Fucidin Krem

fucidin sivilce kremi, fucidin krem
Paylaş
 

Fucidin krem sivilce tedavisinde kullanılan etkili kremlerden biridir. Cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılan bu krem güçlü antibiyotik olup cilt yüzeyinde mikrop ve iltihap oluşmasını önler.

Sivilcelerin neden olduğu bakterilerin yok olmasında sıklıkla kullanılan fucidin cilt kuruluğuna neden olduğundan mutlaka doktor tavsiyesi üzerine kullanılması gerekmektedir.

İltihaplı sivilce, akne ve ergenlik döneminde görülen sivilcelerin tedavisinde kullanılan fucidin krem nedir, ne işe yarar ve nasıl kullanılır hakkında sizlere bilgi vermeye çalışacağım. Kesinlikle doktorunuz önermedikçe bu krem asla bilinçsiz olarak kullanmayınız.

Fucidin Krem Nedir

Reçete ile satılan fucidin krem 20 gramlık tüplerde eczanelerde satılmaktadır. Bir gram krem, 20 mg Fusidik asit içermektedir. Etken maddesi olan fusidik asit güçlü bir antibiyotiktir ve sivilceleri kurutarak yok eder.

Fucidin Krem ile tedaviye başlayan kişilerde ilk gün etkisini göstermeye başlayacaktır. İlaçtan verim alındığı taktirde uygulamaya ara vermeden devam edilmelidir. Tüm gençlerin düştüğü hataya düşüp ilaçtan verim alır almaz kullanıma son vermek son derece yanlış bir davranıştır. Uygulamaya ara vermek cilt üzerinde yer edinen bakterilerde bağışıklık sistemini geliştirerek bir sonraki tedavi sürecinde etki alınmamasına neden olabilir. Bu sebeple ürünün uygulama süreci eczacının talimatları ve Fucidin Krem üretici firmasının kutu üzerine yazmış olduğu şekilde devam etmelidir.

Fucidin Krem Ne İşe Yarar

Sivilce ve deri hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir kremdir. Özellikle iltihaplı sivilcelerin tedavisinde reçete edilen bu krem düzenli olarak kullanılması çok önemlidir.

Fucidin sivilce kreminin dudak ve göz çevresine sürülmemesi önerilir. Sivilceler için geliştirilen bu krem oldukça etkili bir antibakteriyeldir. Buna dayanarak, enfeksiyonlu Egzama, enfeksiyon yoluyla gelişen deri sivilceleri, kıl kökü iltihaplanmaları ve ter bezlerinde gelişen iltihaplanmalarda kullanılmaktadır.

FUCİDİN’i aşağıdaki durumlarda KULLANMAYINIZ:

 • Fusidik asit ve tuzlarına veya diğer bileşenlerden herhangi birine alerjik (aşırı duyarlı) iseniz,
 • Pseudomonas aeruginosa gibi duyarlı olmayan organizmaların oluşturduğu enfeksiyonlarda kullanılmamalıdır.
 • Açık yaralara uygulanmaz, aksi halde alerjik reaksiyonlara neden olur.

FUCİDİN ‘i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ:

Aşağıdaki durumlarda size veya çocuğunuza FUCİDİN kullanılıp kullanılmayacağına doktorunuz
karar verecektir.

 • Gözde irritasyona sebep olabileceğinden göz çevresindeki cilt enfeksiyonlarında
 • Bütün diğer haricen kullanılan antibiyotiklerde olduğu gibi, uzun süreli ve sık sık uygulama nedeniyle, temas duyarlılığı ve antibiyotiğe karşı direnç gelişmesi riski olduğunda

fucidin krem, fucidin sivilce kremi

Fuciden Krem Nasıl Kullanılır

Fucidin Sivilce Kremi reçetelendirildiği şekilde uygulanmalıdır. Cilt tipine göre kullanım şekli değişkenlik gösterebilir. Doktorunuz veya eczacınızın tavsiye ettiği şekilde uyguladığınız takdirde kısa sürede randıman alacağınızı söyleyebiliriz. Fucidin krem doktorunuzun tavsiyesi üzerine günde 2 yada 3 defa sivilce olan bölgeye sürülür.

 • Krem sorunlu bölgeye sürülmeden önce hijyen kurallarına göre temizlenir
 • Az miktarda krem sadece sorunlu bölgeye baskı yapmadan sürülür
 • Günde 2 yada 3 defa uygulanır. Akşam yatmadan önce sürebilirsiniz
 • Gerekirse üstünü kapatabilir yada açık bırakabilirsiniz.

Eğer ciltte kuruluğa neden olursa gün içerisinde nemlendirici krem sürebilirsiniz.

Fucidin Kremi İçeriği

Fucidin Sivilce kremi fusidik asit içermektedir. Fusidik asit içerdiği diğer karışımlarla birlikte ciltte meydanda gelen kızarıklıkları ortadan kaldırır. İltihap üreten bakterileri yok edip üremesine engel olur. Bunlara ek olarak Atopik Egzama hastalığında tedavi edici bir ilaç olarak kullanılmaktadır. Güneş ışığına maruz kalmaktan meydana gelen semptomları önler.

Fuciden Krem Kullanıcı Uyarıları

Fucidin Kremi doktor gözetiminde kullanmalısınız. Sağdan soldan duyduğunuz söylentileri dikkate almamalısınız. İlacın içeriğinde alerjiniz olan maddeler olup olmadığını kontrol etmeden kullanmamalısınız. Fucidin ile sivilce tedavisine başladığınız günü takip eden 3-4 gün içerisinde bakterilerin cildinizden kovulmuş olması gerekir. Böyle bir durum gerçekleşmediği taktirde muhakkak bir doktora müracaat etmelisiniz.

Tedavi süresinde teninizi tahribattan, kalitesiz sabunlardan ve direkt olarak güneş ışığından uzak tutmalısınız. İlacı çocukların ulaşamayacakları yerlerde serin ortamlarda saklamalısınız. Hamilelik dönemindeki hanımların, emzikli annelerin kullanmaması gerekmektedir.

Fucidin Krem Yan Etkileri

Piyasaya sürülen tüm ilaçların belirli yan etkileri görülmektedir. Fucidin krem de; ciltte incelme, karın ağrısı ve boğaz şişmesi etkileri görülür. Sayılan bu etkiler dışında herhangi bir etki görüldüğü durumda en kısa sürede bir doktora görünmelisiniz.

 • Eller, ayaklar, bilekler, yüz, dudakların şişmesi ya da özellikle ağız veya boğazın yutmayı veya nefes almayı zorlaştıracak şekilde şişmelerinde
 • Cilt döküntüleri
 • Ciltte yanma, batma hissi
 • İrritasyon
 • Kuruma

Yukarıda saydığımız etkilere rastladığınızda ilacı yazdırdığınız doktorunuza bunu bildirmelisiniz. Fucidin krem kullanan bireylerin hemen hemen hepsi tedaviden olumlu sonuç aldığını ve ciltlerinin oldukça pürüzsüz bir hal aldığını ifade etmektedir.

Hamilelikte Kullanımı

Hamilelerin ve hamilelik şüphesi olanların kesinlikle doktoruna danışmadan kullanmamaları gerekmektedir.

Emziren Anneler Kullanabilir Mi

Emziren anneler doktor önermedikçe asla kullanmamalıdır.

Fucidin Krem Bebeklerde Kullanımı

Bebeklerde yada çocuklarda asla doktorunuza danışmadan kullanılmaz. Krem bebeklerde asla kullanılmaz.

Fucidin Krem Kullananlar

Fucidin krem ne işe yarar, sorusuna cevap verdikten sonra  fucidin krem kullananlar yaptıkları yorumları sizler için derledik.

 • Sivilce tedavisi için doktorum önerdi. Cildimi kurttu ama sivilcelerde yok oldu
 • Etkili ama yan etkilerini gördüğüm için kullanamadım
 • Ergenlik döneminde çıkan iltihaplı sivilceler için kullandığım krem
 • Fucidin krem faydaları arasında sivilceye iyi geldiği için kullandım sivilcelerim kısa sürede yok oldu

Fucidin krem kortizonlu bir krem değildir. Asla ağız içine yada burun deliklerine sürülmez. Çıban üzerine sürümesi doktor tavsiye üzerine olur. Krem genital bölgeye sürülmez.

Özellikle genital siğil için kesinlikle kullanmayınız. Fucidin krem vajinaya sürülmesi tahrişe neden olabilir.

Fucidin krem reçetesiz satılmaz. Açık yara yada yanığa asla sürülmemelidir. Fucidin krem ile fucidin pomad aynı etken maddeye sahip olmasına karşın krem cilt yüzeyindeki sorun için kullanılır. Pomad ise deri alt tabakasında oluşan sorunların tedavisinde kullanılır.

Fucidin Krem Fiyatı

Fucidin sivilce kremi etkisi büyük ama fiyatı ise çok uygundur. Reçete ile satılan Fucidin krem fiyatı eczanelerde 15 TL’ye satılmaktadır.

FUCIDIN % 2 20 gr krem 2018 YILI FİYATLARI
Etken Madde Fusidik Asit 14.02 TL
Geri Ödeme Kodu A03208 12.98 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 14.02 TL

Fucidin Krem Muadili

Fucidin krem muadili yani eşdeğer olan kremler ile aynı etken maddeye ve içeriğe sahiptir.

1 – Fucibest Krem %2 20 g
2 – Fucidin Krem %2 20 g
3 – Fucitec Krem %2 20 g
4 – Fusidas Krem %2 20 g
5 – Stafine Krem %2 15 g
6 – Tiremix Krem %2 20 g

Ayrıca diğer makalemizde En İyi Sivilce Kremleri hakkında bilgi veren yazımızı okuyarak diğer sivilce kremleri hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Burada yazılanlar asla doktor tavsiyesi yerine geçmez. Krem hakkında en doğru ve güncel bilgiyi reçete kağıdında bulabilirsiniz.  Asla hekiminiz önermedikçe tavsiye üzerine bu kremi kullanmayınız.

 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Sevim dedi ki:

  Biz hidradentis için kulandik açık yaraları vardı onardı çok sukur

Bir yorum bırak

Facebookta bizi bulun