Gaviscon Advance Şurup

gaviscon şurup, gaviscon şurup ne işe yarar
Paylaş
 

Gaviscon şurup genelde mide ile ilgili sorunlarda kullanılan etkili bir ilaçtır özellikle reflü, mide yanması olmak üzere mide ile pek çok sağlık sorununda mide yüzeyinde tabaka oluşturarak mideyi korur. Sizlere bu yazımızda gavıscon şurup nedir, ne işe yarar, gaviscon şurup yan etkileri hakkında bilgi vererek etkileri ve kullanım şeklini anlatmaya çalışacağım. Çok etkili bir ilaç olması ve doktorlarında mide tedavisi için sıklıkla yazdığı bu şurup ayrıca tablet olarak satılmaktadır. Her ne şekilde kullanırsanız kullanın tedavi süresi kesinlikle 2 haftayı geçmemelidir.

Oldukça etkili olan gaviscon neredeyse mide sorunu yaşayan pek çok kişinin ilk kullandığı ilaç diyebiliriz. Bu etkili ve olumlu sonuç veren bir ilacın ister istemez bazı yan etkileri bulunmaktadır. Şurubun içerisinde bulunan yopun alüminyum yan etkilerinin görülmesine neden olabilir. Şimdi gelin bu ilacı ayrıntılı şekilde inceleyelim.

Gavıscon Şurup Nedir

Gavıscon şurup opak, beyaz, krem renkli nane kokulu ve nane tadında yoğun kıvam halinde bulunan bir şuruptur ve sıvı haldedir. Karton kutularda 200 ml olarak reçete ile satışa sunulmuştur. İçerisinde bulun etken maddeler sayesinde iyileşme süreci hızlanmakta ve mide ile ilgili sorunlar kısa sürede ortadan kalkmaktadır.  Gaviscon Advance Oral Süspansiyon etken maddesi ise Potasyum bikarbonat, Sodyum aljinat olarak bildirilmiştir. Gaviccon etken madde yoğunluğu ise  Sodyum Aljinat, 225 mg;  Magnezyum Aljinat,87.5 mg.

Gavıscon Ne İçin Kullanılır

Gaviscon ne işe yarar, gavıscon neye iyi gelir sorusuna sizlere ayrıntılı olarak anlatmak istiyorum. Mide ilgili bir sorun yaşadığınızda yada mide ile ilgili bir şikayetiniz varsa doktorunuz genelde bu ilacı belli bir süre kullanmanızı ve tekrardan tedaviye gelmenizi söyleyecektir. Gaviscon advance şurup iyi geldiği sorunlar ise;

 • Mide içerisindeki yemeğin ağıza gelmesi
 • Reflü
 • Reflü kaynaklı hazımsızlık
 • Mide yanması
 • Mide ekşimesi
 • Hastalıktan yada gebelikten sonra oluşan mide sorunları

Gavıscon Advance Şurup Kullanım Şekli

Gavıcon şurup kullanım şekli ve dozu doktorunuz tarafından başka türlü belirtilmedikçe 12 yaşından büyüklerde yemeklerden son ve yatarken 10 ile 12 ml olarak alınır bu yaklaşık 2 tatlı kaşığı kadardır. 6 – 12 arasındaki çocuklar için ise yemeklerden sonra ve yatarken 1-2 çay kaşığı kadar verilir. Gerekirse az miktarda su katılıp inceltilebilir ayrıca kullanmadan çalkalamanız gerekmektedir. Günde 4 defa verilmesi sakıncalıdır. Gaviscon şurup aç mı tok mu sorusunda kafanızda soru kalmasın genelde tok karın ile yani yemeklerden sonra alınması gereklidir. Gaviscon şurup nasıl kullanır sorusunu cevapladıktan sonra olası yan etkilerinden bahsetmek istiyorum.

Gavıscon Şurup Yan Etkileri

Gaviscon şurup içeriğinde bulunan bileşenlere karşı alerjik tepkiler oluşabilir. Genelde görülen yan etkiler hafiftir ve bu yan etkiler sıklıkla doz aşımına bağlı olarak artar. Çok uzun süre caviscon kullanımı yan etkilerin görülme olasılığını artırmaktadır. Yüksek oranda alüminyum içeren gaviscon ve alüminyun içeren ilaçlar vücutta alüminyum biriktirdiği için uzun süreli kullanımı tavsiye edilmez.Bilinen Gaviscon şurup yan etkileri ise;

 • Nefes almada güçlük
 • Göğüs sıkışması
 • Bulantı ve kusma
 • Reflekslerin yavaşlaması
 • Solunum güçlüğü
 • İshal ve kabızlık
 • Halsizlik, kemik ağrısı, kas ağrısı ve güçsüzlük
 • Titreme, konuşma bozukluğu

Bu yan etkiler çok nadir görülse de kesinlikle doktorunuzu bilgi vermeniz gerekmektedir. Böbrek yada kalp ile ilgili bir sorununuz varsa bu durumu mutlaka doktorunuza bildirmelisiniz. Gaviscon şurup hamilelik ve emzirme döneminde mutlaka doktorun bildirdiği dozda alınmalıdır. Gaviscon alkol ile asla tüketilmemelidir.  Daha etkili sonuç göstermesi için Gaviscon advance aç karnına asla alınmamalıdır. Ortalama olarak 1 hafta içinde olumlu etki göstermesi gerekmektedir, olumlu etki görmediğinizde mutlaka doktorunuza bilgi vermelisiniz. Gaviscon şurup muadili ve eşdeğer pek çok ilaç olmasına rağmen doktorların ilk önerdiği şuruptur.

Gaviscon Şurup Kullananlar

Gaviscon kullananlar yaptıkları yorumlarda şurubun çok etkili olduğunu ve kısa sürede olumlu etkisinin görüldüğü paylaşmışlardır. Genelde kullananlarda her hangi bir yan etkisinin görülmediği paylaşılmıştır. Görülen bazı yorumlarda ise kullananların genelde çok fazla tüketiği ve doz aşımı yaptığıdır mutlaka doktorun belirlediği dozda kullanmak gereklidir. Gaviscon şurup gibi gaviscon tablet kullananlarda olumlu yorumlar yapmışlardır. Gaviscon şurup faydaları dozunda kullanıldığında etkisi gösteren bir ilaçtır. Gebelik döneminde gaviscon kullannalarda her hangi bir yan etkisini görmediklerini söylemiştir.

Gaciscon Şurup Ne kadar, Gaciscon Şurup Fiyatı

Eczaneden reçete ile alabileceğiniz bu şurup mutlaka doktorunuzun tavsiyesi ile alınmalıdır.

GAVISCON 500 mg 200 ml likit  Fiyatı

Etken Madde Aljinik Asit Eczane Perakende Satış Fiyatı ( KDV Dahil ) 10.97 TL
Geri Ödeme Kodu A03298 Eczane Perakende Satış Fiyatı ( KDV Hariç ) 10.16 TL
loading...
 • Site Yorum

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.