Difenhidramin Nedir

difenhidramin nedir, difenhidramin ne işe yarar, difenhidramin yan etkileri
Paylaş
 

Difenhidramin nedirDifenhidramin içeren ilaçlar nelerdir sizlere ayrıntılı olarak anlatmaya çalışacağım. Bir çok ilaç ve şurubun içerisinde bulunan difenhidramin hidroklorür etken maddelerden biridir ve ilaçların içerisinde bulunur. İlaç yada şurupların içerisinde bulunan difenhidramin faydaları olduğu kadar yanlış kullanıma bağlı olarak difenhidramin yan etkileri bulunmaktadır.

Difenhidramin Ne İşe Yarar

Genel olarak difenhidramin almaç engelleyici, ödem oluşmasını yok eden, öksürük kesici, araç tutması hastalığı ve  uyku ilacı içerisinde etken olarak kullanılan bir ilaçtır. Difenhidramin uyku ilacı olarak pek çok uyku ilacı ve hapı içerisinde etken maddeler olarak bulunur. Bir ilaç yada şurubun içerisinde difenhidramin oranı ise 20 mg/2mL ampul, 25 mg kapsül, 2-14 mg/mL şurup olarak bulunur.

Difenhidramin Yan Etkileri

Çoğu ilaç yada şurup gurubunda bulunan difenhidramin etken maddesi bazı kişilerde bu etken maddeye karşı alerjik durumlar ile kendini göstersede genel doz aşımı bağlı olarak bazı yan etkileri görülmektedir. Sıklıkla görülen yan etkileri ise;

  • Yüz ve boyun bölgesinde kızarıklık
  • Uyuşukluk
  • Deride döküntü
  • Işığa arşı hassasiyet
  • Fazla terleme
  • Ağız ve burun kuruluğu
  • Ürtiker
  • Kabızlık
  • Çocuklarda aşırı duyarlılık
  • Uyuşukluk ve uyku hali

Difenhidramin günlük mutlaka doz aşımı yapılmadan doktorun belirlediği dozda kullanılmalıdır. Difenhidramin Gebelikte Kullanımı konusunda mutlaka dikkat edilmelidir, kasılmaları arttırarak erken doğuma neden olacağı bilinmektedir. Yeni doğum yapmış kişiler ve emziren anneler mutlaka doktora danışmadan kullanmamalıdır. Bu etken maddenin anne sütüne geçtiği bilinmektedir.

Difenhidramin İçeren İlaçlar

Çok etkili bir etken madde olması ve pek çok ilaç ve şurubun içerisinde bulunan bu etken madde mutlaka difenhidramin prospektüs bilgilerine bakarak etkileşimi bilinmelidir. Sizlere hangi ilaç ve şurubun içerisinde  difenhidramin bulunduğu bilinerek kullanılmalıdır.

ALLENİK (Ampul)
ALLERJİN (Şurup)
BENADRYL (Eliksir)
BENAFED (Şurup)
BENİL (Şurup)
BENİSON (Ampul)
BENYLİN (Şurup)
BENYLİN PEDİATRİK (Şurup)
CALADRYL (Krem)
CALADRYL (Losyon)
DEFEKS (Şurup)
DİFEDRİN (Jel)
DİFESTOL (Jel)
DİYENİL (Losyon)
DROGRYL (Losyon)
FENİDİN (Şurup)
FENOTRAL (Şurup)
GAYABEN (Şurup)
HİSTORAN (Şurup)
HYDRYLLIN Compound (Şurup)
KALMOSAN (Losyon)
KOKLİN Ekspektoran (Şurup)
METORFAN (Draje)
NEO-JUCODİNE (Şurup)
OVADRİL (Losyon)
PEDİLİN Şurup
PEREKS (Şurup)
TANOL (Losyon)
TUSEPTİL (Şurup)

Difenhidramin fiyat genel olarak tek başına bir fiyatı yoktur. Kullanılan ilaç yada şurubun fiyatları ise değişiklik göstermektedir. Difenhidramin İçeren İlaçlar, Difenhidramin İçeren ampul ve Difenhidramin tablet kullanırken mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanmaya dikkat etmelisiniz. Asla reçetesiz olarak ilaç almayınız. Sitemizde verilen açıklamalar bilgi amaçlıdır. İlaç kutusunda bulunan prospektüs kağıdını okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

loading...
  • Site Yorum

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.