Beneday

  Beneday

  Beneday vitamin ilacı be vitamini eksikliğinde kullanılan bir ilaçtır. B vitamini eksikliği yada yetersizliğinde reçete edilen beneday mutlaka doktorunuzun önerisi ile kullanılmalıdır.

  Beneday etken maddesi Vitamin B1, Vitamin B6, Vitamin B12, Alfa lipoik asit’tir.  Çocuklarda kullanılmayan bu vitamin ilacı yetişkinlerde ise mutlaka dikkatli olarak kullanılması gerekmektedir.

  Sizlere bu yazımızda bebeday nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır ve yan etkileri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

  Beneday Nedir

  BENEDAY, B vitamini kompleksi ve alfa lipoik asidin karışımıdır.

  BENEDAY etkin madde olarak 250 mg B1 vitamini, 250 mg B6 vitamini, 1 mg B12 vitamini ve 300 mg alfa lipoik asit içeren beyaz, oblong, bikonveks enterik kaplı tabletler şeklindedir.

  BENEDAY, 30 ve 50 enterik kaplı tablet içeren PVC / Alüminyum blister ambalajlarda piyasaya sunulmaktadır.

  Beneday Ne İşe Yarar

  Aşağıdaki durumlarda kullanılır:

  • Zihinsel ve bedensel çabuk yorulma, unutkanlık, sinirlilik, kuvvetsizlik, titreme gibi genel şikayetlerde,
  •  Şeker hastalığına bağlı olan ve olmayan sinir iltihabı, diyabetik nöropati (şeker hastalığına bağlı olarak oluşan, sinirlerde görülen bozukluklar- duyu kaybı ),
  • Zona (sinir iltihabına bağlı ağrılı bir deri hastalığı), titreme, eklem ve eklemi çevreleyen yumuşak dokuda ortaya çıkan iltihap, şeker hastalığına bağlı olarak oluşan nöropatik ağrı (duyusal ve motor sinirlerde meydana gelen hasarın neden olduğu ağrı),
  • Siyatik sinir boyunca gelişen ağrı, bel ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, kramplar ve romatizma ağrıları gibi ağrılı durumlarda,
  • Kalp kası hastalığı, ameliyat sonrası kusmalar, radyasyon hastalığı, ateşli romatizma ve özellikle alkolizm sırasında görülen uzun süreli zehirlenmelerde tedaviye yardımcı olarak,

  Beneday kullanmadan önce dikkat edilmesi gerekenler

  • Eğer, BENEDAY’in içinde bulunan maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz (aşırı duyarlılığınız) varsa BENEDAY’i kullanmayınız.
  • Eğer yukarıdakilerden herhangi biri durumunuza uyuyorsa ilacı almayınız. Eğer emin değilseniz BENEDAY‘i doktorunuz veya eczacınızla konuşmadan almayınız.

  BENEDAY’i aşağıdaki durumlarda DİKKATLİ KULLANINIZ

  • Eğer, Parkinson, tüberküloz ve gut hastalıklarının tedavisi için başka ilaçlar, yüksek miktarda alkol, antibiyotik ve başka vitamin ilaçları (folik asit) kullanıyorsanız BENEDAY’in dozajının değiştirilmesi gerekebilir. Bu durumu doktorunuza söyleyin
  • Şeker hastalarında ilaca bağlı hipoglisemi (kan şeker düzeyinde azalma) durumu olabileceğinden şeker hastalığı tedavisinin düzenlenmesi gerekebilir.

  Hamilelik döneminde beneday kullanılır mı

  Hamilelerin ve hamile kalmayı düşünenlerin kesinlikle kullanmaları tavsiye edilmez.

  Emziren anneler beneday kullanabilir mi

  Kesinlikle doktorunuz önermedikçe kullanmayınız.

  Beneday Nasıl Kullanılır

  Benedey size reçete edildiğinde mutlaka doktorunuzun size bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Genelde kullanım şekli ise günde 1 defa olmak üzere tek dozdur.

  Bazı hastalıklarında tedavisinde ise günlük doz 2 tablet olarak belirlenebilir. İlaç mümkün oldukça hergün aynı saate almaya özen göstermelisiniz.

  Yemeklerden önce aç karnına bir bardak su ile beraber içilir. Çocuklarda kullanılması önerilmez.

  Beneday faydaları ve zararları olduğu daima göz önüne alınarak kesinlikle önerilen dozda kullanılmalıdır.

  Beneday Yan Etkileri

  Beneday yan etkileri genel ilacın içerisinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlarda ve fazla doz alanlarda daha sık görülür.

  • Şiddetli ani aşırı duyarlılık reaksiyonları (yüzde ödem, dilde şişme, gırtlakta şişme ile birlikte soluk yolunun tıkanması, kalp atışında hızlanma, soluk alma güçlüğü, kan basıncında düşme gibi belirtiler ile kendini gösterebilir).
  • Baş dönmesi, terleme, baş ağrısı ve görme bozuklukları. Eğer şeker hastalığı için tedavi görüyorsanız ve bu belirtileri gösteriyorsanız kan şeker seviyeniz normalin altına düşmüş olabilir. Kan şeker düzeyinizin ölçülmesi ve tıbbi müdahale yapılması gerekebilir.
  • Mide-barsak rahatsızlıkları (Bulantı, kusma, ishal, mide ve barsaklarda ağrı).
  • Tat almada bozukluk
  • Deride kızarıklık, kaşıntı, kurdeşen
  • Yüksek dozda uzun süreli, kullanıldığında baş ağrısı, uyku hali, karaciğer enzimlerinde yükselme, serum folik asit seviyelerinde düşme gibi yan etkiler görülebilir.

  beneday, beneday vitamin hapı

  Beneday Hakkında Tüm Sorular

  Beneday hakkında en sık sorulan bazı sorulara cevap vermek istiyorum. İlaç hakkında ayrıntılı bilgiyi ayrıca reçete kağıdından en güncel şekilde okuyabilirsiniz.

  Beneday reçetesiz satılır mı

  Beneday vitamin hapı reçete ile satılan bir ilaçtır. Eğer doktorunuz size reçete ederse devler tarafından ödemesi karşılanmaktadır. Asla reçetesiz olarak alınmamalıdır.

  Beneday kabızlık yapar mı

  Çok nadir olarak bazı kullananlarda kabızlık yaptığı bilinmektedir.

  Beneday kilo aldırır mı

  Uzun süreli kullanımı sonucu iştah açıcı özelliği vardır. Genelde vitamin hapları düzenli beslenme sorunu ortadan kaldırarak ideal kilonuza gelmenizi sağlar.

  Beneday hangi doktor yazar

  Vitamin eksikliği teşhisi konulduktan sonra kullanılan bu ilacı beslenme uzmanı diyetisyen yada aile hekiminiz yazabilir.

  Beneday ne kadar süre kullanılmalı

  Genelde tedavi sonra kişiye göre değişen bir durumdur. Ne kadar süre kullanacağınıza ancak doktorunuz karar verebilir.

  Beneday aç mı tok mu

  Beneday vitamin hapı ve diğer vitamin hapları aç karnına alınır.

  Beneday günlük doz

  Vitamin eksikliğini önlemek için tek tablet vitamin tedavisi için doktor önerisi ile 2 tablet alınır.

  Beneday mide bulantısı yapar mı

  Çok nadir olarak bazı kişilerde vitamin hapları mide bulantısı yapabilir.

  Beneday Fiyatı

  BENEDAY 250/250/1/300 mg 50 enterik kaplı tablet { Neutec Toplam Kalite }  Fiyat Bilgileri

  Benetay Fiyatı          75 TL

  Beneday Muadili

  Benetay eşdeğer ilaçlar ise;

  Apikopal  Vitamin

  Benol Vitamin

  Benovit Vitamin

  Nerox-B Hap

  Sizlere bu yazımızda beneday nedir, ne işe yarar ve ne için kullanılır hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bilgiler reçete kağıdından derlenmiştir. Daha doğru ve güncel bilgiye reçete kağıdından ulaşabilirsiniz. Asla bilinçsiz olarak bu ilacı doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

  BİR YORUM YAZIN

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

  Henüz yorum yapılmamış.