Feramat

  A+
  A-
  Feramat

  Farklı türdeki demir eksikliği tedavilerinden kullanılan feramat, hamilelerde ve gelişme çağında bulunan çocuklardaki demir eksikliği tedavisinde kullanılmaktadır. Feramat kan ilacı ve feramat demir ilacı olarak adlandırılan feramat en etkili ilaçlardan biridir.

  Feramat kapsül demir eksikliğini ortadan kaldırmaktadır. Her kapsül içinde 100 mg demir eşdeğerinde olan ferro fumarat vardır.

  Genel olarak demir eksikliği tedavisinde kullanılan feramat, kansızlığı karşı da oldukça etkilidir. Her türlü demir eksikliği tedavisinde kullanılmakta olup hamilelik döneminde başta olmak üzere, emziren anneler ve gelişim sürecinde olan çocuklar için de oldukça fayda sağlamaktadır.

  Feramat nedir ve feramat içeriği hakkında tüm detaylı bilgiyi sizler için paylaşacağız.

  Feramat Nedir ?

  Feramat, insan vücudunda olan bir çok demir eksikliği tedavisinde özellikle hamilelik döneminde ve çocukların gelişme dönemlerindeki demir eksikliği anemisi tedavilerinde kullanılmaktadır.

  Ancak feramat sadece demir eksikliği tedavisinde değil, kansızlık tedavisi için de kullanılmaktadır. Her kapsül 100 mg demir eşdeğerinde olan ferro fumarat içermektedir.

  Feramat nedir konusunda kısa bir açıklamadan sonra feramat ne işe yarar konusu hakkında detaylı bir bilgi vermeye çalışacağız.

  Feramat Ne İşe Yarar?

  Feramat ne işe yarar diye soracak olursanız yukarıdaki bilgilere ek olarak kan ve kan yapıcı organların tedavisinde, anemi (kansızlık) hastalığı tedavisi, demir eksikliği tedavilerinde kullanılmaktadır.

  Hamilelik dönemindeki kadınların, çocukların gelişim döneminde, emziren annelere reçete edilen ilaçtır.
  Vücutta oluşan veya oluşacak olan her türlü demir eksikliği tedavisinde kullanılır.

  Kansızlık (anemi) hastalığı tedavilerinde kullanılan en yardımcı ilaçlar arasında yerini almaktadır. Kan yapan organların iyileşme sürecini hızlandırır.

  Kısaca feramat, kansızlık ve demir eksikliği tedavilerinde doktorlar tarafından en çok tercih edilip reçete etmektedir.
  Ağız yoluyla alınan feramat vücutta hızla emilim sağlayıp, demir eksikliği tedavisi süren kişide emilen demir oranı değişkenlik göstermektedir. Demir eksiliği fazla olan kişilerde emilim daha da fazla olur. Demir ihtiyacı kadar emilen demirin fazlalığı mide-bağırsak yoluyla dışkı olarak dışarı atılır.

  Feramatı nasıl kullanacağınızı bilmiyorsanız feramat nasıl kullanılır konusuna göz atın.

  Feramat Nasıl Kullanılır?

  Feramat, doktor tarafından gerekli görüldüğü takdirde reçete edilen demir eksikliği ve kansızlık tedavisinde kullanılan bir ilaçtır.

  • Doktorunuzun tavsiyesi olmadan kendi başınıza kesinlikle kullanmamalısınız.
  • Doktor tarafında gerekli görüldüğü takdirde, gereken dozda kullanılmalıdır.
  • Hamilelik dönemi, emziren anneler ve gelişim çağındaki çocuklarda günlük 1 kapsül yeterli olacaktır. Ancak doktorunuz gerekli gördüğü takdirde doz artışı veya doz azatlımı yapabilir.
  • İlacı kullandığınız andan itibaren doktorunuzla iletişim içerisinde olun.
  • Kesinlikle çiğnemeyiz su ile tüketmelisiniz.
  • Gün içerisinde ilacı almayı unuttuğunuz takdirde doktorunuzun size reçete ettiği şekilde kullanınız.
  • Olası bir yan etkisi olduğu anda ilacın kullanımını kesip en kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

  Feramat Kullanırken Bilinmesi Gereken Durumlar

  • Her ilacın yan etkisi olduğu gibi feramat yan etkisi bulunmaktadır.
  • İlacın içerisindeki etken maddeye karşı herhangi bir alerjiniz varsa ilacı kullanmayın.
  • Feramat gelişim çağındaki çocuklarda yani 6 yaş ve üzeri olan çocuklarda kullanılır.
  • Feramat kesinlikle ağız yoluyla alınmalıdır.
  • Yan etkilerini oldukça şiddetli gördüğünüz takdirde dozunu düşürüp de kullanmaya devam edin. Ancak doz düşümünde de yan etkilerinden etkileniyorsanız ilacın kullanımını kesip doktorunuza danışın.
  • Feramat doz aşımında mide yıkanır. Ancak mide yıkanması söz konusu değilse hasta kusturularak fazla olan demir vücuttan atılır. Daha da ileri giden durumlarda hastanın bağırsakları yıkanır.
  • Feramat hamilelik döneminde kullanılır.
  • Feramat kullanırken öncesinde veya sonrasında kesinlikle alkol tüketmemelisiniz.
  • Önerilen dozda kullanmaya dikkat edin.
  • Günlük kullanımı 1 kapsülden fazla olmamalıdır.

  Feramat Yan Etkileri

  Feramat yan etkileri arasında en sık görülen durum mide-bağırsak siteminde bozukluktur. Ancak her ilacın yan etkisi herkeste aynı olmamaktadır.

  • Mide ve bağırsak sistemindeki bozukluk
  • İshal
  • Bulantı
  • Kabızlık
  • Deride kaşıntının yanında kabarıklık, döküntü ve kızarma
  • Deri üzerinde tahriş
  • Kazıntı
  • Kaşıntı
  • Uyku hali

  Yukarıda belirtilen feramat yan etkileri herkeste görülebilir veya görülmez. İlacın herhangi bir yan etkisiyle karşı karşıya kaldığınız takdirde doz düşümüne gidin. Doz düşümünden sonra da yan etkileri görülmeye devam edildiği takdirde ilacın kullanımını durdurun ve size reçete eden doktorunuza danışın.

  Feramatı yemekle birlikte alınması emilimi azaltacağı için yan etkilerini en aza indirecektir. Genelde tok karınla alınması tavsiye edilir.

  feramat, feramat kan ilacı, feramat demir ilacı

  Feramat Kullananlar

  Feramat kullananlar genel olarak demir eksikliği tedavilerinde kullanıldığını belirtmişlerdir. Ancak bazı feramat kullananlar kansızlık için kullanmıştır.

  Genel olarak feramat kullananlar piyasada bulunan en iyi ilaç olduğunu belirtmişlerdir. Feramat kullananlar genel olarak doktor tarafından hamilelik döneminde reçete edilerek kullanmışlardır. Feramat saç dökülmesini önlemede çok etkilidir. Demir eksikliği saç dökülmesine neden olduğundan bu ilaç kullanıldığında saç dökülmesi durur.

  Feramat kullananlar doktor tavsiyesi olmadan kesinlikle kendi bilginizle ilacı kullanmamalısınız. Doktor tarafından reçete edilerek feramat kullananlar öncelikle akıllarına takılan soruların cevaplarını aramaktadır. Genel olarak kadınların kullandığı feramat hakkındaki en sık sorulan sorular feramat kilo aldırırmı, feramat adet düzensizliği yapar mı, feramat adeti keser mi gibi sorular olmuştur.

  Doğumdan sonra demir hapı doktorunuzun size bildirdiği süre boyunca kullanmanız gerekmektedir. Özellikle hamileler feramet kan ilacı mutlaka düzenli olarak kullanılması gerekmektedir. Ayrıca emzirirken feramet kesinlikle kullanılmalıdır.

  Feramat Hakkındaki Bütün Sorular

  Feramat reçetesiz satılır mı

  Feramat kan ilacı reçete yada reçetesiz olarak eczanelerden almanız mümkün. Dilerseniz aile hekimine bu kan ilacını reçeteye yazabilirsiniz.

  Feramat kilo aldırırmı

  Demir desteği veren ilaçlar kilo aldırmaz.

  Feramat adet düzensizliği yapar mı

  Feramat adet düzensizliği yapmaz.

  Feramat adeti keser mi

  Feramat adeti kesmez. Ancak adet sırasında yaşanan kan kaybının ve vücuttan eksilen çinkonun telafisini gerçekleştirmektedir.

  Feramat zayıflatır mı

  Feramat demir eksikliği ve kansızlık hastalıklarında kullanılmaktadır. Feramat kullananların bilmesi gereken en önemli konu demir eksikliği olan hastaların zayıflaması zordur.

  Feramat uyku yapar mı

  Feramat kullananlarda tam olarak uyku yapmamış olsa da küçük çapta halsizlik yapmaktadır. Bazı kişilerde ishal yaptığı ve mideyi bozduğu bilinmektedir.

  Feramat kilo yapar mı

  Feramat kesinlikle kilo yapmaz. Feramat zayıflama yada kilo kaybına neden olmaz.

  Feramat tok alınır mı

  Feramatın yemekten sonra alınması yan etkilerinin azalmasına yardımcı olur.

  Feramat emziren anneler kullanabilir mi

  Feramatı emziren annelerin kullanmasında bir sakınca bulunmamaktadır.

  Feramat kan ilacı hamilelikte kullanımı

  Doktor tarafından demir eksikliği görülen hamilelik dönemlerinde feramat reçete edilir.

  Feramat Fiyat

  Feramat fiyatı 2018 yılında 14.27 TL ‘dir. Belirlenen bu fiyat İEGM tarafından belirlenen bir fiyattır.

  Feramat 100 mg 30 Kapsül

  FERAMAT 100 mg 30 kapsül Fiyatı
  Etken MaddeFerrum Fumarat14.27 TL
  Reçete DurumuReçeteli Satılır14.27 TL
  İthal / İmalİmal [ Ref.Ülke :Turkiye ]13.40 TL
  Ruhsat Sahibi FirmaTripharma İlaç Sanayi ve Tic. A.Ş.

  Feramat Prospektüs

  Feramat prospektüs bilgilerini okumanız olası bir yan etkisinden sizi kurtarabilir. Her ne kadar feramat doktor tarafından reçete ile verilse de kesinlikle prospektüsünü mutlaka okumalısınız. Feramat prospektüs içerisinde içerisinde feramat nedir, feramet ne için kullanılır, nasıl kullanılır ve yan etkileri ayrıntılı ve güncel şekilde yazmaktadır.

  Feramat Muadili

  Feramat muadili olarak ferro sanol 20 duodenal kapsül piyasada bulunmaktadır. Ancak en etkili ve en çok yaygın olarak kullanılan ilaç feramat tır.

  Feramat kan ilacı hakkında verdiğim bilgiler kesinlikle doktor tavsiyesi değildir. Asla doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.