde olmadıysa kendinden spontane gerçekleşeceği zaman olmasına izin vermelidirler. İlla o an ya da o gece yapılmalı diye düşünmemelidirler.

Gerdek Gecesi Aceleye Gelmez

Kadının cinsel ilişkiye hazır olabilmesi için vajinasının kaygan hale gelmesi, erkeğin ise penisinin sertleşmesi ile olur. Bunun için ön sevişme şarttır. Çiftler birbirine dokunmayı, öpüşmeyi mümkün olduğunca uzatmalıdır. Bu şekilde kayganlaşan vajina ve sertleşen penis buluşmaya son derece hazır hale gelecektir. Aksi takdirde sertleşmeyen penis ya da kayganlaşmayan vajina acılı bir ilk cinsel deneyime sebep olabilir. Hatta vajina yırtılmaları, penis kırılmaları gerçekleşebilir. İki tarafıta hem duygusal hem de cinsel açıdan birbirini zorlamamalıdır. Bir ömür birlikte geçirileceği düşünülürse ilk birleşmenin kötü ve anımsanmak istenmeyecek kadar gereksiz, duygusuz ve isteksiz olmamalıdır. Ayrıca bu ilk cinsel birleşme erkeğin güç denemesi yaparak kadının zaten kırılgan olan doğasını paramparça etmemelidir.

Gerdeğe Nasıl Başlanır

Gerdek gecesi denilince akla ilk gelen kızların kadınlığa geçişi, bekâret zarının yırtılmasıdır. Bekâret zarının yırtılması düşünüldüğü kan gövdeyi götürecek kadar kan akması gereken bir durum değildir. Kimi kadınlarda bu zar çok kolay ve kansız bir şekilde de yırtılabilir. Bazılarında ise esnek olması ve çok derinde olması sebebinden dolayı ancak doğum yapıldığında veya cerrahi müdahale sonucu yırtılır. Genel olarak cinsel birleşme gerçekleştiğinde pembemsi çok az bir kan gelebilir. Kan gelmeyince çıkan kavgalar ve suçlamalar oldukça yersizdir. İki tarafında kişisel olarak böyle şeylerden yara alabileceği, evliliğin baştan bitmesine sebebiyet bile verebilir. Psikolojik olarak da her zaman cinselliğin yapılması gereken bir görev haline getirilmesine neden olur. Zarın yırtılması için erkeğin ekstra bir güç harcanması ve sert davranması gerekmez. Yapısal olarak soğan zarından bile daha ince olan ve çeşitli şekillerde bulunması nedeniyle zaten kendiliğinden, normal birleşme halinde yırtılır.

Gerdek Gecesinde Anlayışlı Olun

Gerdek gecesinde, erkeklerde heyecandan dolayı sertleşme probleminin görülmesi kadar erken boşalma da normaldir. Bu durumlar ilk birleşme de erkeklerin için görebilecek olasılıklar arasındadır. Çiftlerin birbirine olan cinsel uyumu zaman içinde, deneyimlerle gelişir. Kadın ve erkeğin bu ritmi yakalaması kısa sürede çiftler arasında hallolur. Erkeğin cinsel tatmini ne kadar önemliyse kadının da cinsel tatmini o kadar önemlidir. Bu yüzden ön sevişme, çiftlerin birbirinin çeşitli haz noktalarını keşfetmesi ve buna eklenen aşk oyunları her iki tarafı da aynı tatmin zamanına hazırlar. Biyolojik açıdan erkekler daha çabuk boşalırken kadınlar için bu durum biraz zaman alır. Bu yüzden erkeğe düşen biraz sabırdır. Gerdek gecesi illa bir kez ilişkiye girilecek diye bir kural yoktur. Çiftler istedikleri kadar ilişkiye girebilirler.

 

Gerdek Gecesi Korunma Yöntemlerini Öğrenin

Kadınlar evlendikleri ilk ay genelde hamile kalmak istemezler. Bu yüzden gerdeğe girilmeden önce bir jinekolog ile görüşerek korunma yöntemleri hakkında bilgi alınabilir. Gerdek gecesinden önce genel olarak doğum kontrol hapı ya da doğum kontrol iğnesi tavsiye edilir. Erkeğin korunması olarak ilk gece kondom kullanılması uygun değildir. Kayganlık problemi yaşanabilir. Ayrıca o heyecanla erkek kondom kullanmayı ne kadar prova edilmiş olsa da yanlış kullanım yaşanabilir.

Evlenince ilk gece pozisyonları

Gerdek gecesi çeşitli birleşme pozisyonları uygulanabilse de en uygunu herkesin bildiği misyoner pozisyonudur. Erkeğin üste olup, kadının altta yer almasından ibarettir. Bu şekilde erkek ilişkiyi daha rahat kontrol edebilir.

Eğer iki tarafta aylar geçmesine rağmen cinsel ilişkide bulunamazlarsa her iki tarafın birlikte jinekolog, psikiyatrist ya da psikologdan yardım alması önerilir. Bu şekilde çiftler sorunlarını gerçekten ve kökten çözebilirler. Kulaktan dolma bilgiler ile ya da kişilerin birbirinden uzaklaşarak bu sorunun çözülemeyeceği bilinmelidir. Ayrıca sevgi ve saygılarını gölgelememelidir.

 

Gerdek Gecesi Namazı

Dini inançlar açısından bakılacak olursa; gerdek gecesi erkeğin ve kadının ikişer rekât şükür namazı kılması gerektiği söylenmektedir. Gerdek gecesi namaz kılmak şarttır. Bazı bölgelerde gerdek gecesi gelinler gelinlkle namaz kılmasına karşın burada herhangi bir husus bildirilmemiştir. Sıklıkla sorulan sorulardan biride gerdek gecesi namz kılınmasa ne olur sorudur. İslami şartlara uygun olarak gerdeğe girmek ve namaz kılmak dinimizde evin bereketli ve huzurlu olması için şarttır. Gerdek gecesi namaz unutulursa sonra kılınması söyleyen bazı alimler bulunurken bazı ilim adamlarıda mutlaka gerdeğe girilmeden kılınması gerektiğini söylemiştir. Bu namaz şükür namazıdır ve helalinde bir ailenin temelinin kurulduğu için kılınır. İlk gecenin heyecanlı ile unutulursa bence sonraki gece kılınabilir burada niyet ve amel önemlidir.

Diğer yapılan ve halk arasında yaygın olarak bilinen ritüeller ise; gelinin duvağını açınca erkeğin yüz görümlüğü olarak altın ya da takı takması, gelinin başına takılan saç firketelerinin tek tek damat tarafından çıkarılması, gelinin ayağını bir leğende yıkanıp, kendi yatak odalarının bütün köşelerine serpmek gibidir. Bunun aileye bereket getireceğine inanılır.

Sizlere evliliğe adım attığınız ilk gün olan gerdek gecesi yapılacaklar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Gerdek gecesi yapılacaklar arasında gerdek gecesi sevişme ilk gece olacak diye bir kural yoktur. Yorgun ve günün stresinden dolayı kesinlikle ilişkiyi acele getirmeyin. Gerdek gecesi yaşananlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.