Anafranil

anafranil, anafranil nedir
Paylaş
 

Anafranil depresyon, takıntı gibi durumlarda kullanılan çok etkili bir ilaçtır.  Psikolojik sorunlar yaşayanlara verilen bu ilaç mutlaka doktorunuzun muayenesi ile alınmalıdır. Bilinçsiz kullanımı ve belirtilen dozdan fazla alınması ciddi psikolojik sorunlar ve intihar riskini arttırmaktadır. Sizlere bu yazımızda Anafranil hakkında bilgi vermeye çalışırken bilinmeyen yan etkilerin, anafranil faydaları ve zararlarını açıklayacağım. Anafranil nasıl kullanılır, anafranil nedir, anafranil kimler kullanır yazımızın devamında.

Anafranil Nedir

Anafranil etken maddesi Klomipramin hidroklorür’dir. Anafranil kullanımı küçük dozda başlayarak doz yükseltilmektedir.  Reçete ile satılan anafranil kapsül şeklinde bulunur. Piyasada bulunan Anafranil çeşitleri ise;

Anafranil 10 mg: 30 draje

Anafranil 25 mg: 30 draje

Anafranil 75 mg (SR Divitab): 20 draje

Tedaviye başlandığında daima düşük dozda başlanır ve hastasının durumuna göre doz aşımı yapılır.  Anafranil 10 yaşından büyük çocuklarda ve yetişkinlerde mutlaka dikkatli kullanmak ve takip etmek gereklidir.

Anafranil Ne İşe Yarar

Anafranil kullanım alanları genelde psikolojik sorunlar ve depresyon durumu olsa kullanım alanı fazla olan bir ilaçtır. Depresyon ve akıntı durumunda doktor tarafından ilk yazılan ilaç olan anafaranil neye iyi gelir ne işe yarar;

 • Depresyon
 • Duygu durum bozukluğu
 • Kişilik bozukluğu
 • Panik atak
 • Fobi
 • Takıntılı durum
 • Kronik alkolizm
 • Enürezis noktürna ( Çocuklarda altına yapma)
 • Obsesif kompulsif ( Endişe, bilinç altında hisler, saplantı) Sadecec 10 – 17 arasındaki gençler.
 • Narkolepsi Katapleksi ( Uyku bozukluğu)

Anafranıl Nasıl Kullanılır

Reçete ile satılan anafralin mutlaka doktor kontrolünde alınması gereken bir ilaçtır. Doktorunuz size bu ilacı reçete ettiğinde mutlaka doktorunuzun size belirttiği şekilde kullanmanız gerekmektedir. Şimdi sizlere kimlerin hangi şekilde ve hangi dozda ilacı nasıl alması gerektiğinden bahsedeceğim.  En çok merak edilen konulardan biride anafranıl hangi rahatsızlık için hangi dozda alınmalıdır sorusudur sizler için bu soruya cevap vermeden önce ilacın alış şeklinden bahsetmek istiyorum bir barda su ile her gün aynı saatte alınması çok önemlidir. Şimdi hangi rahatsızlıkta nasıl alınması gerekir açıklayalım.

Depresyon, obsesif-kompulsif sendrom ve fobiler 

Tedaviye günde iki ya da üç kez anafranıl 25 mg’lık draje ya da günde bir kez (tercihen akşamları) 75 mg’lık yavaş salımlı tablet ile başlanır. Tedavinin ilk haftasında günlük doz kademeli olarak örneğin bir kaç günde bir 25 mg artırılarak (tedavinin nasıl tolere edildiğine bağlı olarak) 25 mg’lık 4-6 drajeye ya da 75 mg yavaş salıveren iki tablete kadar çıkarılabilir. Ağır vakalarda bu doz günde maksimum 250 mg’a kadar artırılabilir. Belirli bir düzelme sağlandığında, günlük doz 2-4 adet 25 mg’lık draje ya da günde bir kez 75 m g’lık yavaş salımlı tablet olacak şekilde idame dozuna ayarlanır.

Panik ataklar, agorafobi 

Günde anafranıl 10 mg’lık 1 draje ile tedavi başlatılır. Tedavinin tolere edilmesine bağlı olarak, doz istenilen cevap elde edilinceye kadar artırılır. Gereken günlük doz hastadan hastaya oldukça fazla oranda değişir ve bu 25-100 mg arasındadır. Gerekirse doz 150 mg’a kadar çıkarılabilir. Tedavinin 6 aydan önce kesilmemesi ve bu esnada idame dozunun yavaşça azaltılması önerilir.

Narkolepsiye eşlik eden katalepsi 

Günlük doz Anafranil 10-75 mg olarak uygulanır. Tedaviye günde 10 mg ANAFRANİL dozu ile başlanması ve tatminkar bir sonuç alınana kadar kademeli olarak artırılması önerilmektedir. İdeal doza ulaştıktan sonra 24 saat içinde
katalepsinin kontrolü sağlanır. Gerekli görülürse tedavi günde en fazla 75 m g doz ile birleştirilir.

Kronik ağrılı durumlar 

Doz, hastanın aynı zamanda analjezik kullanabileceği (ve analjezik kullanımını azaltma olasılığı) göz önüne alınarak hastanın durumuna göre ayarlanmalıdır (günlük 10-150 mg).

Anafranil Yan Etkileri

Anafranil yan etkileri genelde ilaca devam edildiğinde yada kesildiğinde belli bir süre sonra kendiliğinden geçmektedir. Bazen yan etkiler doz aşımından dolayı daha sık görülebilir. Yaşlılarda yan etkilerin belirtileri daha sık görülse de herkeste görülme olasılığı daha fazladır. En çok görülen yan etkileri ise;

 • İştah artışı yada azalması
 • Huzursuzluk
 • Baş ağrısı, sersemlik ve uyku hali
 • Hafıza bozukluğu, dikkat dağılması
 • Tat alma bozukluğu
 • Bulanık görme, kulak çınlaması,  sıcak basması ve esneme
 • Kilo alma, mide bulantısı, ağız kuruluğu, kusma
 • Kabızlık, ishali idrar yapmada bozukluk
 • Bağışıklık sistemi bozulması
 • Kişilik kaybı, kabus görme,
 • Konuşma bozukluğu
 • İntihar etme düşüncesi
 • Göz hastalıkları
 • Kulak çınlaması
 • Çarpıntı, kalp rahatsızlıkları
 • Sarılık yada hepatit
 • Deride döküntü, kaşıntı,
 • Sertleşme sorunu, cinsel işlev bozukluğu
 • Meme büyümesi
 • Yorgunluk, ödem ve kellik

Yukarıda yazdığım yan etkiler doz aşımında ve tedavinin aniden kesilmesinden dolayı görülen sık anafranil yan etkileri olarak bilinmektedir. Çocuklarda doz aşımı ölümcül sonuçlar doğurabilir. Eğer hta ile doz aşıı yapıldıysa mutlaka mide yıkaması gerekmektedir.

Anafranil Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Anafranil hakkında bilmeni gerekenler bu ilacı kullanmaya başladığınızda size çok yardımcı olacaktır.

 • Etken maddeye alerjiniz varsa kesinlikle kullanmayın.
 • Anafranil antideprasan bir ilaçtır. Depresyon ve duygu bozukluğunda kullanılır.
 • Erişkinlerdeki tedavisi amacı farklıdır çocuklarda ise daha farklı. 10 ile 17 arasındaki gençlerde ise sadece kullanım alanı gelecek kaygısı ve takıntı durumudur. Her psikolojik tedavi bu ilaç kullanılmaz.
 • Başka ilacı kullanacaksanız mutlaka bunu doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Antideprasan ilaç kullananlar özellikle Anafranil kullanan 24 yaşının altındaki kişilerde intihar düşünce oluşabilir. Eğer tedavi bu ilaç ile başlandıysa mutlaka hasta gözlenmelidir.
 • Karaciğer, kalp ve böbrek, sara, kalp kapakçığı hastalığınız varsa mutlaka bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.
 • İlacı kullanmak diş çürüğüne neden olabilir mutlaka dişlerinizi sık sık kontrol edin.
 • Kalp krizi ve bir kalp ameliyatı geçirdiyseniz kesinlikle bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.
 • Anafranil prospektüs bilgilerini ilacı aldığınızda mutlaka okumayı alışkanlık haline getirmelisiniz.

Anafranil Hakkında Merak Edilen Sorular

Sizlere anafranil hakkında merak edilen sorulara cevap vererek aklınıza takılanları cevaplamak istiyorum. Anafranil faydaları hakkındaki tüm sorular ve cevapları nelerdir sizlere yardımcı olmaya çalışacağım.

Anafranil nasıl kullanılır

Anafranil çok güçlü bir antideprasan  ilaç olduğundan kullanım şekli ve dozu doktor tarafından size bildirmektedir zira reçete yazan bilgiler yada doktorunuz size belirtiği şekilden başka türlü kullanmak kesinlikle tehlikelidir.

Anafranil etki mekanizması

Anafranil yan etkileri etki mekanizması ilacın yan etkileri kısımında ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

Anafranil gebelikte kullanımı

İlaç üzerinde sayısız deney yapılmasına rağmen hamilelik döneminde insanlar üzerindeki etkisi tam olarak bilinmemektedir. Eğer hamile iseniz yada hamile kalmayı düşünüyorsanız mutlaka bu durumu doktorunuza bildirmelisiniz.

Anafranil kilo aldırır mı

Anafranil kilo yaparmı, kilo aldırır mı sorusu genelde bu ilacı kullana kişilerin en çok sorduğu sorudur.  Sadece anafranil değil antideprasan ilaçlar genel olarak kilo aldırır. Zaten ilacın yan etkilerinden biride kilo aldırmasıdır.

Anafranil cinsel yan etkileri

Anafranil cinsel isteksizliğe ve cinsel işlev bozukluğuna neden olduğu bilinmektedir. Cinsel isteksizlik, sertleşme sorunu bilinen yan etkileridir.

Anafranil takıntı

İlacın en etkili olduğu ve tedavi ettiği rahatsızlığın başında takıntı rahatsızlığı olduğu bilinmektedir.

Anafranil etkisini ne zaman gösterir

Anafranil etkisini 4 saat içinde görümeye başlar ve 24 saat sonrada maksimum seviyeye ulaşır. Bu yüzden ilacı her gün aynı saatte almak çok önemlidir.

Anafranil etkisi ne zaman geçer

İlacın vücuttan atılması tamamen temizlenmesi 4 ile 6 gün arasında halen ilacın etkisi görülmeye devam edebilir. Vücutan tam olarak atılması ise 3 hafta kadar sürmektedir.

Anafranil alkol ile tüketimi

Kesinlikle ilacı aldıktan sonra ve tedavi süresince alkol tüketimi riskli olabilir. Alkol antideprasan ilaçlarının etkisi azalta bilir ve istenmeyen bazı yan etkilerin görülmesine neden olabilir.

Anafranil adet düzensizliği yapar mı

Adet düzenliği genelde bütün antideprasan ilaçların yan etkilerinden biridir.

Anafranil nasıl bırakılır

Mutlaka anafranil birden bırakılmamalıdır. Düşük dozda başlanan tedavi zamanla yükseltildiğinde etkisi e yükselmeye başlar aynı şekilde yüksek doz kullanırken birden bırakmak yerine doktorunuzun size bildirdiği şekilde bırakılmalıdır.

Anafranil gebelik ve hamilelikte kullanımı

Kesinlikle gebelikte ve hamilelikte anafranil kullanılması tavsiye edilmez.

Anafranil reçetesiz satılır mı

Çok etkili ve bir o kadar riskli bir ilaç olan anafranil kesinlikle reçetesiz satılmamaktadır. Doktorunuz sizi tedavi ettikten sonra uygun görmesi halinde bu ilacı size yazacaktır. Reçetesiz kullanmak bazı risklerin oluşmasına neden olabilir.

Anafranil intihar  üzerindeki etkisi

Anafranil kullanmaya başladıktan sonra kesinlikle ilaç kullanan kişinin kontrol altında tutulması gerekmektedir. Sizlere anafranil prospektüs kağıdında yazıya paylaşmak istiyorum. Antideprasan ilaçları arasında en etkili ilaçlardan biri olan anafranil intihar ile ilgili uyarı bilgisi

Antidepresan ilaçların çocuklar ve 24 yaşına kadar olan gençlerdeki kullanımlarının, intihar düşünce ya da davranışlarını artırma olasılığı bulunmaktadır. Bu nedenle özellikle tedavinin başlangıcı ve ilk aylarında, ilaç dozunun artırılma/azaltılma ya da kesilme dönemlerinde hastanın gösterebileceği huzursuzluk, aşırı hareketlilik gibi
beklenmedik davranış değişiklikleri ya da intihar olasılığı gibi nedenlerle hastanın gerek ailesi gerekse tedavi edicilerle yakinen izlenmesi gereklidir. Çocuklarda ve adolesanlarda, ANAFRANİL’in değişik etiyolojilere ve
semptomalojilere sahip depresif durumların, fobilerin ve panik ataklarının, narkolepsiye eşlik eden katapleksinin ve ağrılı, kronik durumların tedavisindeki etkinlik ve güvenliliği ile ilgili yeterli kanıt yoktur. Bu nedenle çocuklarda ve
adolesanlarda (0-17 yaşlar arası) bu endikasyonlarda ANAFRANİL kullanımı önerilmez.

Anafranil Kullananlar

Anafranil kullananlar ve anafranil kullanıyorum diyenlerin yaptığı yorumlarda sıklıkla ilacın yan etkilerin çok görüldüğü dikkat çekmektedir. Forum, sözlük ve sosyal medyada genelde depresyon ve takıntı tedavisi için önerilen bu ilacın çok etkili olmasına rağmen bazı ciddi yan etkilerinin görüldüğü dikkat çekmektedir. Kullananların çoğu doktor tavsiyesinde aldıklarını ve dozlarına çok dikkat ettiklerini paylaşmışlardır. Anafranil kullananların yaptıkları yorumda dikkat çeken ayrıntı ise tedavi sonunda çoğunun sorunlarından kurtulduğu ve tekrarlamadığı görülmüştür.

Anafranil Fiyatı

Anafranil ne kadar e anafranil fiyatı reçete ile satıldığından doktorunuz size yazdığında bu ilacı almanız mümkün.

ANAFRANIL 10 mg 30 draje  Fiyatı

Etken Madde Klomipramin Hidroklorür Eczane Satış Fiyatı ( KDV Dahil ) 7.48 T

ANAFRANIL 25 mg 30 draje Fiyatı

Etken Madde Klomipramin Hidroklorür Eczane  Satış Fiyatı ( KDV Dahil ) 9.83 TL

ANAFRANIL SR 75 mg 20 tablet  Fiyatı

Etken Madde Klomipramin Hidroklorür Eczane Perakende Satış Fiyatı ( KDV Dahil ) 23.74 T

 

loading...
 • Site Yorum

2 adet yorum var.

 1. Rabia dedi ki:

  Tırnak mantarı tedavisinde kesin sonuç veriyor mu?

 2. Mert dedi ki:

  Anafranil 10 mg kullaniyorum pek bir etkisini görmedim etkisi yok denilecek düzeyde etkisi ne zaman belli olur günde 2 defa kullaniyoeum.
  Ne yapmam lazım dozu kendim arttirsam olurmu kademeli olarak yada yüksek doz anafranillere gevşeme uygun ölümü.uoksa doktora mı gitmem lazım aşırı derecede takıntı rahatsızlık var.

Bir yorum bırak


Cilt Güzellik

Cilt Güzellik ve cilt bakımı internet sitemizde doğal yağ, mineral ve benzeri malzemelerle (kozmetik ürün kullanmadan) sağlıklı bir cilde sahip olmanıza yardımcı olmak amacıyla yazılar paylaşıyoruz. www.ciltguzellik.com sitemizdeki bilgiler doktor tavsiyesi değildir: Bilgilendirme amacıyla kaleme alınan doğal cilt bakımı önerileridir ve bu önerilerin uygulanması kişiden kişiye farklı etkiler gösterebilir ve fayda sağlamayabilir. Doğal cilt bakımı önerilerinin uygulanması kişilerin kendi sorumluluğundadır ve önerilerin uygulanmasından kaynaklanabilecek sorunlardan ciltguzellik.com sitemizin yazarları ve sahibi sorumluluk kabul etmez.