Dideral Nedir? Ne İçin Kullanılır? Neye İyi Gelir?

Dideral Nedir? Ne İçin Kullanılır? Neye İyi Gelir?

Dideral tablet ismini sıkça duyduğumuz etkili ilaçlardan biridir.  DIDERAL 40 mg Tablet, vücutta doğal olarak bulunan, kalbi ve kan damarlarını etkileyen bazı kimyasal maddelerin (örneğin, adrenalin) etkilerini yavaşlatır ve durdurur. Böylece kalp atım sayısı ve kalbe giden kan akışı düşer bunun sonucunda ise kalbin zorlanması önlenmiş olur.

Aslında daha basitçe anlatmak gerekirse sınav stresi yaşayanlara yada çok önemli bir iş görüşmesinde heyecanı yatıştırmak için genelde tercih edilmesine rağmen mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gereken bir ilaçtır. Sizlere bu yazımızda dideral nedir, dideral ne işe yarar, dideral heyecanı azaltır mı, dideral günde kaç tane alınır, dideral neye iyi gelir sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Dideral Nedir

Dideral 40 mg tablet reçete ile satılan bir ilaçtır. Kapalı kutuda reçete ile satılan dideral her kutusunda 50 adet tablet bulunmaktadır. Ciddi yan etkileri bulunan DIDERAL 40 mg Tablet mutlaka doktor tavsiyesi ile kullanılmalıdır. Dideral etken maddesi ise Bir tablette: Propranolol HCI 40 mg, Boyar madde olarak Ponceau 4R içerir.

Dideral Ne İşe Yarar

Dideral ne işe yarar, dideral ne için kullanılır, dideral neye iyi gelir hakkında bilgi vermeye çalışacağım.  Son zamanlarda dideral heyecanı yenmek yada stresi azaltmak için kullananların sayısı artsa da aslında bu ilaç belli hastalıkları tedavi etmek için kullanılan bir ilaçtır. Dideral hangi hastalıklarda kullanılır sizlere sırası ile açıklayayım.

 • Kalp ve kan damar hastalıklarında
 • Yüksek tansiyon
 • Kontrolsüz titremeler
 • Migren
 • Göğüs ağrısı, sıkışma ve baskı
 • El titremesi
 • Tirotoksikoz ; Tiroid bezinin aşırı çalışması nedeniyle aşırı oluşan tiroid hormon salınım sonucu hastalarda kilo kaybı, sinirlilik, huzursuzluk, sıcağa tahammülsüzlük, terleme, kas gücü kaybı ve çarpıntı
 • Dideral anksiyete; (Anksiyete kelime anlamı kaygı duymak devamlı kaygılı ve endişeli olmalı durumudur)
 • Dideral sosyal fobi yaşayanlarda tedavi amaçlı kullanılır.
 • İyi huylu olan böbrek üstü tümörü
 • Kalp krizinden sonraki iyileşme döneminde

Dideral heyecan önce kullanılan bir ilaç olma özelliğine sahiptir. Ama bilinmesi gereken ilk husus ise mutlaka yan etkileri hakkında bilgi sahibi olmak ve doktor gözetiminde kullanmak gereklidir. Özellikle aşırı derece açlık çekenler yani yemek yemeyenler asla aç karınla ilacı almamalıdır.

Dideral Nasıl Kullanılır

Dideral mutlaka size doktorun bildirdiği şekilde kullanmaya dikkat etmelisiniz. Genelde tedaviye başlandığında ilaç her gün aynı saate alınmalıdır. Genelde tok karınla ve bir bardak su ile beraber alınır. Yetişkinler ve çocuklarda doz  hastaya göre özel olarak belirlenir. Mutlaka ilaç kullanıldığı süre boyunca hastanın tansiyonu kontrol edilmelidir. 12 yaşından küçüklere verilecek doz düşük seviyelerdedir ve 12 yaşından büyüklere ise yetişkin dozu verilir. Hastalığa ve soruna göre doz değişiklik gösterir.

Yetişkinlerde Dideral kullanım şekli

Hipertansiyon:

Başlangıç dozu günde iki kere 80 mg olup bir haftalık aralarla doz, hastadan alınan cevaba göre artırılabilir. Normal doz günde 160-320 mg ‘dır.

Angina ( Göğüs ağrısı) anksiyete ( Kaygı), migren ve esansiyel tremor( El titremesi):

Başlangıç dozu olarak günde 2 veya 3 defa 40 mg verilir ve hastadan alınan cevaba göre bir haftalık aralarla aynı miktarda artırılır. Anksiyete, migren ve esansiyel tremorda 80-160 mg/gün ve anginada 120-240 mg/gün dozlarla istenilen cevap alınır.

Miyokard infarktüsü ( Kalp krizi) sonrasında:

Tedaviye, miyokard infarktüsü sonrasında 5 ile 21. günler arasında başlanmalıdır. Başlangıç dozu 2-3 gün süreyle, günde 4 kere 40 mg olmalıdır. Bundan sonra hastanın preparatı muntazam olmasını sağlamak için günlük toplam doz günde iki kere 80 mg olarak verilebilir.

Çocuklarda dideral kullanım şekli

Disritmiler( Kalp atım bozukluğu), feokromositoma( Çarpıntı, terleme, titreme), tirotoksikoz:

Dozaj hastaya göre düzenlenmelidir. Aşağıdaki dozaj sadece genel bir fikir vermek amacındadır:
Oral: İhtiyaca göre günde üç veya dört defa 0,25-0,5 mg/kg
Migren: Oral: 12 yaşın altında: Günde iki veya üç defa 20 mg.
12 yaşın üzerinde: Yetişkin dozu verilir.

Dideral Yan Etkileri

Dideral yan etkileri genelde ilacın içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlarda görüldüğü gibi doz aşımına bağlı olarak yan etkiler ortaya çıkmaktadır.

 • Karın ağrısı , nefes almada güçlük, kurdeşen, yüzde , dudaklarda , dilde ve boğazda şişlik
 • Ağız, dil ve boğazda şişlik
 • Kalp atışlarının çok yavaşlaması ve düzensiz bir hale gelmesi
 • Geçici hafıza kayıpları
 • Ciltte yanma ve karıncalanma
 • Çok yüksek ateş ve ciltte kızarıklık, döküntü.
 • Karın ağrısı, mide bulantısı, ishal veya kabızlık
 • Uyku problemleri ve halsizlik
 • Cinsel istek kaybı
 • Saç dökülmesi
 • Kalp atışında düzensizlik
 • Ellerde ve ayaklarda karıncalanma
 • Yorgunluk ve uyumada güçlük
 • Bitkinlik ve kas yorgunluğu
 • Kısa süreli hafıza kaybı
 • Duygusal değişiklik
 • Görme bozukluğu

Bunlar ciddi yan etkilerdir ve mutlaka yan etkiler görüldüğünde ilaç kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza bilgi vermelisiniz.

Dideral heyecan giderici hakkındaki tüm sorular

Dideral hakkında merak edilen sorulara cevap vererek ilaç hakkında bilinmeyenleri sizinle paylaşmaya çalışacağım. Bu sorulara en çok sorulan sorulardır dideral hakkında merak edilenlere buradan ulaşabilirsiniz.

Dideral heyecanı azaltır mı

Dideral heyecanı azaltan adrenalin salınımı azaltan bir ilaçtır. Sınavlara girenler yada toplum önünde konuşacak kişiler heyecan yapmamak adına bazen bu ilacı kullanmaktadırlar.

Dideral etkisi kaç saat sürer, dideral etki süresi

Dideral etkisi kişinin durumuna yapısına ve açlık tokluk durumuna göre değişiklik göstermektedir. 1 tablet ortalama olarak 3 yada 4 saat etkili olmaktadır.

Dideral ne kadar zamanda etki eder

Ortalama olarak yarım saat içerisinde etkisini gösteren bir ilaçtır.

Dideral sosyal fobi

Sosyal fobi, endişe, kaygı duyan kişiler doktor gözetiminde bu ilacı kullanabilirler.

Dideral hangi doktor yazar

Dideral nöroloji doktorunun size tedavi ettikten sonra uygun görmesi halinde yazdığı bir ilaçtır.

Dideral reçetesiz alınır mı

Reçetesiz olarak eczaneden alınabilmesine rağmen ciddi etkilerinden dolayı mutlaka reçeteli olarak alınması gerekmektedir.

Dideral el titremesi

Dideral el titremesine iyi gelir mi sorusu genelde sıklıkla sorulan bir sorudur. Dideral el titremesinde tedavi amacı ile kullanılmaktadır.

Dideral eş değer

Dideral eş değer ilaçların bulunmasına rağmen en etkili heyecan giderici ilaç olduğundan genelde bu ilaç tavsiye edilmektedir.

Dideral kilo yapar mı yada dideral zayıflatır mı

Sadece bu ilaçta değil her ilacın yan etkisine bağlı olarak kilo kaybı yada kilo alma durumları yaşana bilir ama bu çok nadir görülen bir durumdur.

Dideral anksiyete etkisi

Dideral anksiyete yani kaygılı durum için mutlaka belirtilen dozda kullanılmalıdır. Panik atak, anksiyete, aşırı heyecan durumlarında etkilidir.

Dideral antidepresan mı

Dideral antidepresan ilaçlar sınıfında bulunan bir ilaçtır.

Dideral günde kaç tane alınır

Genelde günlük alınacak doz hastanın durumuna göre değişiklik göstersede önerilen doz günde 2 tablettir. her gün aynı saate almaya özen göstermelisiniz. Her doz alımı arasında 12 saat bulunmalıdır. Hastalığın durumuna göre günde 6 doza kadar doktor tavsiyesi ile çıkartılabilir.

Dideral nasıl bırakılır

Mutlaka doktorunuz size söyleyene kadar tedaviye devam etmeli ve kesinlikle birden değilde doz azaltılarak bırakılmalıdır.

Dideral uyku yaparmı

Dideral yan etkilerinden biride sersemlik ve uyku halidir.

Dideral Kullananlar

Dideral kullananlar sosyal medya, forum ve sözlüklerde yaptıkları yorumlarda ilacın çok etkili olduğunu ve ciddi yan etkilerinin bulunduğu paylaşmışlardır.  Genelde ilacı doktor tavsiyesi ile aldıklarını söyleyenler kadar tavsiye üzerine sınav heyecanını yenmek için kullananlarında sayısında baya artış görülmektedir. Dideral kesinlikle herkesin kullanımına uygun bir ilaç değildir ve mutlaka tedavi sonra dikkatli kullanılması gereken bir ilaçtır. Dideral kullananlarda genelde yan etkiler çok nadir görülse de sersemlik ve uyku hali en çok görülen yan etkileridir. Amacı dışında asla kullanılmaması gereken bir ilaçtır.

Dideral prospektüs

ATC Kodu C07AA05
Etkin Madde Propranolol Hcl
Geri Ödeme Kodu A02368
Satış Fiyatı 6.4 TL
Önceki Satış Fiyatı 6.4 TL 
Original / Jenerik Jenerik İlaç
Reçete Durumu Normal Reçeteli bir ilaçtır.
Birim Miktar 40
Birim Cinsi MG
Ambalaj Miktarı 50

Dideral Fiyat

DIDERAL 40 mg 50 tablet Fiyatı
Etken Madde Propranolol Hcl 6.40 TL
Reçete Durumu Reçeteli Satılır 6.40 TL

Dideral Tablet ne demek, ne için kullanılır, endikasyonları, neye iyi gelir, hafif yan etkileri, kullanım talimati, kaç para, ne kadar, ücreti hakkında bilgi vermeye çalıştım kesinlikle yazılanlar doktor tavsiyesi değildir ilaç hakkında güncel bilgiye Dideral prospektüs okuyarak sahip olabilirsiniz. Kesinlikle kulaktan dolma bilgiler ile bilinç olarak ilaç kullanmayın unutmayın en zararsız olan aspirin bile mide kanamasına neden olurken bu tür ilaçlar ciddi risklere yol açabilir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Maddi Yardım