Cinsel Bölge Nasıl Temizlenir?

  Cinsel Bölge Nasıl Temizlenir?

  Oldukça hassas bir yapısı bulunan, bu yüzden de temizliği esnasında son derece titiz ve itinalı bir şekilde davranılması gereken cinsel bölge, diğer adıyla genital bölge; mikroorganizma ve bakteri oluşumuna son derece elverişli bir konuma sahip olması ile biliniyor.

  Genital bölgenin gerek anüse gerekse idrar yollarına yakın bir konumda bulunması; cinsel bölgenin temizliği esnasında kadınların birtakım noktalara özen göstermesini zorunlu bir hale getiriyor.

  Peki; cinsel bölge nasıl temizlenir? Genital bölge kılları nasıl alınmalıdır? Gelin, bu soruları birlikte yanıtlamaya çalışalım:

  • Vajinayı her daim kuru ve temiz tutmaya özen gösterin!

  Cinsel bölgenin temiz ve hijyenik kalmasını sağlamanın ilk kuralının vajinayı her zaman temiz ve kuru tutmak olduğunu söyleyebiliriz.

  Genital bölge kararması nasıl engellenir?

  Bu noktada tuvalet ihtiyacınızı karşıladıktan sonra mutlaka tuvalet kağıdı kullanmalı ve vajinanızı mutlaka durulamalısınız.

  Tuvalet ihtiyacınızı tamamladıktan sonra anüsü ve vajina bölgesini arkadan öne değil de önden arkaya olacak şekilde silmelisiniz.

  Tuvalet ihtiyacınızın yanı sıra denize ya da havuza girip çıktığınızda, herhangi bir sebepten ötürü vajina ve çevresi ıslandığında vajinanızı kurulamayı ihmal etmemelisiniz. Aksi halde bölgede mantar oluşumu başta olmak üzere birden çok sağlık sorununun baş göstermesine neden olabilirsiniz.

  • Şampuan ve sabun gibi kimyasalların cinsel bölge ile temas etmediğine emin olun!

  Cinsel bölge temizliği esnasında kadınların en sık yaptığı hatalardan biri vajina ve çevresini şampuan ve sabun tarzı kimyasallar ile temizlemek şeklinde karşımıza çıkıyor. Ancak; bu tarz kimyasalların hiçbir şekilde genital bölge ile temas etmemesi gerekiyor.

  Aynı zamanda cinsel ilişki sonrasında vajina ve çevresinde meni yani sperm kalıntıları kalabileceğinden güzel bir şekilde duş almalı ve bölgeyi bu kalıntılardan iyice arındırmalısınız.

  • Vajinal akıntı ile karşılaştığınızda mutlaka bir jinekologa görünün

  Kadınların sıklıkla karşılaşmak zorunda kaldıkları sağlık sorunlarından biri olan vajinal akıntı; maalesef ki çoğu kadının görmezden geldiği bir durum!

  Zamanında dikkate alınmayan vajinal akıntılar; ilerleyen süreçte başka sağlık sorunlarına da davetiye çıkarabiliyor. Bu yüzden de farklı bir kıvamı, rengi ve kokusu olan vajinal akıntının ciddiye alınması ve bir doktora görünülmesi gerekiyor.

  • Ağda ve epilasyon malzemelerinin yalnızca size özel olduğundan emin olun!

   

  Cinsel bölge temizliği söz konusu olduğunda çoğu kadın; ağda ya da epilasyon yaptırmak amacıyla kuaföre gitmeyi tercih ediyor. Ancak kuaförler tarafından kullanılan ağda ve epilasyon cihazlarının daha önce başkaları için de kullanılmış olması; maalesef ki cinsel bölgenin hijyenikliğine gölge düşürüyor.

  Bikini bölgesi epilasyon yöntemleri 

  Bu yüzden de tüm bayanların kaliteli ürünler kullanan, temizlik ve hijyen kurallarına özen gösteren bir kuaför tercihinde bulunmaları gerekiyor.

  Cinsel Bölge Kılları Nasıl Temizlenir?

  Cinsel bölge nasıl temizlenir? sorusunun yanı sıra cinsel bölgede bulunan mevcut kılların nasıl temizlenmesi ve alınması gerektiği de ergenlik dönemine ulaşan her kadının merak ettiği sorular arasında bulunuyor.

  Genital bölgenin hassas kalmasını sağlamak, vajinayı çeşitli hastalıklara ve mikroorganizmalara karşı korumak amacıyla var olan cinsel bölge kıllarını temizlerken de son derece dikkatli davranmak gerekiyor.

  Bölgedeki kılların alınmaması ve uzatılması ise mantar ve bakteri oluşumuna zemin hazırlarken, özellikle yaz aylarında artan terleme sonrasında cinsel bölgeden kötü bir koku çevreye yayılmaya başlıyor. Aynı zamanda düzenli olarak alınmayan ve aşırı uzayan kıllar; vajina ve genital bölgenin kaşınmasını beraberinde getirmenin yanı sıra bölgede bit ve kenelerin yaşayabileceği bir ortamın oluşmasını da sağlıyor.

  Peki; genital bölgedeki kıllar nasıl alınmalı?

   

  • Jilet ile Cinsel Bölge Temizliği

  Kadınlar tarafından en çok başvurulan yöntemler arasında yer alan jilet ile genital bölge temizliği; birtakım tehlike ve sakıncalara sahip olsa da doğru teknikler kullanılarak temizlik tamamlandığında istenilen sonuca ulaşılabiliyor.

  Özellikle keskin bıçaklı jilet kullanımı; genital bölgenin yanlışlıkla kesilmesi ve bu kesilen yerlerin enfeksiyon kapması gibi olumsuz sonuçlar doğurabiliyor.

  Kılların daha sert bir formda çıkması, kıl dönmesi, kıl köklerinin kuvvetlenmesi; jilet ile genital bölge temizliğinin sebep olduğu en sakıncalı yan etkiler olarak biliniyor.

  Bu yüzden de jilet kullanarak genital bölgenizi temizlemeyi düşünüyorsanız; mutlaka kadınlar için özel olarak üretilen beş bıçaklı jiletlerden kullanmalı, bölgede tahriş ve kıl dönmesi ile karşılaşmamak adına sabun ya da şampuan kullanmak yerine tüy alma köpüğü kullanmalısınız.

  Genital bölge için özel olarak üretilen duş jellerinden ya da tüy alma köpüklerinden kullanarak; bölgede mantar, bakteri ya da virüs oluşumunu en aza indirgeyebilirsiniz.

  • Epilasyon cihazı ile cinsel bölge temizliği

  Cinsel bölge temizliği esnasında tercih edilen, ancak kadınların acı ve ağrı hissetmesine neden olan epilasyon cihazı ile cinsel bölge temizliği; kılları köküyle birlikte aldığı için cinsel bölgedeki kılların uzun bir zaman çıkmasının ve uzamasının önüne geçiyor.

  Epilasyon cihazı ile cinsel bölgedeki kılları almak istiyorsanız; mutlaka kaliteli bir markanın epilasyon aletini kullandığınızdan emin olmalısınız.

  Kılları alırken daha az acı hissetmek adına genital bölgeye temizlik öncesinde bir miktar buz küpü uygulayabilir ve bölgenin uyuşmasını sağlayabilirsiniz.

  Bölgedeki kılları almaya başlarken; bölgenin yeterince kuru olmasına özen göstermeli, buradaki tüyleri kenarlardan içeriye doğru olacak şekilde almalısınız.

  Uygulamayı tamamladıktan sonra ise tahriş ve acıyı azaltmak adına bölgeye bebek yağı sürebilirsiniz.

  • Ağda ile Cinsel Bölge Temizliği

  Cinsel bölge temizliği esnasında en az epilasyon cihazları kadar acı veren ağda kullanımı; bölgedeki kılların en az bir ay boyunca çıkmasını ve uzamasını durduruyor. Bu yüzden de oldukça acı verici bir işlem olmasına rağmen çoğu kadın tarafından uygulanan bir yöntem olmaya devam ediyor.

  Cinsel bölgeye ağda sürmeden önce bebek pudrası sürerek, işlemi kolaylaştırabilir, ağdanın tüylere daha iyi bir şekilde yapışmasını sağlayabilirsiniz.

  İşlem sonrasında ise bölgeye mutlaka bebek yağı sürmenizi tavsiye ediyoruz.

  Ağda ya da sir ağdayı kıl köklerinin çıkışının tersi yönünde sürmeli; kılları çekerken ise kıl kökü ile aynı yönde hareket etmelisiniz. Aynı zamanda genital bölgeyi gergin tutmaya çalışmalısınız. Bu sayede ağrı ve acıyı ciddi miktarda hafifletebilirsiniz.

  • Tüy Dökücüler ile Cinsel Bölge Temizliği

  Cinsel bölge nasıl temizlenir? sorusuna verebileceğimiz en etkili cevaplardan biri olan tüy dökücü ile cinsel bölge temizliği; tıpkı jilet gibi acısız bir sonuç elde etmenize yardımcı oluyor.

  Sprey ve krem şeklinde farklı formaları olan tüy dökücüleri cinsel bölgedeki kıllar üzerine sürmeniz ve 5-6 dakika boyunca beklemeniz çoğu zaman yeterli oluyor. Ancak bu işlem; kılları kıl kökleri ile birlikte almadığı için kısa bir süre içerisinde cinsel bölgenizde yeni çıkan kıllar ile karşılaşabileceğinizi de hatırlatmak istiyoruz.

  Hassas cilt tipine sahip olan bayanlar için birebir olan tüy dökücüler; kolay kullanımı ile de dikkat çekiyor. Öyle ki duş esnasında bile tüy dökücüler yardımıyla cinsel bölgenizdeki kıllardan kurtulmanız mümkünleşiyor.

  • Lazer Epilasyon ile Cinsel Bölge Temizliği

  Genital bölgenizdeki kıllardan sonsuza kadar kurtulmak istediğinizde; son dönemlerde bayanlar tarafından çokça tercih edilen lazer epilasyon ile cinsel bölge temizliğinden yararlanabilirsiniz.

  Minimum ağrı ve acı hissedeceğiniz lazer epilasyon seansları sonrasında cinsel bölge temizliğine vakit ayırdığınız ve bu yüzden de acı ve ağrı çekmek zorunda kaldığınız günleri geride bırakabilir; yaklaşık 7-8 seans süren lazer epilasyon sonrasında her daim temiz ve hijyenik bir genital bölgeye kavuşabilirsiniz.

   

   

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.