Betadine Krem

betadine merhem, betadine krem
Paylaş
 

Betadine krem yara, yanık, sıyrık, çiziklerin tedavisinde kullanılan mantar, bakteri ve virüslerin yok edilmesinde çok etkili antiseptik mikrop öldürücü etkisi olan bir kremdir. Yara çevresinde oluşabilecek enfeksiyonların tedavisinde sıklıkla kullanılmaktadır. Doktorların sık sık önerdiği betadin krem hakkında sizlere bu yazımızda bilgi vermeye çalışacağım.

Betadine Krem Nedir

Aktif bileşeni povidon iyot olan BETADINE ‘in etkinliği kanıtlanmıştır. Povidon iyot, yara bakımındaki etkisi ve güvenliliği onaylanmış olan ve dünya çapında en çok kullanılan antiseptiklerden biridir. BETADINE bakteri, mantar ve virüsleri öldürerek enfeksiyon oluşumunu önler.

BETADINE® ürünleri küçük kesik, sıyrık, yanık ve ağız içi/çevresi ve saçlı deride görülen yaralarda tüm aile bireylerinde kullanılmaya uygundur ve küçük sorunların küçük kalmasını sağlar.

20 gramlık kutularda reçete ile satılmaktadır. BETADINE ANTİSEPTİK YAĞLI KREM hastanelerde ve ameliyatlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Sağlık çalışanları, BETADINE’in kanıtlanmış etkinliğini, tedavi planlarının önemli bir unsuru haline getirmişlerdir.

Formülasyon şekli: Yağlı Krem

Aktif maddenin adı ve miktarı: Povidon-iyot: %10

Net miktarı: 20 gram
betadine merhem, betadine krem

Betadine Merhem Ne İşe Yarar

BETADINE merhem, günlük hayatta küçük kazaların neden olduğu kesik, sıyrık, yanık gibi yaralarda enfeksiyon oluşmasına sebep olabilen zararlı bakteri, mantar ve virüsleri öldüren povidon-iyot bazlı ürünlerden oluşur. BETADINE ile, yaralara erken müdahale edebilir, yaranın enfeksiyon kapmasını önleyebilirsiniz.

Küçük kazalar günlük hayatın kaçınılmaz bir parçası. Betadine merhem ile yaralara erken müdahale ederek sevdiklerinizin sağlığını koruyun. BETADINE merhem yara bakımı ürünleri ile küçük kesik, sıyrık ve yanıklara erken müdahale ederek, bakterilerin ve virüslerin enfeksiyona yol açmasını engelleyebiliriz.

Betadin krem tentürdiyot’un yasaklanmasından sonra en çok kullanılan kremlerden biri olmuştur. Kullanım alanları ise;

 • Yara. kanamalı çizik
 • Yanık
 • Tahriş
 • Hemoroid özellikle kanamalı hemoroid tedavisinde
 • Çıban ve sivilce
 • Kaza sonrası oluşan kanamalarda

Betadine Krem Nasıl Kullanılır

Betadin merhem kullanım şekli kesinlikle doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi bildirilmedikçe kullanım şekli ise;

Hasarlı deri çevresine bir miktar Betadine Antiseptik Yağlı Krem sürülür. Günde 2 defa tekrarlanması yeterlidir. Gerekirse üzeri sargı bezi veya yara bandı ile kapatılabilir. Altın-kahve rengi içeriğindeki iyottan kaynaklanır ve ürünün uygulama alanını belirler. Uygulanan bölgedeki rengin açık sarıya dönmesi yenilenmesi gerektiğinin göstergesidir.

Kesinlikle yaranın üzerine sürmeyin yaranın etrafına sürmeniz yeterlidir. Eğer açık yaraya sürülecekse sürüldükten sonra gazlı ben ile üzeri kapatılmalıdır.

Betadin Merhem Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Eğer göz çevresine kullanmak zorunda kalırsanız gözünüze kaçmaması için çok dikkatli olmalısınız. Göz içine kaçarsa bol su gözünüzü yıkayınız.

Kesinlikle çocuklarınıza doktorunuz bilgi vermeden kullanmayınız. 2 yaşında küçük çocuklarda kullanılmaz. Çocuklarda kusma, mide bulantısı görürseniz bu yan etkileri hemen doktorunuza bildirin.

Betadin krem yağlı ve uçucu bir rem olduğundan kesinlikle koklamayınız.

Betadine Antiseptik Yağlı Krem kesinlikle hamilelerin ve emziren annelerin kullanmaması gereken bir merhemdir.

Betadine Merhem yan etkileri

Mide bulantısı, yanma, kaşıntı, deride dökülme, pullanma, baş ağrısı, sürelen bölgede kaşıntı bilinen yan etkileridir. Mide bağırsak sisteminde aşındırıcı etki nedeni ile kusma, diare, idrar yapamama, karın
ağrısı görülebilir. Kesinlikle bu gibi durumlarda acile gitmelisiniz.

Betadine Merhem Kullananlar

Betadin antiseptik krem kullananlar kremin çok etkili olduğunu ve kesinlikle evlerinde bu kremi bulundurduklarını söylemişlerdir. Küçük mutfak kazalarında yada çocuklarını düşmesi sonucu oluşan kanamaları yaralardan çok etkili ve güvenilir olduğu pek çok kişi yorum yazarak belirtmiştir.  2 yaşından büyük çocuğu olanların ulaşan kazalarda özellikle diz kanamalarında ve dirsek yaralanmalarında betadin tentürdiyot tercih ettiklerini söylemişlerdir. Betadine diğer adı batikon alarak bilinmektedir. Antiseptikler üzerinde çok etkilidir.

Antiseptik Nedir

Antiseptikler, hastalıklara yol açan bakteri, virüs, mantar gibi patojenleri yok eden anti-mikrobiyal maddelerdir.

Antiseptikler ve dezenfektanlar arasındaki en önemli fark uygulama alanlarıdır. Dezenfektanlar, mikropların yok edilmesi için cansız cisimler üzerine uygulanır.

Antiseptikler ise bakteri, virüs, mantar gibi patojenleri yok etmek için direkt olarak canlı deri üzerine uygulanır. Ayrıca antiseptikler tüm zararlı mikroorganizmalara etki ederken, dezenfektanların kısıtlı etkileri vardır. Antiseptikler yara iyileşme sürecinde önemli bir role sahiptir.

Betadine Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

 • BETADINE yara enfeksiyonunu nasıl önler?
Betadine merhem, povidon iyot içeriğiyle bakteri, mantar, virüs gibi zararlı mikroorganizmaları öldürür. Bu sayede yaraların enfekte olmasını engeller ve iltihaplanan yaraların iyileşme sürecini destekler.
 • BETADINE ’in kahverengiye yakın bir rengi var. Sık kullanımda ciltte leke bırakır mı veya elbiselere bulaştığında çıkmama ihtimali olur mu?
Betadine ’in etkin maddesi Povidon-iyot’a altın-kahve rengini veren içeriğindeki iyotun rengidir. Giysilere bulaşırsa çok kolayca temizlenebilir. (genellikle su ve sabunla kolayca yıkanabilir). Ciltte kalıcı bir lekelenme yapmaz. Bilakis altın-kahve rengin solması yeniden uygulama gerektiğinin bir işareti olarak kabul edilir.
 • BETADINE antiseptik ürünlerinin diğer antiseptiklere kıyasla avantajları nelerdir?
Betadine® antiseptik ürünleri, daha uzun süreli mikrop öldürme etkisi sağlar ve üç ana mikrop grubuna (bakteri, virüs ve mantar) karşı tam etkilidir. Etkinlikleri kan, irin, sabun veya sert su ile değişmez. Öte yandan, Povidon-iyot dışındaki sıkça kullanılan diğer antiseptik çeşitlerinin genel antimikrobiyal etkinliğinin sınırlı olduğu gösterilmiştir. Alkol ise ciltte iritasyon yaratabilen, alerjik etki gösterebilen bir temizleme ajanıdır.
 • BETADINE ürünlerini kimler kullanmamalıdır?
Betadine yara bakımı ürünlerini her yaşta kullanabilirsiniz. 2 yaş altındaki bebeklerimiz için nasıl ve hangi sıklıkla kullanılabileceğini lütfen doktor veya eczacınıza danışın.

Betadine Fiyat

Bütün eczanelerde satılan bu kremin fiyatı 13 ile 15 tl arasında değişmektedir.

Sizlere bu yazımızda betadine nedir, betadine ne işe yara hakkında bilgi vermeye çalıştım. Sizlere konu hakkında sorularınızı yorum kısmına yazarak bizlere sorabilirsiniz.

loading...
 • Site Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Fatos dedi ki:

  Betadine krem burun üstünde çıkan sil için kullanilabilirmi

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.