Buscopan Plus

  A+
  A-
  Buscopan Plus

  Buscopan plus;  Sık kullanılan ağrı kesiciler grubunda bulunan buscopan ilaç neredeyse her evde bulunan ağrı kesicilerden biridir. Genelde doktorların reçete ettiği buscopan plus pek çok rahatsızlığa iyi gelse de bilinçsiz kullanımı istenmeyen yan etkilerinin görülmesine neden olabilir. Sizilere bu yazımdan bilinçsiz kullanımın önüne geçmek ve buscopan ilaç nerede kullanılır, hangi rahatsızlığı iyi gelir, yan etkileri nelerdir ayrıntılı şekilde bahsetmeye çalışacağım.

  Buscopan Nedir

  Buscopan plus ağrı kesici ve spazm giderici etkiye sahip bir ilaçtır. Buscopan plus 20 tablet içere kutularda satılmaktadır. Genelde buscopan ne ilacı sorusu sıklıkla kullanım alanının fazla olmasında dolayı fazla bilinmemektedir. Buscopan ilaç içeriğinde bulunan etkili bileşenler sayesinde kısa sürede oluşan ağrıların giderilmesinde kullanılır.

  Buscopan ne ilacı

  Buscopan ne ilacı ve buscopan nedir ne için kullanılır, neye iyi gelir sorusunu cevaplayarak ilacın kullanım alanları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

  Buscopan plus ani gelişen ağrılar, spazm rahatsızlıklarında kullanılan etkili bir ilaçtır. Buscopan plus’un etkili olduğu alanlar ve buscopan ne işe yarar;

  • Safra kesesi ağrısı
  • Şiddetli böbrek taşı ağrılarında
  • Buscopan mide ve mide ülserinde
  • Doğum sonra oluşan ağrılarda
  • Sindirim sisteminde oluşan ağrılarda
  • Sancılı geçen adet dönemlerinde
  • İdrar kesesi ve idrar yollarında
  • Şiddetli karın ağrılarında

  Ayrıca puscapon çok etkili bir kas gevşetici ilaçtır, kasların ani kasılmasını önleyerek düzenli çalışmasını sağlar buscopan mide kasları ve bağırsak kaslarının ani kasılmasını önler.

  buscopan nedir, buscopan tablet, buscopan olus

  Buscopan nedir

  Buscopan yan etkileri

  Buscopan kullanıktan sonra genelde yan etkileri dozunda kullanıldığında pek görülmese de buscopan ilaç içeriğinde bulunan etken maddelere karşı hassas olanlarda sıklıkla ağız kuruluğu, kalp atışında hızlanma, deri reaksiyonları, deride kızarıklık, kan basıncında düşme bilenin yan etkileridir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Demir Eksikliği Nedir, Demir Eksikliği Belirtileri

  Buscopan kullananlarda en çok görülen yan etki ise görme bozukluğudur. Özellikle ilacı kullanmaya başladıktan sonra görmede bulanıklık çok yaygındır. Gözlerde oluşan basınç bulanık görmeye, gözlerde ağrı ve renkleri ayıt edememe durumudur ilacın etkisi geçtiğinde bu durum kendiliğinden oradan kalkmaktadır. Eğer görme bozukluğu oluşursa mutlaka ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

  Buscopan kullanmaya başladıktan sonra sindirim ve boşaltım sistemi üzerindeki hareketi kısıtladığı için vücutta bulunan toksin ve mikroplar geç atılacağı için dikkatli olmak gerekmektedir.

  • Yüzde dudakta şişme
  • Baygınlık hissi ve baş dönmesi
  • Dudak, dil ve boğazda şişlik
  • Kurdeşen ve deride dökülme
  • İdrar yapamama ve idrarın idrar kesesinde birikmesi

  Eğer yukarıda saydığımız yan etkiler görüldü ise mutlaka buscopan kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza bilgi vermelisiniz.

  Buscopan Nasıl Kullanılır

  Buscopan kullanmaya başlandıktan sonra en çok merak edilen soru buscapon günde kaç tane içilir sorusudur. Buscopan mutlaka doktorunuzun ve eczacınızın size tavsiye ettiği şekilde ve dozda kullanmaya özen göstermelisiniz. Buscopan prospektüs belirtildiği gibi kullanım şekli ise;

  Buscopan plus yetişkinlerde günde 3 defa 1 yada 2 tablet alınır yani günde en fazla 6 tane tablet kullanabilirsiniz. Buscopan ilacı 10 yaşından küçüklerin kullanması sakıncalıdır.

  1 adet buscopan tablet ağız yolu ile alınır ve çiğnenmeden su ile beraber yutulur.  Buscapon ilaç aldıktan sonra kesinlikle alkol almamalıdır. Gözlerde bulanıklık ve geçici olarak göz sorunlarını ortaya çıkardığı için asla araç ve makine kullanmayın. Başka ilaç kullanıyorsanız bunu mutlaka doktorunuza bildirin.

  Buscopan İçeriği

  Buscopan endikasyonları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Şimdi bu etkili ağrı kesici ilacın içeriğinde bulunan etken maddeleri sizinle paylaşmak istiyorum. 1 adet film tablet içerisinde 10 mg Hiyosin-N-butilbromür ve 500 mg Parasetamol bulunur. Buscopan Plus Film Tablet içeriğinde bulunan bu etken maddeler ağrılar üzerinde çok etkili olabildiği gibi yan etkileri de kadar tehlikelidir.

  buscopan plus, buscopan tablet

  Buscopan plus

  Buscopan Hamilelikte Kullanımı

  Buscopan hamilelik döneminde yada hamile kalmayı düşünüyorsanız kesinlikle kullanılmamalıdır. Olası yan etkileri bebeğe zarar verebilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Feramat

  Buscopam Emzirmede Kullanımı

  Anne adaylarının emzirme döneminde ilacın içeriğinde bulunan etkili maddelerin süte geçme olasılığı olduğundan bu dönemde kullanmaları sakıncalıdır.

  Buscopan İlacı Kimler Kullanmaz

  Her ne olursa olsun mutlaka doktor tarafından reçete edilmesi gereken bu ilacı bazı kişilerin kullanması sakıncalı olabilir. Kalp hastaları, kalp ameliyatı olmuş kişiler, bağırsak rahatsızlığı yaşayanlar, mide ameliyatı olmuş kişiler, idrar yolu tıkanıklığı yaşayanlar, karaciğer ve böbrek yetmezliği olanlar kesinlikle bu ilacı kullanmaları sakıncalıdır.

  Buscopan Plus ile ilgili merak edilen sorular

  • Buscopan ne kadar sürede etki eder: İlacın etkisi ortalama 1 saat içinde etki eder.
  • Buscapon adet sancısına iyi gelir mi : Evet adet ağrısına iyi gelir
  • Buscopak adet keser mi: Bazı hastalarda ilacı kullanmaya başladıktan sonra adet kesilmesi görülmüştür.
  • Buscopan plus adet geciktirir mi: Bu konuda net bilgi yoktur.
  • Buscopan plus kabız yapar mı: İlacın etkisinden dolayı bazı hastalar kabız olmaktadır.
  • Buscopan uyku yaparmı: Kas gevşetici etkisinden dolayı rahat uyku yaşamanızı sağlayabilir.
  • Buscopan ishal yaparmı: Çok nadirde olsa yan etkine bağlı olarak ishal yapabilir.

  Buscopan plus kullananlar yaptıkları yorumlarda yaşadıkları yan etkileri sıklıkla gördüklerini söylemiştir. Buscopan kullananlar ilacı  ağrı kesici özelliğinin olduğunu ve memnun kaldıklarını bildirmiştir. Unutmayın ilaçlar herkeste aynı etkiyi göstermeye bilir. İlaçları bilinçsizce kullanmak yerine mutlaka doktorunuza danışarak kullanmalısınız.

  Buscopan Fiyat

  Buscopan fiyat ve buscopan ne kadar, reçete ile satılan buscopan tablet fiyatı ise;

  BUSCOPAN PLUS 30 film tablet FİYATI
  Etken MaddeHiyosin N Butilbromur + Parasetamol16.56 TL

  Mutlaka doktorunuza danışarak reçete ile alın.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.